Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Осіння депресія може виявлятися загостренням гастриту або коліту

Осіння депресія може виявлятися загостренням гастриту або коліту
Фото: Вислов Иван

Осіння депресія, осіннє загострення - ми оперуємо цими поняттями так легко, ніби ця пора року годиться тільки для того, щоб безпричинно засмучуватися, емоційно напружуватися і впадати в тугу. Але як зрозуміти, де закінчується хандра і починається невроз, коли без допомоги фахівця не обійтися?

Психіатри пояснюють це так: є ситуативні зміни настрою, є емоційні розлади - вони бувають практично у всіх. Якщо людина кілька днів після стресової ситуації погано себе почуває емоційно і фізично, це можна пояснити.

Але якщо все добре, рівно і немає зовнішньої значущою причини, а людині погано протягом тривалого часу - значить, на системному рівні відбулася декомпенсація (різке загострення психопатичних симптомів хвороби) і її потрібно компенсувати. Ситуативна декомпенсація проходить, системна - вимагає медикаментозного лікування. Чому восени все це відбувається «яскравіше», пояснюють відомі українські психіатри і психотерапевти.

Що ми знаємо про свій рівень дофаміну, серотоніну і кортизолу?

Восени біохімічні процеси в організмі страждають через те, що зменшується світловий день, змінюється харчування - влітку воно було насичене вітамінами. Свою роль відіграє і фон, на якому відбуваються загострення - соціальний, особистісний, робота, сім'я.

- Безсумнівно, осінь впливає на психіку людини. Зменшується світловий день, організм готується до зими, йде чергова перебудова гормональної сфери в плані вироблення нейромедіаторів, - каже лікар-психіатр, нарколог Владислав Сова. - І часто у людей, у яких є проблеми з виробленням серотоніну, дофаміну, відбувається провал на тлі цієї сезонної перебудови. За рахунок провалу серотоніну проявляються депресивні стани, за рахунок провалу дофаміну загострюються психічні захворювання - біполярні розлади, шизофренія.

При цьому чи багато з нас знають свої показники цих важливих нейромедіаторів? Відповідь, здається, очевидна, і, більш того, мало хто знає про це. Саме тому, на думку лікаря, багато хто не лікує ту ж осінню депресію, «виїжджаючи» на морально-вольових якостях.

Але хтось же і не справляється, тому при системному зниженні настрою без значущих зовнішніх причин нормально і правильно піти до фахівця, здати аналізи, перевіривши рівень дофаміну, серотоніну, кортизолу. А вже за їх результатами думати разом з лікарем про необхідність ліків.

- Якби у нас люди стежили за своїм психічним здоров'ям, то це не становило б такої величезної проблеми і не було б тренда «у мене осіння депресія », - вважає Владислав Сова. - Цей діагноз потрібно встановлювати тільки клінічно.

На думку його колеги, лікаря-психіатра Олександра Осадчого, психотерапія взагалі повинна розглядатися як культура ставлення до себе, коли людина вивчає себе, розуміє і розбирається в собі.

- Адже на світі дуже мало людей, у яких від природи все в порядку з чутливістю, з границями, яких виховували в демократичному ключі, з повагою до особистості, - каже лікар. - Їм, звичайно, легше живеться, але це тільки 10-15% від усього населення.

Загострення недугів тілесних взаємозалежні з душевними

Велике значення має і загальний стан здоров'я. З похолоданням послаблюється імунітет, нові захворювання з'являються, «старі» хронічні загострюються. І це теж пов'язано з душевним станом.

- У процесі перебудови організму на осінньо-зимовий період змінюється вироблення не тільки гормонів головного мозку, але і всього організму, змінюється секреторна функція, - пояснює Владислав Сова. - Звичайно, збої йдуть і в фізіологічній сфері - все взаємозалежно. Наприклад, той же серотонін виробляється в кишечнику, починаються проблеми з шлунково-кишковим трактом. І загальний депресивний стан або субдепресія (мала чи легка депресія) можуть проявлятися виключно загостренням гастритів, колітів або кишковими проблемами - особливо в осінньо-зимовий період.

Грамотний гастроентеролог, виключивши свою проблематику, розуміє, що такого пацієнта треба про всяк випадок направити до психіатра. Наприклад, є такий нейромедіатор - ацетилхолінестераза, надлишок якого викликає дикі спазми, болі, дискомфорт в кишечнику. І людей лікують від гастриту, коліту, хоча потрібно просто знизити концентрацію цього нейромедіатора. Але для цього потрібно знати, що це і як працює. На жаль, таких фахівців у нас дуже мало.

Важлива тут і роль сімейних лікарів, які можуть «зловити» психічне захворювання на його початковій стадії. На думку психотерапевта Олександра Осадчого, дуже часто до них приходять пацієнти, які насправді фізично здорові, а психічно - ні. Тому й придумані для лікарів загальної практики різні семінари і курси підвищення кваліфікації з  психіатрії, щоб вміти побачити справжнє джерело недуги.

Фактори ризику: від особистої історії до стресостійкості

За словами Олександра Осадчого, для виникнення психічного розладу потрібно «добряче постаратися», якщо біологічні, соціальні та психологічні фактори порушені, людина може захворіти. Що це за фактори?

Генетичні - для спадково обумовлених захворювань (шизофренія, біполярні розлади, епілепсія).

Особиста історія людини - важливо те, в якому середовищі зростала, в якій сім'ї, сприятливо чи проходило навчання в школі, інституті, як проходили вікові кризи.

Поточна соціальна сфера, в якій зараз живе людина. Наприклад, він живе в селі, виховувався в родині питущих людей, у нього немає особливих статків. Але у нього мінімальне соціальне навантаження, мінімальні стреси, він садить картоплю, ходить на риболовлю. Він живе в умовах, в яких не повинні загострюватися внутрішні конфлікти, в згоді з собою і нікому нічого не винен.

Стрес - при тривалих стресових ситуаціях порушується вироблення нейромедіаторів, які не встигають відновитися, і у людини починається хвороба.

Вплив зовнішнього світу

На душевний стан людини не може не впливати і те, що відбувається навколо - від політичної та економічної ситуації до пандемії.

- Ми сім років живемо в війні, їмо і п'ємо що попадя, у нас ковідні обмеження, які серйозно фрустрірують, плюс істерія навколо вакцинації. З власної практики - помолодшав контингент наших пацієнтів. Пограничні розлади без серйозних психічних порушень стали набагато молодше. Якщо раніше 15-річних пацієнтів з депресіями не було, то зараз їх стабільно багато. Інтенсивність навантаження на психіку збільшилася, і у підлітків вона не витримує.

На думку Олександра Осадчого, соціальний фон має великий відсоток значущості у впливі на психічне здоров'я людей. Набагато більший, ніж сезонність.

- Він зараз дуже напружений в зв'язку з кризою в країні на грунті пандемії. Плюс у нас все ще «не охолола» ідея постійних досягнень. І люди потрапляють в таку «вилку»: з одного боку, вимога соціуму розвиватися, робити кар'єру, заробляти більше грошей. З іншого боку, можливості для цього все більш обмежені. І у мене більше приходить клієнтів саме з цих причин, а не через те, що настала осінь і нічого не хочеться робити.

БУДЬ В КУРСІ

Коли йти до лікаря

- Головний показник того, що людина сама не впорається - різкі зміни в ній, - пояснює Олександр Осадчий. - Ось людина була весела, активна, контактна, всім цікавилася, а потім раптом «згасла» і засіла удома. Якщо не до психіатра, то хоча б спершу до психолога. Що повинно насторожити?

1. Якщо людина системно не спить протягом місяця більше 4-5 днів - чи то прокидається о 5 ранку і більше не може заснути, то чи з великим трудом встає, чи то не спить посеред ночі. Сон - вагомий показник того, що вже щось не так. Скарги на сон пов'язані з виробленням нейромедіаторів - тих же серотоніну, дофаміну, кортизолу. Безсоння може бути, як окремим хронічним захворюванням, так і симптомом іншої хвороби, в тому числі і депресії.

2. Зниження працездатності і занепад сил, які проявляються в неможливості виконувати свої звичні обов'язки.

3. Тривале стійке зниження настрою, добровільна самоізоляція, коли людина може два місяці не виходити з дому.

4. Дивацтва в поведінці, коли безпричинно обриваються соціальні контакти, включаючи друзів і рідних.

5. Виражений психічний або фізичний дискомфорт, який триває не менше місяця, без значущих зовнішніх причин.

6. Системна наростаюча тривога, панічні атаки.

КОРИСНО ЗНАТИ

Як вибрати психотерапевта

1. Найвірніший шлях - рекомендації тих, хто на практиці вже «перевірив» лікаря.

2. У психотерапевта має бути медична і психологічна освіта, він повинен закінчити якусь навчальну програму з психотерапії.

3. Спеціаліст повинен мати достатньо годин особистої терапії, щоб розбиратися в собі і зсередини розуміти цей процес. Тобто у хорошого психотерапевта повинен бути свій психотерапевт.

4. Він повинен постійно вдосконалюватися - брати супервізії, проходити курси і нові спеціалізації.

ДО РЕЧІ

Жінки звертаються частіше - у них поріг сорому нижче

Парадокс, але діджіталізація у нас - з кожної праски, а звернення до психіатра як і раніше є справою ганебною. Тому регулярно відбуваються історії на кшталт нещодавньої драми у Львівській області, де дорослий син, пристойна людина і педагог, але який давно страждав на шизофренію і не отримував лікування і допомоги, задушив матір-бабусю ?

Психіатрична допомога на рівні держави перебуває в стані «чи то живий, чи то мертвий», лікарі приватної практики не всім по кишені. А ще - ніяково.

- До мене іноді приходять люди, які з 17 років мають хронічний емоційний розлад, але звертаються через 8 років. Причому потрапляють вже через психолога, який рекомендує консультацію психіатра. У нас упереджене ставлення до психічних розладів як до слабкості, неповноцінності. Визнати в собі недугу досить складно, як і раніше має значення чиясь думка. Є клієнти, яким власні батьки кажуть: «Навіщо ти туди ходиш? Ти що, сам не можеш впоратися? » До речі, жінки до психотерапевтів звертаються частіше за чоловіків. Не тому, що вони більше страждають від проблем з психікою, а тому що у них поріг сорому нижче. Хлопчиків ж у нас виховують як: чоловік повинен бути сильним, плакати і скаржитися - соромно.