Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

11 замахів на прем'єр-міністра Столипіна

11 замахів на прем'єр-міністра Столипіна
Фото: Мочалов В. Г. «Петро Столипін». Живопис. 2016 р

На Столипіна на початку ХХ століття здійснювали замах 11 разів. Саратовським губернатором він об'їжджав села, де влітку 1905-го йшли грабежі і в нього стріляли з придорожніх кущів. У Саратові йому під ноги кинули бомбу. 25 серпня 1906 року в Аптекарському острові в його сторону кинули портфель з вибухівкою. Загинули 24 людини, поранено доньку Наталю та сина Аркадія, сам Петро Аркадійович не постраждав.

1 вересня 1911 року (за старим стилем) в Київському міському театрі на виставі "Казки про царя Салтана" були присутні імператор Микола II з дочками і прем'єр Петро Столипін, в прем'єра стріляли двічі.

Хто хотів усунути Столипіна? На це питання відповідають історики Юрій Ємельянов і Олександр Закатов.

Придушував єврейські погроми

Як вважає Юрій Ємельянов, Столипін стояв поперек горла противникам його реформ.

- Чому постріли в Києві досягли мети?

- Постріли в прем'єра виявилися результативними, тому що цьому ніхто не завадив. Були і зовнішні причини, і протистояння колишнього прем'єра Вітте з його "наступником" Столипіним. І протистояння двох сильних особистостей з 1905 року тривало.

- Через що?

- Столипін орієнтувався на довірених людей, він не був західником, а русофіл. А експрем'єр Вітте був пов'язаний з пітерськими банківськими колами. І єврейські погроми відразу після царського маніфесту вже дуже добре виявилися організовані.

- Столипін намагався погроми погасити?

- Він мав чітку установку на придушення погромів. Але ситуація виявилася складною. Виникла сутичка фінансових інтересів Петербурга з поміщицьким середовищем, яку представляв Столипін.

- Микола II не підтримував Столипіна?

- Імператор не виявляв рішучої підтримки.

- Чому вчинили замах на прем'єра, який бажав добра?

- Він щиро хотів перетворити країну, зробити її фермерською, але при тому що йде по шляху розвинених капстран. Але кожен промах Столипіна використовувався його ворогами. І як тільки почався голод, відразу оголосили, що реформи Столипіна ні до чого не привели.

сім'я Петра Столипіна

сім'я Петра Столипіна

Петро Столипін з дружиною Ольгою та старшоїюз п'яти дочок, Марією. Фото: Wikimedia Commons

Роль імператора

- Чому вдався теракт в Києві ?

- Київської стріляниною Миколу II частково підставляли. Коли цар в театрі, а прем'єр з його ложі виходить в антракті і в нього тут же стріляють, то у багатьох підозри падають саме на царя. Чи не з його  відома?

- І хто так намагався підставити імператора?

- Думаю, люди з фінансових кіл, які йшли іншим шляхом. І відбувалося це не без зв'язку з зарубіжними силами.

- Столипін заважав багатьом, а цар "просто не завадив"?

- Микола II ховався від проблем. Він міг зробити Столипіна "залізним канцлером", як в Німеччині Бісмарк. Але Микола не грав роль Вільгельма II, він уникав гострих питань, що піднімаються Столипіним.

- Зростаючим впливом прем'єра могли залякувати царя?

- Так. Влада Столипіна ставала надто великою.

Туманна справа

У непричетності царя до трагедії з його прем'єром впевнений Олександр Закатов.

- Чому так легко змогли розстріляти в театрі в Києві прем'єра?

- Столипіна ненавиділи за те, що він наводив у країні порядок. І коли прем'єр загинув після теракту, це постаралися теж використовувати проти правлячого дому. Під час тієї події жертвою міг стати хто завгодно - аж до імператора.

- Точно невідомо, кого хотів убити терорист?

- Секретний співробітник охоронного відділення Дмитро Богров стріляв в Столипіна. Справа ця дуже туманна. Як могла людина зі зброєю проникнути в театр під час такого відповідального заходу? Тільки тому, що він був агентом охоронного відділення. Але Богров працював на два табори, це безсумнівно.

- Богров за що боровся, стріляючи в Столипіна?

- Він ідеаліст, що розчарувався в житті. І своєю участю в революційному русі намагався себе реалізувати. Коли товариші по революційній боротьбі дізналися про його співпрацю з охоронним відділенням, він їм намагався пояснити, що робив це для прикриття - щоб отримати більше можливостей. І товариші йому поставили умову: він повинен довести свою вірність революції.

- Богров не боявся, що його вб'ють при спробі замаху?

- Він дуже байдуже поставився до власної долі.

- Стрільба в Столипіна - провал охранки?

- Прояв недостатньої кваліфікації. А про те, що це був замах, організований охоронним відділенням, немає ні документів, ні свідчень. Столипін тоді був близький до відставки. Політичні помилки прем'єра, на думку государя, привели до розчарування в Столипіні. Про відставку в правлячих колах було відомо, і вбивати його сенсу не було.

- Але такими людьми не розкидаються...

- Ваша величність міг пізніше призначити Столипіна на високий пост, як це сталося з Горемикіним, який двічі був прем'єром. Замах - втрата професійного чуття з боку охоронних структур. Але не злий намір.

- А ставлення царя?

- Коли государю представили матеріали, він розпорядився цю справу закінчити швидше. Імператор розумів, якщо люди і винні, то не в злочинному намірі, а в недоробці. І що шкоди від публічності цієї справи буде більше і вона буде використовуватися для нагнітання революційної ситуації в імперії.

Дмитро Богров

Дмитро Богров

Революціонер і притому агент охранки Богров потрапив прем'єру в руку і в печінку. Фото: Wikimedia Commons

Цар не ревнував

- Чому не охороняється ложа імператора з прем'єром?

- В антракті Столипін вийшов з царської ложі і спустився в партер. Він розмовляв із бароном Фредеріксом, міністром двору. Вбивця цілив у Столипіна. Потрапив двічі. Хоча міг вбити і стоявшого поруч Фредерікса. Але та влада вважала непристойним оточувати себе кордонами охорони, і цим користувалися терористи.

- Тому і вбивцю Столипіна скрутили?

- Богрова затримали швидко і підозріло швидко засудили до смерті. Так, виникає питання: кому вигідний така поспіх? Адже треба ж було максимально з нього інформацію витягти, і тоді розслідування було б повністю завершено. Можливо, намагалися приховати сліди недбалості.

- Микола побоювався зростання впливу Столипіна ?

- Так комусь могло здаватися. Але в щоденниках самого государя ми нічого подібного не бачимо. Нібито Коковцев (що став прем'єром після смерті Столипіна. - Ред.) в своїх спогадах говорив, що при дворі прозвучало: мовляв, государ сказав - Столипін став його заступати. Так, в придворних колах зустрічаються люди не найвищих принципів. Вони могли помітити хвилинне невдоволення государя Столипіним, підхопити це і розвивати. Але з боку імператора не помічено проявів ревнощів. Він призначав і знімав міністрів, і були скривджені відставками, той же Сергій Вітте. Але прибирати Столипіна через ревнощі - це не в'яжеться з характером Миколи II.

- Якщо в оточенні Миколи II не було тих, хто хотів фізично усунути Столипіна, тоді, може, за кордоном?

- Англійська агентура в Росії була. Недружні дії здійснювалися. Але бачити тут руку Британії - це віддає епохою психозу. Замах на прем'єра - занадто високий ризик, навіщо Лондону це? 1911 рік - час відносної стабільності в російсько-британських відносинах - це не 1905 - 1906 роки і не 1917-й.

- Тобто це теракт революціонерів-бойовиків?

- Революціонери прагнули налякати владу і розхитати її основи. Вбивство будь-якого держслужбовця сприймалося як великий успіх. І ті ж більшовики, які на словах засуджували індивідуальний терор, вони раділи цьому вбивству, але говорили, що це проблем не вирішує. Чому Богров не стріляв в імператора? Столипін виявився більш легкою мішенню - до Миколи II його б так близько не підпустили.

З ДОСЬЄ

Прихильник поновлення імперії

Петро Столипін народився 14 квітня 1862 року в Дрездені, Саксонія (куди приїхала до своїх родичів його мати), в дворянській родині, яка мала прямі родинні зв'язки з Лермонтовим. Його батько, генерал від артилерії, був героєм російсько-турецької війни 1877 - 1878 років. Випускник Санкт-Петербурзького імператорського університету та учень Менделєєва, що поставив йому "відмінно" з хімії, Петро Столипін рано одружився і був поранений на дуелі з убивцею свого брата.

Став повітовим головою дворянства в Ковно, де взяв під опіку місцевих аграріїв. Пізніше був губернатором в Гродно і в Саратові. Микола II в 1906-му спочатку призначає його главою МВС, а потім главою Кабінету міністрів.

Столипін активно проводив аграрну реформу і підтримував переселення діяльних селян на Далекий Схід для підняття регіону. Він реформував виборче право. Придушив виступи екстремістів проти чинної влади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Петро Столипін : "Хочу бути похованим там, де мене вб'ють"

Новини по темі: Вбивство Історія