Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Зима-2022/2023: що нас чекає наступного опалювального сезону

Зима-2022/2023: що нас чекає наступного опалювального сезону
Фото: Пихалова Юлія

У Європі продовжує вирувати газова криза. Ціни на блакитне паливо й досі залишатися вищими за рівень 1000 доларів за тисячу кубометрів. В Україні ж від високих цін на газ поки що страждає лише промисловість. Влада запевняє, що цей опалювальний сезон Україна зможе пройти на нинішніх запасах газу, а для населення ціни на блакитне паливо та тепло залишаться незмінними. Щоправда, зараз дедалі частіше починають звучати прогнози, що ціни на газ можуть залишитися високими й у 2022 році. «КП в Україні» розбиралася, чого в такому разі чекати від тарифів наступного опалювального сезону.

Невеселі прогнози

Минулого року на хвилі пандемії та спаді промислового виробництва ціни на газ у світі бовталися між відмітками 100-200 доларів за тисячу кубометрів. Багато хто тоді говорив про кінець ери вуглеводнів і розквіт епохи відновлюваних джерел енергії.

Але цього року газ у Європі різко подорожчав. Тому є кілька причин – від відновлення попиту з боку промисловості та провалу за планами зеленої генерації до шантажу з боку Росії, яка зупинила всі постачання палива, крім контрактних, щоб продавити сертифікацію та подальшу експлуатацію «Північного потоку-2» на своїх умовах.

І якщо місяць тому більшість експертів припускали, що газова криза закінчиться ближче до кінця року, і ціни повернуться якщо не на колишні, то хоча б на прийнятний «зимовий рівень» - 300-500 доларів за тисячу кубометрів, то сьогодні все частіше говорять про те, що ціни впадуть не раніше весни наступного року, а може, і залишаться високими ще довше.

Більшість експертів зараз говорять про те, що до весни газ подешевшає до 400-500 доларів за тисячу кубометрів. Але є й ті, хто дотримується песимістичнішого сценарію. Наприклад, голова енергетичної компанії Gunvor Торбьорн Торнквіст спрогнозував вартість газу в Європі у 2022 році на рівні близько 720 доларів за 1 тисячу кубічних метрів.

В українському «Нафтогазі» поки що не дають жодних прогнозів і обтічно говорять, що до травня наступного року ціна на газ стабілізується, і в річному тарифі населення отримає ціну блакитного палива на прийнятному рівні.

- Ми сподіваємося, що до травня ціна нормалізується, і коли ми фіксуватимемо ціни на наступний період, ми це робитимемо на прийнятному рівні для більшості українських споживачів,

заявив голова правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко

Щоправда, якою буде ця прийнятна ціна – незрозуміло. Наприклад, у «Газпромі» очікують середню ціну газу у наступному році на рівні значно вищому за 350 доларів за тисячу кубометрів. Якщо «Нафтогаз» почне закачування палива наступного опалювального сезону навіть за такими цінами, як прогнозує «Газпром», то за нинішніми механізмами ціноутворення це означає, що кубометр газу в Україні після сплати всіх податків та транспортних витрат буде коштувати близько 500 доларів, або 13,5-14 тисячі гривень за тисячу кубометрів. І це без урахування розподілу.

Що буде з опаленням

Нині низка країн вже відмовилася від так званого ринкового механізму ціноутворення для формування тарифів для населення. І це аж ніяк не бідні держави. Наприклад, Франція заморозила тарифи на газ та електроенергію на рівні жовтня цього року до кінця опалювального сезону.

Можливо, цим же шляхом піде і Україна, тим більше що ми маємо відносно дешевий ресурс власного видобутку. Але на всі потреби населення та підприємств теплокомуненерго ( ТКЕ ) його не вистачить.

- Газа зараз уже не вистачає, а заготовити наступного року газ дешевого українського видобутку вдасться у період з квітня до жовтня на рівні 6,5 млрд кубометрів, - каже експерт з питань ЖКГ Олег Попенко. - Україні на зиму потрібно близько 10 млрд. кубометрів. Отже, інше необхідно докуповувати за вищими тарифами там. За моїми розрахунками вартість імпортного газу впаде десь у квітні до рівня 500-700 доларів за тисячу кубометрів . Тому навіть змішаний дешевий український та імпортний газ коштуватиме дорожче, ніж зараз, а отже, тарифи на газ для населення та виробників тепла зростуть. У зв'язку з цим навесні 2022 року майже всі ТКЕ піднімуть тарифи на 50-70%, і наступного опалювального сезону громадянам доведеться платити за однокімнатну квартиру на 1000-1500 грн більше, ніж сьогодні.

Збитки « Нафтогазу », за словами експерта, можуть становити кілька мільярдів доларів, а покрити їх доведеться за рахунок бюджету. Крім того, держава продовжуватиме скорочувати субсидії для населення.

– Грошей на субсидії заклали на 9 млрд менше, ніж треба, навіть за нинішніми тарифами на газ та тепло, – продовжує Олег Попенко. - І це без урахування нових тарифів на тепло та розподіл газу та нових субсидіантів, а це ще додатково 20-22 млрд гривень. Як нинішній уряд збирається вирішувати ці проблеми, я не уявляю.

Не забудьте про платіжку за доставку

Окрім ціни у 500 доларів за газ, що загрожує безпосередньо споживачам, не варто забувати і про облгази, які виставляють споживачам «другу» квитанцію – за доставку газу. Нещодавно вони вже запустили «пробну кулю» з можливим підвищенням тарифу на розподіл. З'явилася інформація, що деякі облгази хочуть підвищити ціну доставки палива до 4 грн за кубометр, а деякі - до 9 грн за кубометр, що дорожче за сьогоднішню ціну на паливо для населення.

Але загалом у перспективі зростання вартості послуг з транспортування збільшуватиметься до рівня 30-40% від вартості газу

Щоправда, у Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявили, що не дозволять так підвищити тариф, і зростання не перевищить рівня інфляції, тобто 10-11%. Але експерти кажуть, що в майбутньому і доставка палива може подорожчати, якщо Росія істотно скоротить прокачування палива через українську ГТС.

– Нинішній тариф за розподіл газу 1,79 грн за куб. м – це адміністративне дитя політичних сил уряду та влади загалом, – каже експерт у сфері енергетики Юрій Корольчук. – Реальний середній тариф залишається орієнтовно на рівні 2,5 грн. Зрештою саме таке зростання і відбулося у грудні 2020 року, яке потім переглянули у бік зниження. Але загалом у перспективі зростання вартості послуг із транспортування збільшуватиметься до рівня 30-40% від вартості газу. Справа в тому, що скорочення транзиту російського газу через Україну, коли частина палива піде «Турецьким потоком» та «Північним потоком-2», неминуче веде до додаткового навантаження на облгази. Менше газу в системі - більші витрати на доставку газу споживачеві. Зберегти тарифи на розподіл на низькому рівні вдасться лише за умови гарантії постачання технологічного газу для облгазів з боку «Нафтогазу».

Не забувайте про електроенергію

І ще одним «сюрпризом» для населення можуть стати ціни на електрику, які поки що закріплені на рівні 1,44-1,68 грн за кіловат*год. Цьогорічні тарифи діятимуть до 30 квітня наступного року. Після цього, швидше за все, тарифи для населення доведеться підвищувати, адже вугілля, яке потрібне для теплової генерації, за останній рік подорожчало вп'ятеро, а через його дефіцит нам доведеться розпочинати імпорт електрики з РФ та Білорусі.

Зараз тарифи для підприємств стабільно перевищують 3 грн за кіловат*год і найближчим часом зростатимуть. Наразі експерти прогнозують зростання вартості електрики для промисловості до рівня 4,5 грн за кіловат*год. У такій ситуації, швидше за все, владі доведеться йти на непопулярні заходи щодо підвищення вартості електрики для населення.

Цього року прогнозувалося зростання тарифів для населення до 2-3 грн за кВт*год, але влада вирішила заради порятунку рейтингу президента не підвищувати ціну електрики та навіть знизити її вартість. Наступного року за нинішнього рівня цін на вугілля та газ на таку щедрість для населення просто не вистачить грошей.

Як бачите, картина наступного опалювального сезону вимальовується не найоптимістичніша. Більшість комунальних послуг можуть подорожчати щонайменше у півтора рази. Єдина надія залишається на різке зниження цін на світових енергетичних біржах всупереч прогнозам експертів.