Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Допомога Молдові і знижка для «Газпрому»: чи вистачить нам самим газу цієї зими

Допомога Молдові і знижка для «Газпрому»: чи вистачить нам самим газу цієї зими
Фото: УНІАН

Топ-новинами в енергетичній сфері країни на минулих вихідних стала інформація про можливу допомогу Молдові газом і запропоновану «Газпрому» знижку на транзит газу до ЄС  українським маршрутом понад контрактні обсяги. «КП" в Україні» розбиралася, як ці обставини можуть вплинути на опалювальний сезон в Україні.

Скільки позичимо Молдові

Напередодні опалювального сезону Україна опинилася у дещо скрутній ситуації щодо запасів газу в підземних сховищах (ПСГ). Якщо дивитися на цифри в цілому, то палива в ПСГ закачали достатньо - там було близько 18,8 млрд кубометрів на початок опалювального сезону. Однак частина цього обсягу не належить «Нафтогазові». Близько 3 млрд кубометрів газу у власності приватних трейдерів, які можуть продавати його кому завгодно, наприклад, європейським споживачам, за ринковою ціною.

Молдова звернулася до України з проханням надати близько 15 млн куб. м газу

Тобто розраховувати на увесь обсяг газу в сховищах не можна. У влади через це навіть з'явився план щодо заборони приватним трейдерам вільно торгувати паливом у цьому році.

Експерти оцінили запаси палива в сховищах і дійшли висновку, що газу у нас нібито має вистачити, але за умови м'якої зими, продовження транзиту газу з РФ до ЄС нашою ГТС, відсутності поломок на вітчизняних АЕС, а також можливості купувати електроенергію в Росії і Білорусі. Якщо ж якийсь із цих факторів дасть збій, то газу країні ближче до кінця зими може не вистачити.

І ось на тлі таких невтішних прогнозів з'являється новина про те, що Україна готова допомогти газом Молдові, яка не може домовитися про постачання палива з «Газпромом». Суперечка між Москвою і Кишиневом стосується боргу, який Росія оцінює в 700 млн доларів, а Молдова не визнає. Росія готова укласти нову угоду тільки при оплаті цієї заборгованості, Молдова ж хоче винести це питання «за дужки» газових переговорів.

Поки що сторони не домовилися, і дія контракту закінчується 31 жовтня. У такій ситуації у Молдові оголошено надзвичайний стан в енергетиці, а також тендери на закупівлю газу в Україні та Румунії.

Паралельно з цим з'являється офіційна інформація від секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексія Данилова, що Україна надасть допомогу Молдові з поставками газу.

- Ми прийняли рішення доручити Кабінету міністрів це питання розглянути. Ми розуміємо, що таку допомогу Республіці Молдова ми найближчим часом можемо надати,

заявив Данилов

При цьому секретар РНБО пояснив, що мова йде про постачання газу в борг - але не за гроші, Молдова просто поверне поставлений ресурс після того, як налагодить поставки.

І тут почалося найцікавіше. У ЗМІ з'являється інформація про те, що Україна віддасть Молдові мільярд кубометрів палива. Звичайно, що в ситуації, коли наші власні запаси називають «умовно достатніми», така інформація викликала обурення з боку населення.

Провладні депутати спробували заспокоїти громадян. Так, глава профільного комітету Верховної Ради Андрій Герус заявив, що мова йде про постачання всього 15 млн кубометрів палива.

«Молдова звернулася до України з проханням надати близько 15 млн куб. м газу", - написав Андрій Герус у своєму телеграм-каналі

Герус назвав поставку українського газу для Молдови «аварійною допомогою». Україна у свою чергу очікує повернення цього обсягу до кінця зими.

«Все-таки за чотири місяці Молдова, швидше за все, знайде постійного постачальника газу, а саме в лютому він буде найбільше потрібен Україні. Ще раз - це єдине побажання з боку України», - підкреслив Герус.

І тут сперечатися складно. Дійсно, 15 млн кубометрів - це всього 0,08% від запасів газу в українських сховищах. Для прикладу: в холодний зимовий день Україна може споживати до 200 млн кубометрів газу на добу. Тому позичений Молдові обсяг - це дійсно небагато. Крім того, проблеми з паливом якщо і виникнуть, то ближче до кінця зими, коли нам обіцяють повернути цей газ.

Здавалося б, питання вичерпано. Але в понеділок з'являється інформація, що НАК «Нафтогаз» підписав з молдавською Energocom рамкову угоду про постачання 700 млн кубів газу в разі потреби. І знову з'явилися незадоволені.

Але тут же надійшло роз'яснення, що на відміну від 15 млн кубів, які Україна «позичила» Молдові, в даному випадку мова йде про постачання на платній основі. Тобто в разі необхідності «Нафтогаз» буде продавати імпортний ресурс, придбаний в Європі, зі своєю націнкою. Про газ власного видобутку або газ з українських сховищ, як обіцяють чиновники, мова не йде. Тому жодної «зради» тут немає, особливо якщо Молдова, як і обіцяє, поверне нам «позичений» газ до кінця зими.

Знижка для Росії

Ще однією новиною стала запропонована Україною знижка «Газпрому» за транзит палива нашою ГТС. Як повідомив президент Володимир Зеленський виданню Bloomberg, наша країна готова знизити на 50% тариф на прокачування обсягів природного газу, що перевищують договірні 40 млрд кубометрів на рік. При цьому вільна потужність буде доступна як європейським транзитним країнам, так і «Газпрому».

- Ми хотіли б бачити в якості замовників європейські компанії, але і у «Газпрому» є додаткові потужності. А з урахуванням знижки у порівнянні з нинішнім транзитним тарифом можу припустити, що ця знижка становитиме 50%,

заявив Володимир Зеленський.

З точки зору політики президент зробив відмінний хід - він демонструє Європі, що Україна готова збільшити поставки палива, а вся затримка - з вини Росії. З іншого боку, якщо Росія прийме пропозицію, це допоможе нам пройти складний опалювальний сезон.

Але експерти кажуть, що Москва, швидше за все, не піде на збільшення поставок до Європи через нашу ГТС. Адже для РФ наразі важливо змусити ЄС вирішити питання «Північного потоку-2» у вигідному для себе ключі. Та й для того, щоб збільшити обсяги поставок, потрібно було б провести переговори з «Газпромом».

- Крок з боку Зеленського, можливо, і виглядає непогано, але в ньому відсутній основний елемент для збільшення транзиту - переговори з Росією, - каже експерт газового ринку Юрій Корольчук. - Тому і вийшла така собі заява в порожнечу. Наскільки наразі відомо,  ані «Нафтогаз», ані «Оператор ГТС" не починали переговори з «Газпромом». Навіть банального листа про наміри не надіслали.

Тому, за словами експерта, це більше сигнал для Європи, щоб компанії ЄС робили заявки і купували більше газу через Україну. Але контрактні заявки про обсяги. які купуються Європою у «Газпрому», були розписані ще в минулому році і підтверджені в другому кварталі (квітень-травень 2021-го). Тому очікувати збільшення поставок не варто. А це може створити додаткові труднощі цієї зими.

- «Оператор ГТС» спільно з оператором підземних сховищ, компанією «Укртрансгаз», вже нині бачать можливу проблему з транзитом російського газу з грудня по березень, - продовжує Корольчук. - Не виключено, що розплачуватися за низькі запаси газу в ПСГ будуть звичайні громадяни, середній бізнес і промисловість. Їм знову можуть запропонувати «прикручувати» газ, як це було кілька років тому.

Незважаючи на те що експерти поки коментують цей опалювальний сезон в невеселих тонах, нам залишається сподіватися на погоду. Тим більше що у найближчі два тижні нам обіцяють потепління, а значить, споживання газу істотно скоротиться.

Новини по темі: Газ Молдова Україна