21 листопада
Завантажити ще

Прощай, Doing Business! Чому економісти не переживають з приводу зникнення проекту Світового банку

Прощай, Doing Business! Чому економісти не переживають з приводу зникнення проекту Світового банку
Фото: РОБОТА БІЗНЕСУ

підірвану довіру

16 вересня Світовий банк оголосив, що припиняє випуск звіту Doing Business (докладніше див. Довідка), підкресливши, що для СБ життєво важливе збереження довіри до досліджень.

"Вивчивши всю наявну на сьогодні інформацію про ведення бізнесу, включаючи результати минулих оглядів, аудитів, а також звіт, опублікований сьогодні Банком від імені Ради виконавчих директорів, керівництво Групи Всесвітнього банку прийняло рішення припинити випуск звіту про ведення бізнесу, - йдеться в заяві СБ. - надалі ми будемо працювати над новим підходом до оцінки ділового та інвестиційного клімату ".

Нагадаємо, що після того, як в червні 2020 го було повідомлено про порушення в даних Doing Business 2018 і 2020 року, керівництво СБ призупинило випуск наступного звіту і ініціювало серію аудитів як самого документа, так і його методології. В результаті були виявлені порушення, пов'язані з ім'ям нинішнього директора-розпорядника МВФ Крісталіни Георгієвої, яка раніше обіймала посаду виконавчого директора СБ.

У свою чергу Георгієва вже заявила, що принципово не згодна з висновками і інтерпретаціями розслідування порушень в даних.

Це як "орден", тільки краще!

Чим би не закінчилася ця історія, рейтингу Doing Business нам, мабуть, вже не бачити. Але ж він був для наших чиновників настільки значущим, що вони, якби могли, вішали б собі позиції в рейтингу на груди, як ордена. Про плани дій для підвищення України в Doing Business в різний час говорили Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, Петро Порошенко.

У 2019 м Олексій Гончарук прямо написав: він мріє про те, "щоб через 3 роки Україна увійшла в ТОП-10 рейтингу World Bank Doing Business".

Денис Шмигаль в грудні 2020 го називав метою України найближчим часом потрапити в топ-30 рейтингу Doing Business.

А в липні 2021-го - тобто, коли розслідування в СБ вже йшло повним ходом - в Мінекономіки відзвітували про те, що зробили для підвищення позицій України в рейтингу Doing Business в рамках виконання розпорядження Кабміну.

Тим часом вітчизняні експерти не раз вказували, що з рейтингом Doing Business щось пішло не так. Наприклад, аналітик Олексій Кущ ще на початку вересня звертав увагу на те, що Афганістан за процедурою підключення бізнесу до електромереж і вирішенню неплатоспроможності в цьому рейтингу опинився вище за Україну.

"У рейтингу Doing Business-2020 року, Афганістан по індикатору реєстрації підприємств зайняв 52-е місце, а Україна - 61-е, - зазначив експерт. - Це все, що потрібно знати про цінності рейтингів і" реформаторів ", які вже багато років нав'язують нам думку, що загальне регулятивне спрощення призведе до загального зростання економічної складності. Я вже з цього приводу наводив приклад: можна створити термінали по реєстрації бізнесу на Місяці за один клік, але навряд чи ними хтось скористається ".

Пару років тому мені на очі потрапив пост письменника і журналіста Костянтина Крилова "Глобальний рейтинг неважливо чого по країнам". Буквально в декількох абзацах автор весело розписав, як складаються рейтинги, збуджуючі сильні почуття кшталт "ох, ми знову в самій дупі". Журналіст назвав 10 принципів складання будь-якого рейтингу, і я тоді, жартома, перевірила, наскільки вони простежуються в "щасливому рейтингу" ООН. У підсумку за дев'ятьма пунктами з десяти виявилося повне або часткове попадання.

До речі, один з пунктів від Крилова звучав так: "Внизу Африка. Але Афганістан повинен бути в самому-самому низу".

І як знати, може бути, категоричне нехтування цієї ради авторами Doing Business і призвело до такого фіаско?

долар

долар

Чиновники мріяли побачити Україну в рейтингу Doing Business, але тепер це стало неможливо. Фото: Thinkstock

 

"Впали в рейтингову єресь"

А якщо серйозно: чи можна взагалі довіряти рейтингам? Наскільки об'єктивно вони складаються? Рейтинги потрібні укладачам і читачам тільки як інформприводи або дійсно є певним орієнтиром, щоб визначити, чи в правильному напрямку рухається країна?

З цими питаннями "КП в Україні" звернулася до економістів.

- Будь-який рейтинг, що містить суб'єктивні критерії і оціночні судження укладачів, може в тій чи іншій мірі лише претендувати на об'єктивність, - вважає економіст Владислав Банків. - Заздалегідь знаючи критерії та показники, які оцінюються, можна відносно легко маніпулювати, що, власне, і сталося. Але це прекрасно відомо "всім причетним", так що перебільшувати роль рейтингів не варто: жоден інвестор не приймає рішення, ґрунтуючись виключно на тому чи іншому рейтингу.

На думку економіста, рейтинг - це не об'єктивне ранжування, а, скоріше, можливість відносно недорого маніпулювати громадською думкою. Адже набагато простіше адаптувати щось під заздалегідь відомі критерії і заявити, що ми піднялися в такому-то рейтингу на два пункти, ніж провести реальні перетворення, користь від яких побачить кожен громадянин країни.

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак погоджується: ні у бізнесу, ні в інвесторів орієнтира на рейтинги немає. Будь-які інвестиції приходять лише після незалежних оцінок ситуації, коли оцінюється не тільки легкість ведення бізнесу, а й рівень корумпованості держави, відкритість економіки і т.д. Зовнішня оцінка будь-якої країни за формальними критеріями не завжди може відобразити реальність ситуації всередині держави, а внутрішні оцінки найчастіше маскують реалії. Відповідно, бізнесу вигідніше складати особисті рейтинги, перш ніж заходити на новий ринок. Виходячи з усього вищесказаного, експерт не вважає припинення випуску Doing Business значущою подією.

- Будь-які рейтинги формуються під впливом політичних інтересів, - каже Орищак. - До тих пір, поки є доцільність підтримки рейтингових оцінок і політичні еліти вкладають сили в подібну активність, рейтинги живуть. Так що довіряти рейтингам не варто. Я б ставився до них як до інформаційного приводу, щоб було про що поговорити.

При цьому Олексій Кущ все ж виступає за те, щоб при оцінюванні рейтингів не впадати в крайнощі, а дотримуватися золотої середини. За його словами, не можна сказати, що рейтинги зовсім нічого не значать, а й надавати їм занадто велике значення не варто.

- Основна проблема полягає в тому, що, абсолютизуючи рейтингові показники, українські реформатори впали в рейтингову єресь, коли метою стають не реальні зміни в країні, а місця в рейтингу, - говорить експерт. - Чиновники ставлять самоціль у вигляді поліпшення позиції в тому чи іншому рейтингу на перше місце, під це розробляються цілі програми, на це працюють десятки грантових майданчиків. Але при цьому не береться до уваги простий факт: місце в рейтингу - це всього лише похідна про стан економіки, а не основа, на якій вона зможе вирости.

ДОВІДКА

Ведення бізнесу (Doing Business) - це глобальне дослідження і супроводжуючий його рейтинг країн світу за показником створення ними сприятливих умов для ведення бізнесу. Дослідження проводилося за методикою Світового банку і було засноване на комбінації аналізу нормативно-правових актів, що регулюють підприємницьку діяльність, і загальнодоступних статистичних даних про регулювання підприємницької діяльності.

Проект був розроблений економістом СБ Симеоном Дьянковим і реалізовувався з 2002 року. До повідомлення про порушення даних дослідження представляло найбільш повний комплекс показників регулювання підприємницької діяльності по всьому світу. Методика дослідження та модель аналізу вважалися універсальними інструментами, застосовуваними в різних країнах для оцінки впливу нормотворчості держав на діяльність підприємств.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Україна в міжнародних рейтингах : у чому ми стали краще, а в чому гірше