21 грудня
Завантажити ще

Ізраїль коле бустер: третя доза вакцини – обов'язкова

Ізраїль коле бустер: третя доза вакцини – обов'язкова
Фото: REUTERS/Аммар Авад/

Даєш 95% ефективності!

Бустерна доза вакцини – це додаткова доза вакцини, яка посилює дію попередніх доз. Необхідність дози бустеру викликана тим, що ефективність від основного щеплення з часом зменшується.

Кілька днів тому ізраїльське МОЗ рекомендувало щепити від коронавірусу дітей від 5 років, а всім громадянам країни віком від 12 років запропоновано зробити третє, бустерне, щеплення. Ізраїльські вчені за результатами досліджень оголосили: третя доза вакцини (в Ізраїлі переважно Pfizer) відновлює її ефективність до 95%.

Щоб впливати на тих, хто непокірливо відмовляється від бустера, влада попередила: без третьої дози вакцини COVID-паспорти ізраїльтян вважатимуться недійсними. А без цих паспортів в Ізраїлі і кроку не зробити: їх перевіряють не лише на входах до ресторанів та бібліотек, а й у робочих офісах багатьох компаній.

Справа навіть не в ковідних паспортах

Втім, можна було й не погрожувати: ізраїльтяни й так зрозуміли, що від вакцинації не відкараскатися, але, може, воно й на краще? Роблять безкоштовно, ефективність обіцяють хорошу, можна взяти відгул після щеплення… Понад 3 млн громадян Ізраїлю вже отримали третє щеплення та продовжують жити з мінімальним набором обмежень.

- Ми з мамою зробили бустерні щеплення ще у вересні, коли дізналися, що це треба зробити. Справа навіть не в ковідних паспортах, а в тому, що мамі 72 роки і мій обов'язок – уберегти її від коронавірусу, – розповіла мешканка Єрусалиму Марія. - Все було нескладно, як завжди: ми зайшли до центру вакцинації, черга там була невелика (наразі людей вже більше), усі в масках – у нас поки що рекомендовано у приміщеннях перебувати в масці. За півгодини зробили щеплення – і пішли додому. Все просто, і я не розумію тих, хто виступає проти щеплень. Дуже багато людей померло у муках, батьки помирали на очах у дітей – хіба це вартувало того, щоб відмовлятися від захисту?

Ізраїльтяни з гордістю згадують: їхня країна першою вказала на необхідність використання додаткової дози вакцини для закріплення результату. Все-таки штам «Дельта» надто підступний, він навіть нині намагається прорвати захист у практично повністю вакцинованій країні: багато людей із позитивним тестом на коронавірус виявилися повністю вакцинованими.

Ми першими дізналися, що вакцини слабшають за півроку.

- Ми не хочемо четвертого локдауну, не хочемо, щоб вмирали наші близькі. Бустер не захистить на 100% від захворювання, але він хоча б зробить його менш важким, – додає чоловік Марії Аарон. – Я викладаю у школі, і ми, педагоги, були одними з перших, хто отримав третю дозу. Деякі перехворіли на ковід, але в легкій формі, і ми щасливі, що все так обійшлося…

В Ізраїлі у нас унікальна ситуація: більша частина населення була вакцинована в один і той же час

У ці дні уряд Ізраїлю висловлює черговий обережний оптимізм, боячись наврочити: зафіксовано невелике зниження захворюваності на коронавірус після підйому наприкінці жовтня. Про п'яту хвилю коронавірусу не говорять, стверджуючи, що ще й четверта до ладу не закінчилася.

Але загалом, схоже, запровадження серйозних карантинних обмежень Ізраїлю таки вдасться уникнути.

- В Ізраїлі у нас унікальна ситуація: більша частина населення була вакцинована в один і той же час. Відповідно, ослаблення ефективності вакцини також йде у великій масі, і потреба у ревакцинації набагато сильніша, - розповів провідний епідеміолог Ізраїлю Хагай Левін. – І три щеплення замість двох лише збільшать захист багатьох людей від інфекції. Через те, що ми почали вакцинувати людей раніше, ніж багато інших країн, ми першими дізналися, що вакцини починають слабшати через 4-6 місяців після другого щеплення.

За словами Левіна, насамперед бустерної дози потребує найвразливіше населення - люди похилого віку і люди з супутніми захворюваннями. А ось молодим та здоровим людям третя вакцина може не знадобитися. Хіба що для продовження дії COVID-паспорта.

Перед законом усі рівні: ось і прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет приїхав за бустерною дозою. Фото: REUTERS/Ronen Zvulun/File Photo

Перед законом усі рівні: ось і прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет приїхав за бустерною дозою. Фото: REUTERS/Ronen Zvulun/File Photo

Заразилося менше ніж піввідсотка

За інформацією МОЗ Ізраїлю, з 3 мільйонів осіб, вакцинованих трьома дозами, заразилися коронавірусом 10 600 осіб. Це 0,27%, і медики впевнені, що захворювання у них пройде у легкій формі.

Звичайно, не всі 9 мільйонів жителів Ізраїлю готові щеплюватися – противників вакцинації тут достатньо. Але їхній голос все тихіше на тлі показників захворюваності порівняно зі статистикою в інших країнах. Поки що ізраїльські антивакцинатори протестують проти щеплень дітей, але тут на їхньому боці виступають вчені, які не можуть достовірно стверджувати, що п'ятирічних малюків необхідно щепити від коронавірусу. Дискусії продовжуються, а Ізраїль продовжує налагоджувати колишнє життя.

А ЯК У НАС?

В Україні вакцинувати бустерною дозою поки що тільки планують

- Як тільки перетнемо позначку у 50% вакцинованого населення в Україні, ми повернемося до питання бустерної дози або повторної дворазової вакцинації проти коронавірусної хвороби, - заявив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко в інтерв'ю агентству «Інтерфакс». За його словами, поки що лише Київ може похвалитися 55% населення, вакцинованого хоча б однією дозою. Трохи менше – по 40% громадян – вакциновано у Полтавській, Київській та Дніпропетровській областях України.

На тих, хто прищепився двома дозами півроку тому, чекає ревакцинація – повторне щеплення, яке допомагає імунітетові боротися із захворюванням, адже згодом рівень захисту організму від інфекції знижується. Бустер же українські медики поки що рекомендують робити лише людям з ослабленим імунітетом, наприклад, тим, хто страждає на онкологічні захворювання.. Також бустерне щеплення одержують ті, хто виїжджає до іншої країни і де діє подібна вимога.. Ізраїль, до речі, входить до списку таких країн.

Для введення бустерної дози може використовуватися вакцина як того виробництва, що і при первинному курсі, так і іншого виробника. Вакцини, вироблені на різних потужностях, не входять у «конфлікт» у тілі людини і не послаблюють дію одна одної.

Нагадаємо, на сьогоднішній день в Україні вакциновано однією дозою 12,9 млн осіб (31,05%), двома дозами – 9,8 млн осіб (23,79%).