Завантажити ще

Немає щеплення – немає роботи: антивакцинаторів відправляють додому у всьому світі

Немає щеплення – немає роботи: антивакцинаторів відправляють додому у всьому світі
Фото: REUTERS/Ліндсі Вассон

Що важливіше – особиста свобода чи громадська безпека? Противники вакцинації від коронавірусної інфекції у всьому світі, зробивши свій вибір, стикаються з обмеженнями – переважно у трудових правах. Їх відправляють у безкоштовні відпустки або змушують складати платні тести щотижня.

Ізраїль

Після того, як у вересні від коронавірусної інфекції помер головний ізраїльський антивакцинатор Хай Шаулян, народ здригнувся. Незважаючи на те, що Шаулян уже був у медичному центрі міста Холон і був підключений до апарату з киснем, до останнього він у своїх соцмережах закликав підписників не робити щеплення, оскільки «епідемії немає, вакцина не потрібна та небезпечна». Але смерть антивакцинатора стала каталізатором для невеликого сплеску числа щеплень - наслідувати приклад Шауляна мало хто захотів.

У принципі, Ізраїль вакцинується більш-менш активно. Противникам вакцинації руки ніхто не заламує, але керівництво підприємств попереджає: якщо працівник не хоче щепитися від коронавірусу - його не допустять до роботи. Оскільки оплата в Ізраїлі нараховується за відпрацьовані години та дні, недопуск до роботи вдарить по кишені. Плюс довга відсутність на роботі без очевидної причини може стати приводом для звільнення.

Ті, хто навідріз не бажає робити щеплення, можуть надавати на роботі ПЛР-тест кожні три дні.

США

Вакцинація у Штатах є обов'язковою для працівників громадських служб, медичних установ, державних шкіл та будинків для людей похилого віку. Там, де у штаті підприємства чи організації перебувають понад 100 співробітників, керівництво висунуло вимогу обов'язкового щотижневого ПЛР-тестування у разі, якщо відсутній сертифікат про щеплення. Усіх, хто не погоджується з такими вимогами, звільняють. У кращому випадку - відправляють у неоплачувану відпустку.

Втім, на американців більше вплинули не прохання вакцинуватися від уряду та медиків, а смерть від коронавірусу найактивніших антивакцинаторів. Так, у Флориді через ускладнення від COVID-19 помер колишній офіцер ЦРУ Роберт Девід Стіл, який був прихильником ковідної змови та вважав коронавірус обманом. Також від ковіда помер американський радіоведучий Дік Фаррел. Затятий антивакцинатор перед смертю закликав людей щепитися від коронавірусу. А член протестантської церкви Hillsong Стівен Хармон, який вважав коронавірус вигадкою, помер через місяць тяжкого перебігу хвороби.

Канада

Невакциновані канадці з початку листопада не можуть подорожувати повітряним, водним та залізничним транспортом. Паспорт вакцинації вимагають вже з 12-річного віку, також мають бути щеплені всі федеральні держслужбовці.

Під обов'язкову вакцинацію потрапляють не лише працівники держустанов, а й військовослужбовці, працівники національної поштової служби, федеральних музеїв та Національного банку Канади. Ті, хто не хочуть щепитися, підуть у вимушену відпустку без зарплати.

Демонстрація протесту в Римі проти запровадження урядом Італії «Зеленої перепустки», оскільки медична перепустка стає обов'язковою на робочих місцях по всій країні. Фото: REUTERS/Yara Nardi

Демонстрація протесту в Римі проти запровадження урядом Італії «Зеленої перепустки», оскільки медична перепустка стає обов'язковою на робочих місцях по всій країні. Фото: REUTERS/Yara Nardi

Франція

Тут теж все просто: не хочеш вакцинуватися – здавай кожні три дні тест за власний рахунок. Якщо французькі медики відмовляються вакцинуватися, то вони вирушають у вимушену неоплачувану відпустку, в якій мають подумати та ухвалити рішення.

Французький «паспорт здоров'я» громадяни країни зобов'язані пред'являти ще з літа не лише для входу до магазинів, лікарень тощо, а й щоб потрапити на роботу.

До речі, антивакцинаторів у Франції мало, суспільство здебільшого підтримує вимоги уряду про вакцинацію та ковід-сертифікати. У країні вакциновано майже 90% дорослого населення, тож проблема противників щеплень поступово сходить нанівець.

Австралія

Країна суворо стоїть на варті громадського здоров'я: в Австралії нещодавно ухвалили поправки до закону про громадську охорону здоров'я, за якими людину можна засудити до 2 років в'язниці або великого штрафу в 90 тис. австралійських доларів, якщо вона навмисно порушує санітарні правила. Це стосується не тих, хто не хоче щепитися, а тих супротивників щеплень, через яких можуть захворіти інші.

Греція

Ковід-сертифікати твердо увійшли у життя греків - без них зайти в будь-яке громадське місце проблематично. Для поїздок такий документ потрібний уже із 12 років. Організації, установи та підприємства можуть самі вирішувати, чи пускати до себе лише вакцинованих чи з довідкою про те, що перехворів чи не підлягає вакцинації за станом здоров'я.

І звичайно, тести – експрес-тест на коронавірус став обов'язковим для тих, хто не вакцинований та ще не перехворів, двічі на тиждень його здають студенти, школярі, працівники сфери освіти, готельно-туристичного бізнесу та розважальних закладів.

Для медиків щеплення стали обов'язковими - усіх відмовників відправляють у неоплачувану відпустку.

Крім того, банки, перукарні та соціальні установи збираються пускати невакцинованих не за експрес-, а ПЛР-тестами. Для порівняння: звичайний тест, який можна здати в будь-якій аптеці або зробити вдома, коштує 7-10 євро, а ПЛР – 50-55 євро.

Втім, як кажуть греки, постійні обмеження та неможливість вільно пересуватися вже буквально змушують людей записуватися на вакцинацію – не так заради здоров'я, як для набуття колишніх можливостей.

Німеччина та Нідерланди

В уряді розробляють зараз «ще жорсткіші обмеження для невакцинованих» - що саме посилять, доки не повідомляється, але щоденне тестування нещеплених на робочих місцях, схоже, таки запровадять. Чи це платні тести (10-15 євро за тест) чи безкоштовні - також не уточнюється.

У Нідерландах повернулися до обов'язкового носіння медичних масок, розширили сферу дії ковід-паспортів – тепер їх треба пред'являти навіть на відкритих майданчиках кафе та ресторанів. Набрав чинності закон, за яким роботодавці мають право вимагати від своїх співробітників пред'являти «санітарну перепустку».

Новини по темі: вакцинація Коронавірус