Завантажити ще

Швеція скасувала карантин: люди зняли маски і не хочуть повертатися з віддаленки до офісів

Швеція скасувала карантин: люди зняли маски і не хочуть повертатися з віддаленки до офісів
Фото: Діна Вишневськи

Оточена загальним коронавірусним божевіллям і страшною статистикою захворюваності та смертності від COVID- 19 тиха Швеція демонструє приголомшливий спокій та дисциплінованість. І вражаючу статистику: крива захворюваності бовтається десь унизу ще з червня, смертність не зростає, тяжких хворих (у відділеннях інтенсивної терапії) на всю країну аж 25 осіб. Нині у 10-мільйонній країні хворіють 16 тисяч людей, померло з початку пандемії близько 15 тисяч.

У жовтні 2021 року у Швеції обережно заговорили про перемогу над коронавірусом. Ні, не те щоб взяли та перемогли, але довели рівень вакцинованих до 84,8% (повністю вакциновано 80,4%) населення і, сподіваючись на Бога та колективний імунітет, з 29 вересня практично повністю зняли всі карантинні обмеження в країні.

- Хоча як таких серйозних обмежень у нас і не було. Були рекомендації від влади для літніх сидіти вдома, були таблички на вулицях з проханням дотримуватись дистанції та носити маску, але жорстких локдаунів та закриття підприємств у нас не було, – розповів «КП в Україні» мешканець Уппсали українець Євген Ткачук. - Були обмеження, наприклад, на транспорті: сідати в автобус треба було по одному, сусідні місця закривалися смугастими поліцейськими стрічками. Нині їх знімають. Водії перебували в ізольованій кабіні, купити квиток у них не можна було – зараз знову можна. Що стосується масок, то вдягати їх теж не змушували – лише рекомендували. І коли розпочалася вакцинація у грудні минулого року, усі громадяни Швеції дружно пішли на пункти вакцинації.

«Я вакцинований»

У передмісті Уппсали, згадує Євген, під вакцинацію переобладнали цілий спортзал – комуна домовилася з власником та орендувала для вакцинації своїх мешканців величезне приміщення. Черг не було, на щеплення записувалися заздалегідь за телефоном гарячої лінії служби здоров'я.

– Ми хоч і не громадяни країни, але спокійно записалися на щеплення. Прийшли в призначений час, нас коротко опитали щодо стану здоров'я, зробили щеплення, попросили посидіти 15 хвилин і подивитися, чи немає «побочок». Вдруге було те саме, - каже українець. За його словами, медики розділяли тих, хто приходить, за віковими категоріями, намагаючись, щоб молоді не стикалися з літніми - групою ризику.

- А після того, як ми отримали другу дозу, нам із дружиною дали наклеєчки на телефон із написом «Я вакцинований» і такий самий значок, який можна приколоти на комір. Такий миленький подарунок, дрібниця, а приємно. У всіх містах на кожній вулиці стояли стрілки-покажчики, де знаходиться пункт вакцинації. Здається, всі медики були кинуті тільки на вакцинацію, тому що в лікарнях не вистачало профільних лікарів, доводилося записуватись заздалегідь, наприклад, до педіатра чи дзвонити на гарячу лінію служби здоров'я 1177, якщо якісь проблеми не критичні, і отримувати поради фахівців звідти.

Треба значить треба

Наразі черг на вакцинацію немає, вона проходить у штатному режимі. Нещеплених продовжують переконувати вакцинуватися або обмежити контакти з іншими людьми. Жодних драконівських заходів, лише переконання, прохання, рекомендації.

- Розумієте, слово «рекомендація влади» у Швеції має незвичний для нас відтінок. Це заклик, настійне прохання, яке всі намагаються виконати. Кредит довіри до влади у шведів є величезним, вони живуть у твердому переконанні, що їх не змусять робити щось неправильне. Сказали їм: "Треба щепитися" - вони пішли і прищепилися. І вони знають, що вище керівництво країни робить те саме. Тут нещодавно в риксдазі знайшли вісім нещеплених депутатів - скандал жахливий! – розповідає Олександра, ще одна українка, яка мешкає у Стокгольмі. - Шведи знають, якщо людям, наприклад, влада не рекомендує збиратися більше 15 осіб, то жодна людина з правлячих кіл не влаштує пишну вечірку на сто осіб, про яку потім писатимуть усі газети. Це я про Україну говорю, між іншим, ми ж новини читаємо з батьківщини!

Антиваксери в істериці

Звісно, хотілося б побачити шведських противників вакцинації – антиваксерів та послухати їхні аргументи проти. Але, як кажуть наші співвітчизники, серед шведів таких удень із вогнем не знайти. А ось серед приїжджих - безліч, особливо з колишнього СРСР.

- У антиваксерів страшилка одна: зараз тебе підсаджують на вакцину безкоштовно, а потім доведеться за неї платити щороку, бо без неї люди вже не зможуть обійтися. І щороку вона дорожчатиме, усі почнуть продавати речі, будинки, себе, тільки щоб вакцинуватися… - усміхається Євген. - При цьому на запитання: «Яка саме з трьох вакцин, які присутні у Швеції – Pfazer, Moderna, AstraZeneka – підсаджує сильніше?», не відповідають, ображаються. Серед наших знайомих прищепилися ті, хто приїхав з Китаю, Індії, Азії - і категорично відмовилися це робити прибалти та колишній житель Східної Німеччини. Як це пояснити? Не розумію! І у всіх однакові пояснення: ось ця страшилка, потім про 5G, звичайно, чіпування через вакцину та ще безпліддя, яке вона нібито викликає. Доводів слухати ніхто не хоче, ясна річ.

Не хочеться повертатися до офісу

Життя у Швеції продовжується, потроху стираються сліди коронавірусної пандемії. Про них ще нагадують санітайзери в супермаркетах – річ, втім, необхідна у будь-який час – та щити з оргскла на касах, що розділяють касирів та покупців. За бажанням хтось ходить у масці, це не викликає подиву чи несхвалення.

Як зізнаються самі шведи, їх страшно налякав квітень минулого року, коли коронавірус тільки починав свою грізну ходу планетою, і в Швеції під удар першими потрапили мешканці будинків для людей похилого віку. Стрибок смертності серед людей похилого віку змусив націю зібратися, зробити висновки і не морочити один одному голови казками про чіпування, а прищепити літніх, медиків, педагогів, поліцейських та всіх охочих. Держава запропонувала всім, хто може, перейти на віддалений графік роботи, частково закрила міжнародні аеропорти та пообіцяла підтримку малому бізнесу, якщо дрібні підприємці захочуть зробити «карантинну перерву», - і не допустила локдауну, втрати ринків, обвалення економіки.

- Зворотний бік медалі: ті, хто більше року працював на віддаленці, зараз змушені повертатися до офісів. А в нас обмеження знімають, треба виходити, працювати з 8 до 16… І що ви думаєте? Народ уже настільки звик до "хоумофіс", що про повернення на повноцінну роботу думає з жахом. Нещодавно я чула розмову двох молодих людей у кафе. Один сказав,  якщо роботодавець змусить його вийти, він шукатиме іншу роботу. І друг підтримав його, мовляв, сам такий. Розслабилися всі, звісно, сильно. Але я думаю, скоро все має повернутися у колишнє русло, якщо нічого непередбачуваного не станеться, – розповідає Олександра.

Натомість шведи тепер віддають перевагу велосипедам, а не поїздкам у громадському транспорті. Все-таки, незважаючи на карантинні заходи, ризик «коронуватися», як і раніше, великий. За останній рік велосипедистів у Стокгольмі стало у півтора раза більше, ніж було до цього – майже 10% населення активно працюють педалями на вулицях. Попит на велосипеди б'є рекорди, і напевно, це можна зарахувати в який плюс пандемії.

Музеї та бібліотеки, спортивні зали та ресторани працюють у Швеції на повну силу. Можна приходити без маски, можна штовхатися у черзі, обійматися та тиснути один одному руки. З дверей до магазинів знімаються лічильники, які контролювали кількість покупців, що одночасно перебувають у приміщенні. Тепер усі протиепідеміологічні заходи – у руках самих громадян. Літні, як і раніше, дуже обережні і чекають на ревакцинацію третьою бустерною дозою вакцини (поки третю дозу отримує лише група у віці 80+).

Протестуй себе сам

Після осінніх канікул шведські діти повернуться до шкіл, де на них чекає нововведення, щоправда, не всіх, а тих, хто контактував із зараженими людьми або відчуває, що стоїть на порозі зараження. Будь-хто може прополоскати горло сольовим розчином - і відправити його на аналіз до лабораторії. Так-так, самостійно, прополоскати та відправити. У Стокгольмському регіоні вже пройшов пілотний проект – із 246 тестів виявили 5% безсимптомних позитивних коронавірусних хворих. У МОЗ до цього проекту поставилися прихильно.

- Тести на полоскання горла – це швидкий спосіб виявити та відстежити інфекцію. Таким чином, полоскання може допомогти зупинити спалахи інфекції, - заявила регіональний радник з охорони здоров'я та медицини Анна Старбрінк. З її слів, шведські медики максимально спростили тест, щоб мінімізувати дискомфорт для дітей. Погодьтеся, краще так, ніж коли паличкою довго і неприємно шкребуть у носі та глотці, тут не всякий дорослий витримає.

Метод, може, й не безперечний, але знову погляньмо на статистику. Кількість позитивних коронавірусних знижується. Тут би радіти та відкривати шампанське, але шведи обережні з оптимізмом: кількість заражених падає… як і вік тих, хто потрапив під удар COVID-19. Більшість випадків заражень зараз припадає на вікову групу 10-19 років.

Тому зараз у турборежимі вирішується питання: як і чим вакцинувати дітей та підлітків. Втім, у деяких школах вже вакцинують учнів віком від 12 до 15 років.

Але й це не найцікавіше, а те, що в кількох регіонах Швеції будь-хто охочий може скласти тест на коронавірус без відвідування лікарень, клінік та лабораторій.

- У Кальмарі, Оскарсхамні та Вестервіку біля поліклінік, аптек та оздоровчих центрів стоять контейнери з пакетами для відбору проб. Будь-яка людина від 6 років і старша може взяти цей пакет, вдома паличкою сам собі покрутити в носі та горлі, запакувати її в пробірку і покласти в холодильник, поки не віднесете свій зразок на перевірку - туди ж, звідки взяли пакет для відбору проб. Через 1-3 дні відповідь прийде до особистого кабінету на сайті шведської «Служби здоров'я 1177», де перед тестом треба зареєструватися на самостійний відбір проб. Ось і все, - розповів українець Дмитро, який мешкає у Швеції з минулого року. - Зручно, і це можуть зробити навіть діти, бо з 13 років у них з'являється свій електронний ідентифікатор для входу до системи здоров'я.

Зима скоро

Попереду зима, і нехай вона у Швеції не дуже сувора, але це сезон підвищеної захворюваності. Ідилічна картина сьогоднішньої Швеції може змінитися будь-якого дня, але державний епідеміолог країни Андерс Тегнелл запевняє: до зими готові!

- Поширення інфекції залишиться на низькому рівні, але невеликі спалахи, які можна контролювати, також можуть статися. У нас, як і раніше, низький рівень поширення інфекції, але темпи зниження сповільнилися, – каже медик. - Ми продовжуватимемо спостереження, розповідатимемо про необхідність вакцинації та про додаткову дозу, якщо знадобиться. Питання в тому, як довго ми проводитимемо вакцинацію. Адже вже зрозуміло, що ми ніколи не позбудемося цього вірусу навіть за допомогою вакцинації. Просто вірус стане простіше і сприйматиметься як звичайне сезонне застудне захворювання. Сподіваюся, це буде скоро і нам не доведеться довго чекати.