21 грудня
Завантажити ще

Усі плюси та мінуси експрес-тесту на ковід

Усі плюси та мінуси експрес-тесту на ковід
Фото: REUTERS

Експрес-тест схожий процедурою на ПЛР-тест – так само беруть мазок зі слизової оболонки носа або рота. Але якщо на результати ПЛР-тесту треба чекати від 7 годин і довше, то експрес-тест вже через 15-30 хвилин покаже, чи є коронавірус в організмі людини на даний момент чи ні. Це особливо важливо, якщо коронавірусна інфекція проходить безсимптомно.

Чому експрес-тести знову набули популярності в порівнянні з минулим роком, коли їх ефективність вважалася не вище 70% і їх залишали на крайній випадок? Хоча б тому, що медицина не стоїть на місці і пропонує експрес-тести на коронавірус з підвищеною чутливістю. І лікарі до них ставляться з меншим упередженням (див. До речі). По-друге, надії на масову вакцинацію поки що не надто виправдалися – частина народу категорично відмовляється щеплюватися, і не лише в Україні. Робити регулярно ПЛР-тест – обтяжливо для сімейного бюджету, а ось швидкі тести себе виправдають.

Чим раніше – тим краще

Діагностичні експрес-тести визначають наявність вірусних білків (антигенів). Особливість цих тестів - вони можуть вказати на наявність вірусу за 1-3 дні до появи симптомів або за перших симптомів, які ми зазвичай приймаємо за легке простудне нездужання.

Якщо на початку епохи коронавірусу ефективність експрес-тестів ставилася під сумнів, то зараз медики впевнено називають цифру 97% чутливості тестів на ранній стадії захворювання та наявності РНК коронавірусу в організмі людини.

У середньому вартість експрес-тесту на ковід – від 350 до 800 грн. При здачі вдома – доплата до 500 грн. (якщо ви звернулися до приватної клініки). Кожна лабораторія або медичний центр, які проводили експрес-тестування, видають про проходження тестування довідку за своїм шаблоном, однак у різних формах документів має бути однаковий зміст. Так, обов'язково мають бути зазначені реквізити та контакти медустанови, реєстраційний номер пацієнта, ПІБ та дата його народження, точна дата проходження дослідження (взяття біоматеріалу), повна дата дослідження та метод його проведення та звичайно – результати.

Згідно з міжнародними стандартами, лабораторії генерують QR-код вгорі довідки, яка містить всю інформацію про тестування. За бажанням, довідку можна перекласти англійською мовою. Державні медичні установи можуть видавати результати експрес-тесту на затвердженому бланку медичної документації – форма №498-2/о.

Кому це треба

Про тестування шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), напевно, не варто зайвий раз і говорити. Це найкращий на сьогоднішній день метод тестування на наявність хвороботворних збудників в організмі. І не новий – методом ПЛР вже років 30 у всьому світі виявляють ВІЛ, гепатит, герпес, інфекційний мононуклеоз і навіть за його допомогою встановлюють батьківство дітей.

Крім того, щоб дізнатися, чи є в організмі коронавірус чи ні, українці роблять тести ще з кількох причин: тепер довідка про тестування, яка дійсна 72 години, стане в нагоді, щоб пройти контроль в аеропорту та перетнути кордон, уникнути ізоляції та необхідності складати тест за кордоном, уникнути двотижневої самоізоляції після повернення в Україну під контролем програми «Дія вдома»… А також – для міжрегіональних поїздок та для власного спокою. До речі, деякі країни вимагають негативний тест на COVID-19, але треба уточнювати, чи підійдуть результати експрес-тесту, чи необхідно пройти тільки ПЛР-тестування.

Насамперед тестуватись необхідно людям з підвищеним ризиком інфікування: медперсоналу, співробітникам громадських закладів, навчальних закладів, сфери обслуговування, систем транспорту та ін.

Варіант – по крові

Також експрес-тест можна провести з іншого біоматеріалу – не зы слизовоъ оболонки носа чи глотки, а крові. Цей вид тестування також показує лише наявність чи відсутність антитіл до коронавірусу – імуноглобулінів IgM та IgG. Подібні тести продаються в аптеках, тест можна зробити в домашніх умовах, правда, про жодні довідки, сертифікати і QR-коди вже не йтиметься.

Під час подібної процедури в прилад із тест-смужками та буферним розчином поміщається крапля крові, взята з проколу на пальці. За кілька хвилин на приладі з'являється результат. Смужка біля літери М означає, що в організмі з'явився вірус і почалося вироблення антитіл до нього. Смужка біля літери G означає, що організм вже виробив антитіла для боротьби з інфекцією. Смужки біля обох літер означають, що людина зараз хвора щонайменше тиждень.

«Позитив» треба підтвердити

Сьогоднішня світова практика показує: якщо людина не хоче вакцинуватися від коронавірусної інфекції з якихось своїх причин, то альтернативою їй пропонується проходити тестування кожні 3-4 дні. За власний кошт, зрозуміло. Інакше потрапити на роботу їй буде вкрай проблематично – роботодавці у багатьох країнах виставили таку умову: потрапляєш на роботу або з сертифікатом про вакцинацію, або з довідкою про тестування. Не хочеш? Ідеш у неоплачувану відпустку додому.

Тому відносно недорогий експрес-тест може бути тимчасовим виходом. Головне - дотримуватися всіх необхідних правил підготовки до тестування: за кілька годин до здачі біоматеріалу не їсти, не пити, не курити, не жувати жуйку, не користуватися краплями в ніс, не полоскати горло.

І що важливо, позитивні результати експрес-тесту мають бути підтверджені результатами ПЛР-тесту, який призначається відразу після позитивного вердикту. Діагноз за експрес-тестом не поставить жоден лікар - ні в Україні, ні в будь-якій іншій країні.

ДО РЕЧІ

Думка лікаря: На ранній стадії захворювання експрес-тест працює відмінно

Лікарі почали оцінювати експрес-тести об'єктивніше, ніж на початку пандемії. За цей час було проведено десятки досліджень, розроблено нові препарати для тестування, відповідно, їхня ефективність покращилася.

- Згадаймо, як усе починалося. Ми ж виявилися не готові до пандемії коронавірусу, тому в хід пішло все, що було, у тому числі недопрацьовані, недосліджені методи виявлення заражених людей. Які були тести – тими й перевіряли. "Ефективність у них була досить низька в порівнянні з ПЛР-тестуванням, але вся справа в різних методах визначення хвороби в організмі", - розповів сімейний лікар Михайло Боровицький. – Минув час, ми винайшли вакцину від ковіда, якісь ліки, удосконалили системи тестування. Звичайно, 100-відсоткову гарантію не всякий ПЛР дасть, що вже говорити про експрес-тести... Я сумніваюся і в їхній 97% гарантії. Але по-перше, експрес-тест швидко показує – так/ні. На ранній стадії захворювання експрес-тест взагалі працює добре. По-друге, не всі можуть підняти себе та понести на дорогий ПЛР-тест, тоді як експрес-тести можна робити вдома, їх в аптеках повно. По-третє, чим раніше людина виявить у себе коронавірус і почне лікування, тим більше шансів, що вона перенесе його нормально, як грип.

За словами Боровицького, позитивний результат експрес-тесту має бути підтверджений ПЛР-аналізом, тоді людина отримає необхідне лікування.

- І ще раз: ПЛР-тести ми робимо, маючи якісь симптоми хвороби або після контакту із зараженим. Це може бути раз на місяць чи на рік чи взагалі ніколи. Експрес-тести ми можемо робити хоч щодня та вихопити хворобу на ранній стадії. До речі, сучасні швидкі тести можна застосовувати у безсимптомних носіїв коронавірусу. Тож кожен, хто дбає про своє здоров'я, повинен періодично проходити експрес-тест, хоча б у домашніх умовах. Нічого поганого в цьому немає, і це не даремно витрачені гроші, а скоріше, ваша страховка, - переконує медик.