Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Кисневі концентратори для Донецька: своїх майже немає, з-за кордону не пропускають

Кисневі концентратори для Донецька: своїх майже немає, з-за кордону не пропускають
Фото: REUTERS

Ковідна катастрофа в ОРДЛО набирає обертів. Лікарні забиті людьми, не всім вистачає місць під ШВЛ і кисневі точки, тому родичі пацієнтів шукають будь-які можливості, щоб врятувати своїх рідних. Купують кисневі концентратори або в Донецьку за шалені гроші, або в Росії. Але покупка у «північного сусіда» життєво необхідного апарату, виявляється, може спричинити проблеми.

«Людина везла своєму батькові (в Донецьк. - Прим. ред.) кисневий концентратор з Ростова. Не пропустили! » - повідомили користувачі в донецьких телеграм-паблік. На уточнююче запитання відповіли: не пропустили російські прикордонники.

Спільно з'ясували, що вивезення з РФ медичного обладнання, до якого відносяться кисневі концентратори, заборонено. Можна провезти тільки концентратор об'ємом в 3 літри - тоді він буде вважатися «для особистого використання». Якщо більше - комерція. Але вся справа у тому, що концентратори на 3 та 5 літрів мало допомагають при таких серйозних захворюваннях, як ковід або пневмонія.

Людина везла своєму батькові (в Донецьк. - Прим. ред) кисневий концентратор з Ростова. Не пропустили!

Однак, як виявилося, все залежить не стільки від знання законів, що можна і що не можна, а від настрою прикордонників.

«Тиждень тому привезла 10-літровий концентратор на дві трубки, 89 000 руб. (близько 33 000 грн). Замовляла через Ozon. На митниці РФ навіть слова не сказали, тільки: «Ой! Не ви перша. Одужуйте!» Зате на митниці «ДНР» винесли мозок і витрепали нерви. Думаю, щоб зайняти час і показати свою значимість», - розповіла свою історію ще одна донеччанка.

А з урахуванням того, що пункти пропуску з мирної території України практично не працюють, то ситуація виглядає патовою, майже безнадійною.

А що робити?

В результаті мешканці ОРДО опинилися перед дилемою, яку складно розв'язати: намагатися всіма правдами й неправдами привезти концентратор з Росії або України, сподіваючись на милосердя працівників кордону, або купувати апарати у Донецьку. Ще один варіант - брати концентратори в оренду.

«Взяти на день - це 2500-3000 рублів (920-1100 грн). Такі гроші є не у всіх. Але дешевше ніхто не хоче давати користуватися, - розповіла мешканка Макіївки Ольга Ширяєва. - Що ж стосується цін, то ціни на концентратори в донецьких аптеках від 46 000 до 70 000 рублів (16 900-25 800 грн). І незважаючи на захмарні ціни, їх розбирають! Знайти їх дуже важко, тільки за попереднім замовленням, і чекати два тижні. Які два тижні, якщо у мене вже людина в лікарні лежить?! Ситуація безвихідна, страшна. І лікарня не може забезпечити пацієнта киснем, і родичі. Виходить, ми маємо мовчки сидіти і дивитися, як наш близький помирає у муках...

У групах і паблік донеччани благають про допомогу у придбанні концентраторів. Тим, хто дає апарат в оренду, частенько шлють прокльони за «наживу» на горі людей - на думку частини донеччан, власники повинні давати апарат безкоштовно або за меншу суму.

Інтернет рясніє оголошеннями з проханнями про допомогу. фото Фейсбук

Інтернет рясніє оголошеннями з проханнями про допомогу. фото Фейсбук

У самих не вийшло

У листопаді минулого року місцеві «влади» повідомили, що Юзівський металургійний завод (так наразі на непідконтрольних територіях називається Донецький металургійний) «готовий до постачань до лікарень ДНР рідкого кисню, виробленого на власних потужностях». Оскільки про кисень місцевого виробництва сьогодні ніхто не чув, це означає, що ЮМЗ не зміг переробити свій технічний кисень в медичний. Або потужностей не вистачило. Про подібні прожекти, пам'ятається, говорили і на Горлівському заводі «Стирол», який до війни випускав, крім усього іншого, медикаменти і теоретично більш пристосований для виробництва медичного кисню. Але і тут пшик, не той вже «Стирол», немає там вже нічого, схоже, крім форм для виготовлення пластикових відер.

Отже, маючи такі-сякі виробничі потужності і переконання, що «Росія нас не кине», непідконтрольні території Донбасу опинилися на межі катастрофи. За півтора року пандемії «влада» не спромоглася оснастити лікарні додатковими кисневими точками, внести зміни у законодавство в частині забезпечення концентраторами і апаратами ШВЛ, розширити кількість койко-місць під важких коронавірусних пацієнтів, проводити нормальну вакцинацію.

Госпіталі, лікарні просять народ «скинутися» на покупку апаратів. Фото: Фейсбук

Госпіталі, лікарні просять народ «скинутися» на покупку апаратів. Фото: Фейсбук

Ціна запитання

Зрештою родини самі шукають кисень для свого хворого родича, платять лікарям до 35 000 рублів (13 000 грн) за підключення його до ШВЛ - і це в кращому випадку, якщо швидка доставила пацієнта до лікарні, а не залишила вдома або взагалі не приїхала. Донецькі й горлівські лікарні у соцмережах збирають гроші на концентратори: ціна питання - 100 000 рублів (36 980 грн) за два концентратори.

До слова, на підконтрольній території України ціна кисневого концентратора - 14 000-16 000 грн, одна середня зарплата за місяць. Для жителів «ДНР» вартість концентратора в 50 000 рублів (18 500 гривень) - це три-чотири середні зарплати. Плюс неможливість дістати життєво необхідний апарат, виписати його з-за кордону або купити без зайвих переплат. Залишається сподіватися в основному на родичів, які виїхали на мирні території, і поблажливість прикордонників.

ДО РЕЧІ

Медичні кисневі концентратори

Медичні кисневі концентратори використовуються у лікарнях, санаторно-курортних установах, реанімобілях. Такі апарати різні за призначенням: це може бути надання екстреної допомоги або тривала киснева терапія при легеневих і серцевих захворюваннях. У терапевтичних відділеннях та операційних встановлюються стаціонарні прилади продуктивністю від 5 до 10 л/хв. Машини швидкої допомоги обладнали портативними кисневими концентраторами.

Універсальні кисневі концентратори

Універсальні кисневі концентратори середньої продуктивності (до 5 л/хв) пристосовані як для домашнього застосування, так і для стаціонару, санаторію, а також фітнес-центрів, салонів краси і так далі. Такі пристрої можуть використовуватися і в профілактичних, і в лікувальних цілях.

Концентратори кисню для домашнього використання

Концентратори кисню для домашнього використання мають невисоку продуктивність (1-3 л/хв). Це компактні, зручні в експлуатації пристрої. Апарати підходять для приготування кисневого коктейлю і для профілактичних інгаляцій (в комплект може входити небулайзер).

Довідка Коротко про

КК, він же генератор кисню, - це медичне обладнання, призначене для доставки кисню потребують ньому пацієнтам. Така ситуація може знадобитися тим, хто страждає від захворювань, що викликають зниження рівня кисню в крові, зокрема, від коронавирусной інфекції.

КК виділяє кисень з атмосферного повітря, пропускаючи його через «молекулярне сито» - цеолітні кульки, які затримують молекули азоту. На виході створюється газова суміш, на 95% складається з кисню. Вона надходить в дифузор для вдихання. Азот і інші гази, відокремлені від кисню, викидаються в атмосферу, але їх зміст настільки мало, що не впливає на якість повітря в приміщенні.

Крім генератора, до складу КК входять компресор для нагнітання повітря в циліндри, осушувач, повітряні фільтри і зволожувач. Прилади працюють від мережі або акумуляторної батареї, бувають стаціонарними і портативними.

Вдихання насиченої киснем газової суміші компенсує гіпоксію, яка розвивається при дихальної та серцевої недостатності. В результаті у хворих, як правило, зменшується задишка, нормалізується діяльність серця, нирок, печінки, знижується інтоксикація продуктами метаболізму.