Завантажити ще

«Ні геноциду вчителів»: наймолодший директор школи подав до суду на Кабмін

«Ні геноциду вчителів»: наймолодший директор школи подав до суду на Кабмін
Фото: ФБ Дмитра Ламзи

Про цього хлопця, який став в 25 років наймолодшим директором школи в Україні, ми неодноразово писали. Молодий, енергійний, незашорений, з грандіозними планами на майбутнє. От би всім школам таких директорів і вчителів!

І раптом несподівана новина - директор київської школи №210 Дмитро Ламза подає до суду на Кабмін.

Чому саме 80%?

- Держава порушує конституційні права викладачів, оскільки не дає їм нормально працювати, - пояснює свій вчинок «КП в Україні» Дмитро. Всьому виною карантинне рішення уряду: в «жовтій», «помаранчевій» і «червоній» зони школи зможуть працювати в звичайному режимі лише за умови, якщо вакцинувати не менше 80% викладацького складу.

- Звідки взялася ця цифра? Так вирішили якісь дядьки і тітки, і ми тепер повинні від цієї цифри танцювати? Коли я ставив ці питання фахівцям і міністрам, у відповідь отримував лише відписки,

обурюється Дмитро.

Тут, до речі, ми можемо і без всяких чиновників припустити, тому що та ж ВООЗ точно не знає, який відсоток населення необхідно вакцинувати для формування колективного імунітету при коронавірусі. Але за основу береться пороговий рівень щеплень від поліомієліту - зробити щеплення має 80% населення. Тоді епідемію можна побороти. У разі кору, до речі, цей відсоток значно вищий - щеплення від неї повинні зробити приблизно 95% населення.

Педагоги теж люди

Але справа не тільки в процентах. Коли вчителі стали відмовлятися від щеплень, влада почала підбурювати їх з батьками школярів і тиснути на педагогів. За словами Ламзи, нещепленим вчителям почали погрожувати санкціями, затримувати надбавки, відправляти у відпустку за свій рахунок.

- У такій ситуації потрібно діяти! - вирішив директор 210-ї школи і подав позов до Окружного адміністративного суду міста Києва проти Кабінету міністрів України.

- Я не зміг байдуже спостерігати за стражданнями колег: права викладачів просто топчуть! Ніхто не прислухається до педагогів, нікого не цікавлять протипоказання до щеплення, ніхто не звертає уваги на антитіла, - гарячкує Дмитро. - Тому не витримав і пішов до суду. Моя головна мета - показати, що педагоги теж люди, які хочуть працювати. Та й як можна позбавляти людину права працювати, вчитися, вибирати, що йому робити. У нас що, тортури? Я прийшов до висновку, що те, що відбувається - геноцид освіти.

«Я не антивакцинатор!»

Ставлення до позиції Дмитра у суспільства, чесно кажучи, двояке. З одного боку, згідно із законом людина не може бути примушеною робити щеплення - це порушення. Але з іншого - якщо не змушувати людей вакцинуватися, як ми поборемо коронавірус? Люди і так неохоче вакцинуються, а тут такі проти щеплень настрої з боку педагогів.

Дмитро Ламза вважає, що вакцинація від коронавіруса повинна бути в законному руслі

- Я не антивакцинатор! Я - за вакцинацію, але в законному руслі, - запевнив нас Дмитро. - Я категорично проти того, щоб невакцинованих педагогів позбавляли роботи! Хіба діти не виходять зі школи, що не стикаються за межами навчального закладу з іншими людьми? Чому такі вимоги висувають тільки вчителям?

За словами бунтівного директора, «домагатися високих показників потрібно не в наказовому порядку, а за рахунок роз'яснювальних бесід». Саме так чинить сам Дмитро: 82% вчителів 210-ї школи, включаючи його самого, вже зробили щеплення від коронавіруса.

- Ми ведемо з педагогами роботу, розмовляємо з ними. Я запрошую лікарів, вузьких фахівців, які розповідають про вакцинацію, відповідають на питання. Я хочу, щоб вчителі розуміли, для чого їм потрібне щеплення. Важливо чути людей і давати їм право висловлювати свою точку зору. Не можна обмежитися фразою: «Це обов'язково!» - каже наш співрозмовник.

На наше запитання, чи не розчарувався Дмитро за ці роки в системі освіти, директор відповідає: йому подобається бути педагогом в Києві, оскільки «тут поважають вчителів і піклуються про них». А решта проблем можна вирішити, вважає він.

- Але якщо вас після цього демаршу звільнять? - занепокоїлися ми долею Ламзи.

- Я не боюся звільнення, - відповідає Дмитро. - Я нічого не порушив і дію в рамках свого конституційного права.

Директор вважає - вчителів потрібно вмовляти вакцинуватися, а не змушувати. Фото: ФБ Дмитра Ламза

Директор вважає - вчителів потрібно вмовляти вакцинуватися, а не змушувати. Фото: ФБ Дмитра Ламза

ДУМКА ЮРИСТА

«Чекати рішення суду доведеться років 15»

Про те, які перспективи у директора столичної школи виграти справу, запитали київського адвоката Ростислава Кравця.

- Ви знаєте, недавно я отримав рішення у справі першої інстанції, яка була подана ще в 2015 році. Тому розгляд справи директора школи в світлі проведеної в Україні судової реформи в зв'язку з усілякими поліпшеннями і «покращеннями», які впроваджують наші іноземні партнери, може затягнутися. Я думаю, що років через 15 заявник отримає рішення суду, - вважає Ростислав Кравець. - І навіть якщо він виграє процес, це вже не буде актуально. Останнім часом в Україні легше закони не виконувати, ніж судитися. Нехай судяться ті, які хочуть, щоб їх виконували. Таку політику взагалі сама держава і запустила.

ДУМКА ПРОФСПІЛКИ

У профспілці працівників освіти і науки України «КП в Україні» заявили: вони виступають за вакцинацію, але проходити вона повинна «в умовах демократії, як в Європі». - Ми проти примусових заходів, які можуть застосовувати щодо невакцинованих вчителів, - відзначили в профспілці.

У профспілці також повідомили, що не підтримують проект Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковій профілактичній вакцинації», тому що вважають, що документ суперечить як національним, так і міжнародним нормативно-правовим актам.

- Вакцинація - справа добровільна. Дисциплінарна відповідальність або звільнення вчителів за відмову робити щеплення неприпустимі, - резюмували в профспілці.

Дмитро Ламза
Дмитро Ламза
Досьє КП

Дмитра Ламза призначили директором київської школи № 210 в 2017 році, коли йому було 25 років.

Дмитро отримав 3 вищі освіти: вчитель початкових класів та практичний психолог; керівник навчальних закладів; вчитель інформатики.

Молодий директор знімає однокімнатну квартиру. Щоб прожити на скромну зарплату вчителя, у вихідні Дмитро підробляв ведучим свят.

Новини по темі: вакцинація Школа Карантин