Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

COVID-19 і домашні тварини: хто кого заражає

COVID-19 і домашні тварини: хто кого заражає
Фото: Павло Дацковський

Прийшовши до нас від тварин - чи то кажанів, то чи змій - коронавірус продовжує жити як хоче, патоген переходить від людей до домашніх тварин, легко долаючи міжвидовий бар'єр. Про це не дуже прийнято говорити - на думку ветеринарів, щоб не викликати паніку, в результаті якої величезна кількість тварин може виявитися на вулиці. Тим не менш, вони, на жаль, хворіють.

Ветеринар Олександр Голубєв. Фото: ФБ Олександра Голубєва

Ветеринар Олександр Голубєв. Фото: ФБ Олександра Голубєва

- Ми з такими випадками стикаємося регулярно - це не носить характер епідемії, але вони є, - каже ветеринарний лікар, старший викладач кафедри клінічної діагностики та внутрішніх хвороб тварин Дніпровського аграрно-економічного університету Олександр Голубєв. - І особливо це стосується кішок, у собак - ні. Були і прояви хвороби, і рентгенологічні ознаки, характерні для ковіда. У кішок просто немає таких патологій, які б викликали подібну картину. І в тих випадках, коли тварини гинули, розтин підтверджував коронавірусну інфекцію.

Чому це відбувається, чим небезпечне і як захистити свого годованця - розбираємося разом з експертом.

1. Хто самий чутливий?

Як тільки було виявлено нове захворювання, почалися дослідження на чутливість інших тварин до вірусу. Першими це зробили китайці на початку 2020 року, коли вірус був ще не таким сильним, але мав можливість заражати тварин. Досліджували свиней, кішок, собак, тхорів і домашню птицю. Оскільки експеримент був терміновий, вибірка була дуже маленькою - взяли по п'ять тварин кожного виду.

- У результаті зараження були отримані такі результаті:  найнечутливими виявилися птиці і свині, хоча нас завжди переконували, що свині - найближча лабораторна модель людини, - пояснює Олександр Голубєв. - У собак двоє тварин не виділяли вірус взагалі, дві собаки віділяли, але не було клінічних ознак, в однієї собаки були слабкі респіраторні прояви, і вона виділяла вірус. У кішок ж тільки одна тварина не виділяла вірус, одна була без клінічних ознак, і три - з ознаками. Одна з них навіть загинула. Найжорсткішою виявилася модель тхорів, де сприйнятливі були всі.

2. Чому загинули норки?

У Данії, Великобританії, Нідерландах, Італії, США знищили величезну кількість норок - у них, як і у тхорів, виявилася висока чутливість до коронавіруса. Причому спалахи ці виникли в різних країнах незалежно один від одного, приблизно в один і той же час. За словами лікаря, в звітах експертної групи, які розбиратися з цими випадками, сказано, що всюди норки починали гинути з клінічними ознаками рівно тоді, коли на фермі з'являвся чоловік, хворий коронавірусом. І це він заражав тварин.

- У медичній вірусології в якості респіраторної моделі чутливості до вірусів завжди використовувалися або норки, або тхори - вони є найбільш чутливими, і патологічний процес у них буде протікати так само. як і у людини, - каже наш експерт. - І це в повній мірі продемонстрували історії зі спалахами COVID-19 на норкових фермах по всьому світу. «Пригасити» ці осередки було неможливо, віділення вірусів йшло просто божевільними темпами. Експерти ставили вірусні фільтри на вентиляційні системи на фермах, і вони вловлювали катастрофічно багато вірусу. І розтин тварин показав типово ковідну картину. Хворів і молодняк, і вагітні самки, і дитинчата, що тільки народилися, а показники летальності виявилися навіть вище, ніж у людини.

3. Чи може COVID-19 долати міжвидові бар'єри?

Вірус - теж живий організм, і так само, як людина і тварина, він буде адаптуватися до умов зовнішнього середовища. Наприклад, у кішок є захворювання панлейкопенія або парвовірус, яке не заражає інші види тварин навіть при контактуванні. У 70-і роки одна з американських дослідницьких лабораторій вирішила зробити вакцину від цієї хвороби, для цього потрібно було послабити штам. Але для ослаблення польового вірусу потрібно заразити їм нечутливий до нього вид. Найбільш близький і нечутливий - собака. У процесі поетапного зараження і виділення вірусу на 13-му етапі вийшла нова собача інфекція, тобто вірус остаточно адаптувався до собачого організму. Тепер у всьому світі його знають як вірус ентериту собак, і це абсолютно синтетична інфекція. І це приклад того самого подолання міжвидового бар'єру, яке нам зараз демонструє SARS-CoV-2.

4. Чи може зараження тварин викликати нові мутації?

З одного боку, COVID-19 належить до групи РНК-вірусів, які можуть набувати швидкі мутації, з іншого, він легко долає міжвидовий бар'єр. Все разом це означає ризик виникнення нових мутацій і появи нових патогенів, які зможуть поширюватися серед людей.

- Це біологічний процес, і ризик завжди був і буде, ми його не зможемо подолати, - каже Олександр Голубєв. - Щоб перемогти той же ковід, потрібно кожного потенційного вірусоносія ізолювати, і не просто посадити в будинку на самоізоляцію, а по-справжньому захистити від інших. І це не тільки люди, а й тварини-носії віруса, кішки, тхори, норки теж повинні бути ізольовані. Але це ж нереально.

5. Чи є у тварин своя коронавірусна інфекція?

Практично у всіх видів є свій коронавірус. У кішок це інфекція з дуже повільним перебігом - вірус інфекційного перитоніту. У нормі котячий коронавірус живе майже у кожної кішки в кишечнику, але в разі впливу якогось, до сих пір не виявленого, фактора відбувається мутація С-білка, який є і в людському коронавірусі. В результаті мутації цей вірус зі звичайного сапрофітного коронавіруса перетворюється в патогенний вірус інфекційного перитоніту.

Ніхто досі не розуміє, на якому етапі це відбувається і під впливом яких чинників. Часто, потрапляючи в міцну тварину, мутований вірус повертається в свою початкову, сапрофітну стадію. А потім, під впливом якихось чинників знову перетворюється в патогенний,

каже лікар

6. Чи можуть вони заразити нас?

Офіційних даних про передачу COVID-19 від домашньої тварини людині немає, але результати експериментів свідчать про те, що близько 60% заражених кішок і 40% собак будуть виділяти вірус.

- Але для того, щоб заразити тварину, потрібна певна мінімальна кількість вірусних тіл, - підкреслює Олександр Голубєв. - Якщо їх буде менше, вони загинуть, навіть не втілившись у рецептори, організм сприйме це просто як випадкове потрапляння.

Кішки, які живуть в квартирі і не виходять на вулицю, не представляють для власника ніякої небезпеки. Це саме можна сказати і про собак, які виходять на вулицю, але не контактують з іншими людьми. Тому на прохання «погладити вашу собачку» поки краще відмовляти.

7. Яких запобіжних заходів дотримуватися на прогулянці?

Соціальна дистанція в нинішніх умовах стосується не тільки людей, а й тварин - її потрібно дотримуватися на прогулянці з собакою. Це стосується контактування вашого друга як з іншими людьми, так і з іншими тваринами

Повертаючись з вулиці, вимийте лапи вихованця, обробіть антисептиком

Використовуйте спеціальне «взування» - черевички, носочки

8. Як поводитися хворим господарям?

  • ізолюйте себе не тільки від «людських» членів сім'ї, а й від вихованця
  • не гладьте, не обіймайте і не спите з ним
  • не давайте їжу зі своєї тарілки
  • регулярно міняйте наповнювач в лотку і дезінфікуйте його
  • носіть маску

9. Яку роль відіграє імунітет тварини?

За словами лікаря, у хворих тварин зустрічаються спорадичні випадки пневмоній, які особливо яскраво проявилися навесні, коли в Україні було до 15 тисяч нових захворювань на добу. Були катастрофічні історії в розплідниках, де висока скупченість тварин - там спостерігалися важкі перебіги хвороби.

- Але ковід завжди вторинний, він нашаровувався на основні вірусні захворювання, які пригнічували імунну систему. Заразитися може ослаблена тварина, тому господарям потрібно стежити за імунітетом свого вихованця. Наприклад, птахи не хворіють на сказ, але якщо курей поставити в резервуар, на 5 см наповнений холодною водою, а потім їх заразити, у них буде сказ - просто тому що організм ослаблений.

Факторами, що пригнічують імунну систему тварини, є неякісна вода, харчування, стресові умови існування, включаючи гучні звуки і надмірну увага. Потрібно стежити за проявами алергічних захворювань, тому що алергія дуже відволікає організм від більш суттєвих речей.

10. Хто ще під загрозою?

У випадку з папугами, канарейками та іншої співочою братією боятися нема чого - птиці практично не чутливі до вірусу. Що стосується морських свинок, хом'яків і різних інших гризунів статистика їх сприйнятливості на рівні собачої.

До речі, практично повноїю «нечутливістю» до коронавіруса можуть похвалитися корови, кози і вівці - всі жуйні та копитні.