Володимир Путін уперше за довгий час зустрівся з іноземними ЗМІ. Президент Росії поспілкувався з журналістами на щорічному Петербурзькому міжнародному економічному форумі. Україна стала центральною темою розмови, передає BBC News Україна.
Путін розкритикував надання Києву далекобійної зброї та дозвіл бити нею по цілях у РФ, дав свою оцінку втратам української армії у війні, а також прокоментував вибори у США та їхній вплив на Україну.
Відповідаючи на запитання німецької агенції DPA, Путін вкотре торкнувся причин російсько-української війни.
- Всі вважають, що Росія розпочала війну в Україні. Але ніхто на Заході і в Європі не хоче згадувати, з чого почалася ця трагедія. Вона почалася з державного перевороту… Ось початок війни! - заявив він.
Такі тези Путін озвучував неодноразово, зокрема говорив це у своєму зверненні у лютому 2022 року, коли розповідав про початок вторгнення до України. Заяви російського президента про "державний переворот" багато разів відкидали як українські юристи, так і міжнародна спільнота, яка не ставить під сумнів легітимність влади в Україні.
За словами Путіна, Росія після 2014 року вжила всіх заходів, щоб врегулювати конфлікт мирним шляхом. Однак цьому завадили ті, "хто хотів домогтися руйнування РФ за будь-яку ціну". При цьому Путін закликав не заважати можливому мирному процесу щодо України.
- Якщо ви хочете припинити бойові дії в Україні, припиніть постачати зброю, і ці дії закінчаться протягом двох, щонайбільше трьох місяців, — заявив він.
Журналіст з італійського агентства ANSA запитав Путіна про рішення західних країн дозволити Україні бити західною зброєю по військових цілях у Росії та дискусії про відправку до України військових інструкторів. Путін стверджує, що вони вже є на території України й "зазнають втрат".
Далі він нагадав, що "звичайна зброя", поставлена Києву західними країнами, така як системи залпового вогню, "застосовується давно". Високоточна та далекобійна зброя, як-от британські Storm Shadow та американські ATACMS, за словами Путіна, потребують участі західних військових у запуску ракет.
- У нас немає жодних ілюзій щодо цього, — зазначив він, пообіцявши вдосконалювати системи ППО та знищувати ракети.
Після цього Путін перейшов до погроз. “Якщо хтось вважає за можливе постачати таку зброю в зону бойових дій", то Росія може вжити асиметричні заходи в інших регіонах світу, де є якісь "чутливі" цілі.
- Ми над цим подумаємо, - сказав російський лідер.
Він не уточнив, до яких країн Москва може постачати зброю. Захід, за його словами, "втягується у війну проти нас". А це "шлях до дуже серйозних проблем". Путін, зокрема, виділив Німеччину, яка нещодавно приєдналася до США, дозволивши Україні вражати своєю зброєю цілі у РФ. Він назвав це "небезпечним кроком", який зіпсує відносини між Берліном та Москвою.
Журналістів особливо цікавили причини, через які РФ не розкриває дані про загиблих.
- Про це зазвичай ніколи не говорять. А якщо говорять, то перекручують реальні цифри, - відповів Путін, маючи на увазі міжнародну практику.
Він бездоказово заявив, що російські втрати "в рази менші за українські". Путін озвучив кількість російських військових в українському полоні.
- Наших солдатів — 1348. Я знаю ці цифри, - заявив він.
Українських військовополонених, за його словами, у Росії 6 465.
Путін стверджує, що й співвідношення безповоротних втрат (тобто загиблих російських та українських військових) "приблизно таке саме", тобто нібито один до п'яти. Російський президент бездоказово пов'язав високі втрати ЗСУ із "тотальною мобілізацією" в Україні, нібито ініційованої США. Не вказуючи джерело даних, Путін оцінив "санітарні та безповоротні втрати" за місяць "приблизно у 50 тисяч".
На цьому цифри не скінчилися. Президент Росії стверджує, що в рамках мобілізації в Україні вдається набирати за місяць близько 30 тисяч людей ("хапають на вулиці").
- Вся ця мобілізація лише закриває втрати. Вона вся йде на поповнення втрат, - заявив він.
Журналістка Reuters запитала Путіна, кого з кандидатів на виборах президента США він би обрав "з урахуванням України".
- За великим рахунком нам все одно, - відповів російський лідер, назвавши "нісенітницею" і "маячнею" припущення про зв'язки Дональда Трампа з Москвою.
- Жодних особливих зв'язків у нас із паном Трампом ніколи не було, — запевнив Путін.
На його думку, після листопадових виборів у США особливих змін у політиці Вашингтона щодо Москви не відбудеться. За словами Путіна, наразі Білий дім націлений на "глобальний лібералізм", а Україна його не цікавить.
- Цікавить велич Сполучених Штатів… Не допустити будь-якого успіху Росії, - заявив він.
Російський президент попередив, що західні країни помиляються, вважаючи, що Москва ніколи не застосує ядерної зброї.
- Чомусь Захід вважає, що Росія ніколи не скористається цим. Ми маємо ядерну доктрину, подивіться, що там написано. Якщо чиїсь дії загрожують нашому суверенітету й територіальній цілісності, ми вважаємо за можливе застосовувати усі наявні в нас засоби. До цього не варто ставитись легковажно, - сказав Путін, відповідаючи Reuters на запитання щодо ризику ядерної ескалації через Україну.
Водночас він назвав "собачою бреднею" припущення, що Росія готується напасти на НАТО. Він закликав не робити з Росії ворога.
- Ось навигадували, що Росія хоче напасти на НАТО. Ви здуріли зовсім, чи що? Тупі взагалі, як цей стіл? Хто це вигадав? Це нісенітниця, розумієте, бредня собача, — емоційно відреагував Путін.