Український інститут національної пам'яті пояснив висновок Експертної комісії про демонтаж Арки дружби народів. На сайті УІНП зазначили, що рішення викликало “значний резонанс”, але коли та в який спосіб буде враховано висновок, вирішуватиме влада Києва та Міністерство культури й інформаційної політики.
- Загалом питання щодо трансформації простору на місці розташування цього монументального комплексу повинно розглядатися на основі широкого суспільного діалогу з участю громади та експертного середовища, - додали в урядовій установі.
Демонтаж фігур двох робітників наприкінці квітня 2022 року за рішенням влади Києва та перейменування в Арку Свободи українського народу в травні 2022 року “не нівелює історичний підтекст встановлення монумента”, “відтак становить загрозу національній безпеці України”.
В Інституті нацпам'яті зазначили, що комісія уповноважена надавати фахові висновки згідно з законом «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Вона складається з докторів історичних та філологічних наук, які представляють провідні університети й та наукові установи: Інститут української археографії та джерелознавства, Інститут історії України, Інститут української мови, Інститут літератури Національної академії наук України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Одеський національний університет імені Мечникова, Харківський національний університет імені Каразіна.