22 червня
Завантажити ще

Дуда очікує від України розуміння, що у Польщі є власні інтереси

Дуда очікує від України розуміння, що у Польщі є власні інтереси
Фото: facebook.com/andrzejduda

Президент Польщі Анджей Дуда очікує від України розуміння, що у Варшави є власні інтереси, а також згоди на ексгумацію усіх жертв Волинської трагедії. Про це він заявив в інтерв’ю тижневику Sieci, повідомляє РАР.

Журналісти запитали президента Польщі про заяву керівника Управління міжнародної політики Марціна Пшидача про те, що Київ нібито не цінує польську допомогу. 

- Міністр не мав на увазі те, що наші друзі з України не кажуть щодня в ЗМІ: "Дякуємо, дякуємо, дякуємо". Ми це дуже часто чуємо від простих людей і дуже це цінуємо. Але від української влади ми очікуємо на розуміння у певних питаннях, а також що у нас є свої інтереси й зобов’язання, — сказав Дуда.

У цьому контексті Дуду запитали й про заяву прем’єр-міністра Матеуша Моравецького про те, що Польща навіть всупереч рішенню Єврокомісії не погодиться на зняття блокади на імпорт українського зерна до Польщі після 15 вересня.

- Зрозуміло, що ми послідовно підтримуємо Україну в її захисті від російської агресії… Але друга річ, і це найважливіший обов’язок, – стояти на сторожі інтересів республіки. А отже, захищати внутрішній ринок і ринок ЄС, який починається з нас, — заявив президент.

На запитання про те, чого він очікує від українців і чого, на його думку, не вистачає в історичній політиці, Дуда відповів, що фундаментальним кроком для Польщі є те, що кожна жертва Волинської трагедії повинна мати свою могилу. 

- Саме тому ми вимагаємо можливості проведення пошукових робіт для того, щоб останки могли бути ідентифіковані та гідно поховані, а близькі могли запалити свічку на родинній могилі й помолитися. Це те, чого я намагаюся досягти від початку мого президентства. І те, що мені вдалося отримати від президента Зеленського в цьому питанні, не в останню чергу завдяки його присутності нещодавно в Луцьку та вшануванню пам’яті жертв – це те, на що ми не могли розраховувати раніше. І я щоразу прагнув цього. Я хотів би, щоб ми оцінили цей крок українського президента, — зазначив Дуда.

Довідка

У квітні Польща першою з країн Східної Європи заборонила ввезення продовольства з України попри рішення ЕС про вільний доступ продукції з України під час війни. Потім це рішення було оформлено рішенням Єврокомісії, яка у травні 2023-го заборонила імпорт української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшника до Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини та Болгарії. Заборона діє до 15 вересня. Проте Польща наполягає на продовженні щонайменше до кінця 2023 року.

У травні глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив, що Польща розраховує на відновлення ексгумацій жертв Волинської трагедії. Він зазначив, що Зеленський відреагував на це питання “позитивно”.

9 липня президент України Володимир Зеленський та президент Польщі Анджей Дуда відвідали Луцьк для спільного вшанування жертв Волинської трагедії. 11 липня Сейм Польщі ухвалив резолюцію про Волинську трагедію, яка включає визнання провини Україною.

Українська сторона призупиняла виконання польською стороною пошуково-ексгумаційних робіт у зв’язку з вчиненням невідомими особами актів вандалізму проти українських місць вшанування пам’яті на польсько-українському прикордонні. 

2 серпня Володимир Зеленський відреагував на загострення відносин між МЗС Польщі та України. Президент України заявив, що емоціям варто охолонути, та назвав підтримку Польщі історичною.