6 сiчня
Завантажити ще

Угорські заручники: хто і навіщо розігрує карту зі звільненими українцями

Угорські заручники: хто і навіщо розігрує карту зі звільненими українцями
Фото: ​mil.in.ua​

Посольству України в Угорщині вдалося вивезти з країни трьох із 11 українських військовополонених, переданих Росією Угорщині. Як повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, вони вже знаходяться на українській території і їм надається всіляка підтримка.

За його словами, українські дипломати разом із Координаційним штабом поводження з військовополоненими та іншими органами продовжують вживати активних заходів, щоб повернути решту вивезених з Росії до Угорщини українських захисників.

Раніше команда Уповноваженого з питань зниклих безвісти з'ясувала, що на території Угорщини знаходяться 11 захисників України, яких країна-агресор Росія утримувала як військовополонених. Встановлено прізвища полонених, маршрут їхнього переміщення до Угорщини, повідомлено їхнім родичам та відповідним правоохоронним органам.

За даними радіо "Вільна Європа», одинадцять бійців потрапили у полон під містом Куп'янськ на північному сході України, де навесні точилися запеклі бої. За даними ЗМІ, всі одинадцять чоловіків мають угорські імена, але не всі вважають себе угорцями.

Угорщина відхрещується від усього

Тим часом угорська влада ще більше заплутала ситуацію з цим питанням. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив під час виступу в ПАРЄ, що державні структури Угорщини до цього процесу не мають жодного стосунку.

"Були переговори між церквою та релігійними організаціями. Держава Угорщина абсолютно не залучена", - наголосив Сіярто. Це сталося після співпраці між Російською православною церквою та Угорською благодійною службою Мальтійського ордену.

За словами глави МЗС Угорщини, українці вільні у своєму пересуванні на території його країни. "І якщо вони захочуть вийти на зв'язок з українською владою, то вони вільні це зробити, я можу вам це гарантувати", - наголосив угорський міністр.

Особиста ініціатива угорського чиновника

Радіо "Вільна Європа" повідомляє, що звільнення українців з російського полону могло відбуватися за особистою ініціативою віцепрем'єр-міністра Жолта Шем'єна. "Ані міністерство закордонних справ, ані канцелярія прем'єр-міністра про це не знали, тому є серйозне обурення в уряді з приводу акції", – повідомили джерела цього медіа.

А через це навіть невідомо, як полонені українці потрапили до Угорщини. Є припущення, що віцепрем'єр Жолт Шем'єн організував їхній проїзд через Шенгенську зону, використовуючи свої повноваження як представника угорського кабміну. Саму ж передачу українців у співпраці з РПЦ Шем'єн назвав "жестом філантропічної любові" до Угорщини.

І нібито уряд Угорщини справді не знав про цей обмін. «Після того як усім стало очевидно, що угорським урядом можуть маніпулювати з Росії на рівні віцепрем'єра, кабінет міністрів Угорщини просто обрав стратегію мовчання, сподіваючись, що ця справа забудеться», - повідомляє радіо "Вільна Європа».

З російського полону – до угорського

Але українська сторона стверджує, що українські військові, які залишилися в Угорщині, позбавлені свободи пересування. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що захисники України потрапили до Угорщини під час таємної операції. При цьому воїни перебувають під контролем і навіть зустрічі з родичами дуже дозовані.

А Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець повідомив, що наші військові в Угорщині обмежені у спілкуванні з рідними, позбавлені мобільних телефонів та свободи пересування. "Таке враження, що вони з одного полону потрапили до іншого", - розповів він. При цьому він зазначив, що такі дії стимулюють російську пропаганду, яка стверджує, що Україна не бажає забирати своїх військовополонених.

- Ми трактуємо дії Угорщини як порушення міжнародного гуманітарного права, порушення прав військовополонених. Вони не мали жодних повноважень вести хоч якісь переговори безпосередньо з Російською Федерацією без інформування української сторони, - зазначив омбудсмен.

Зустріч із родичами - як у в'язниці

Радник Уповноваженого з осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, Іван Ангелін заявив, що «вони все одно вважатимуться зниклими безвісти за особливих обставин, доки ми не заберемо їх до України». А далі - питання про переговори, повернення, з'ясування, на яких підставах їх перевезли туди, - цим вже мають займатися правоохоронні органи та МЗС.

Ангелін також розповів факти, які підтверджують те, що українські військові позбавлені в Угорщині повної свободи. "Зустрічі з родичами проходять у такий спосіб. Вони приїжджають, і на території Угорщини їх селять у якомусь готелі або хостелі, потім забирають і везуть у якесь місце, і туди також привозять хлопців. Тобто родичі не відвідують місця утримання, а їх привозять, і буквально годину, щонайбільше дві вони спілкуються", - пояснив Ангелін.

У Європейській комісії також вважають, що угорська влада має пояснити свою участь у звільненні 11 громадян України з полону РФ за сприяння Російської православної церкви.

«Що стосується Угорщини, то її влада має пояснити деталі та свою участь у звільненні українських громадян, які утримуються Росією як військовополонені, а також комунікацію Угорщини з цього питання з українською владою», – заявив прессекретар ЄК із закордонних справ та політики безпеки Петер Стано.

Російське ІПСО, чи реклама Орбана

Хто ж стоїть за всім цим сумбуром із українськими полоненими? «Подія перетворюється на якийсь драматичний детектив з дуже відчутним політичним підтекстом, насамперед з боку Російської Федерації, яка проводить ІПСО з метою відбілювання власної так званої РПЦ та щоб посварити і зіпсувати імідж зокрема Угорщини у євроспільноті й зруйнувати стосунки України з будь-якими партнерами", – пояснив представник Головного управління розвідки Міноборони України та представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов.

А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що вся ця комбінація має одну мету. «Орбан мав показати угорцям і в Угорщині, і за межами Угорщини, що він – їхній єдиний захисник. Уся ця операція була реалізована у політичних інтересах однієї людини", - пояснив він.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Є дві версії, які пояснюють цю комбінацію з обмінами військовополонених. Перша – ініціатива когось із представників угорської влади, який це робив для підвищення свого рейтингу чи іміджу прем'єра Віктора Орбана. Тобто чистий піар. Але загалом це вийшло не дуже добре для всієї Угорщини, яка опинилася в Європі у центрі скандалу через це питання. І тепер Будапешт намагається зберегти гарну міну при поганій грі.

І друга версія – Росія "втемну" використала Угорщину, щоб ще більше посварити її з Україною. І паралельно з цим вона ще й погіршила відносини Угорщини із Євросоюзом, адже там тепер вважатимуть цю країну порушником міжнародних конвенцій про полонених.