Завантажити ще

Депутатам заборонять лаятись та спілкуватись російською

Депутатам заборонять лаятись та спілкуватись російською
Фото: Кузьмин Александр / УНИАН

Під завісу 2022 року парламентарі задумались, як підвищити рівень довіри громадян до Верховної Ради. І вирішили розпочати із встановлення етичних норм для народних обранців

«Скандали та відсутність наслідків неналежної поведінки є одними з чинників, чому опитування громадської думки показують рівень недовіри до Верховної Ради у 75% останніми роками. Отже, проблемою, на вирішення якої розроблено законопроект, є низький рівень суспільної довіри до Верховної Ради. Ця проблема загрожує спроможності держави ефективно впроваджувати політику та є небезпечною для демократичного устрою», - сказано в пояснювальній записці до законопроєкту щодо встановлення етичних норм для народних депутатів та відповідальності у разі їх порушення.

kp.ua детально ознайомилась, що написано в законопроєкті, який претендує на роль парламентського Етичного кодексу.

10 принципів депутатської етики

На законодавчому рівні народні обранці пропонують закріпити 10 принципів депутатської етики.

  • Перший - слуги народу мають бути доброчесними, тобто уникати будь-якого незаконного впливу на свою діяльність, пов'язану зі статусом народного депутата.
  • Другий – не забувати про гідність. Народний депутат зберігає власну гідність та поважає гідність інших осіб.
  • Третій – відповідальність, що зобов’язує народного депутата бути відповідальним за свої рішення та дії перед народом України.
  • Четвертий – відкритість до суспільства. Законопроєктом закріплюється, що народний депутатат має бути «максимально відкритим щодо всіх ухвалених ним рішень та вчинених дій, що випливають зі статусу народного депутата, в тому числі для засобів масової інформації». Єдине виключення – парламентар може відмовитись від коментарів та пояснень, якщо вони мають відношення до інтереси державної безпеки.
  • П’ятий – лідерство.
  • Шостий – повага до права. Це означає, що всі дії, ініціативи та висловлювання народного обранця мають виходити з верховенства права.
  • Сьомий – повага до Верховної Ради України. На практиці реалізація цього принципу означає, що парламентар має з повагою ставитись до колег з будь-яких політичних таборів та поважати існуючі правила та традиції вищого законодавчого органу України.
  • Восьмий – інклюзивність. Депутати у своїй діяльності мають дотримуватись поваги до прав людини та культури різноманітності, недискримінації та рівності, сприяти утвердженню рівноправ’я громадян.
  • Дев’ятий – патріотизм. Народний депутат відданий ідеї вільної, незалежної й соборної України та робить все для захисту її незалежності й територіальної цілісності.
  • Десятий – професіоналізм. Парламентар має працювати віддано, сумлінно, поглиблювати свої знання та практичні навички.

Правила депутатської етики: не показувати «факи» та економити державні кошти

Також цим законопроєктом встановлюються правила депутатської етики. Так, депутатам забороняється використовувати мандати заради власної вигоди. Мається на увазі, що парламентарям не можна голосувати за гроші, надсилати депутатські запити та звернення, які не становлять суспільного інтересу.

Пропонується зобов’язати народних обранців «розсудливо та ощадливо, виключно за цільовим призначенням, використовувати майно та кошти, які виділяються для здійснення депутатських повноважень».

Під час публічних висловів, робочого спілкування і роботи з виборцями та в соціальних мережах депутатам категорично не можна вживати лайливі слова та вислови, які можуть кваліфікуватись як дискримінаційні. Табу вводиться і на жести, які можуть принизити гідність іншої людини. Не розпускати руки до своїх колег, співробітників Апарату Верховної Ради, виборців.

Документ пропонує встановити сувору заборону на використання народним депутатом мови країни, визнаної Верховною Радою країною-агресором. Наразі такою є лише одна країна – Росія.

Відповідальність: від усного попередження до відсторонення від роботи на 2 місяці

У законопроєкті також передбачена відповідальність за порушення норм депутатської етики, зокрема, планується ввести 4 види санкцій.

Перше порушення норм депутатської етики – профільний комітет Верховної Ради винесе попередження народному депутату.

Повторне порушення норм депутатської етики протягом року – попередження від спікера Верховної Ради під час пленарного засідання.

Якщо ж народний депутат двічі протягом року нехтував нормами професійної етики – його зобов’яжуть прослухати навчальний курс з дотримання норм депутатської етики. І на період «підвищення кваліфікації» такому депутату забороняється участь в пленарних засіданнях (не більше п’яти пленарних засідань).

А що ж буде, якщо депутат протягом року більше ніж двічі порушить етичні норми? Його можуть від місяця до двох місяців відсторонити від участі в пленарних засіданнях Верховної Ради, засіданнях Комітетів ВРУ, спецільних комісії.

Анонімки не приймаються

Ніхто, а тим паче анонімно, скаржитись на порушення норм депутатської етики тим чи іншим депутатом не зможе. Таке право цим законопроєктом надається лише народним депутатам або групі народних депутатів, працівникам Апарату ВРУ або працівникам патронатної служби ВРУ. Термін пред'явлення такої скарги – не пізніше 60 днів з моменту вчинення нетичної поведінки парламентаря. Стільки ж (60 днів) дається на розгляд скарги. Під час розгляду скарги скаржник та особа, проти якої подано скаргу, можуть давати пояснення, свідчення, залучати додаткових свідків та експертів.

На рівні парламенту депутат, до якого прийняте рішення про накладення санкції за порушення етичних норм, може оскаржити його. Але для цього потрібно, щоб під таким листом-оскарженням підписались не менше 50 народних обранців. Якщо необхідна кількість голосів зібрана, то на найближчому з трьох пленарних засідань Верховної Ради питання щодо відповідальності депутата переглядається. Відбувається класичне голосування. Рішення можна відмінити, якщо за нього проголосують 226+ парламентарів.

Важливо!

На приватне життя депутата етичні норми не розповсюджуються

В поданому законопроєкті сказано, що норми депутатської етики поширюються на поведінку народного депутата у публічному просторі, включно з поведінкою під час здійснення ним повноважень народного депутата, та на публічні виступи, вислови у засобах масової інформації, мережі "Інтернет". Але вони не поширюються на поведінку народного депутата у його приватному житті.