21 листопада
Завантажити ще

Поради досвідченого туриста: як зігрітися взимку в квартирі, що не опалюється

Поради досвідченого туриста: як зігрітися взимку в квартирі, що не опалюється
Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Залишилося не так багато часу, щоб підготуватися до зими, тим більше за нових умов, які, як попереджають влада, будуть найважчими за всю історію.

Якщо немає грошей на утеплення будинку, переобладнання опалення на дров'яне та інші дорогі штуки, є способи прожити цю зиму більш-менш комфортно. Головне - хоча б трохи постаратися утеплити себе і своє житло. Для цього нам знадобляться майже підручні засоби.

«КП в Україні» запитала поради, як пережити холод, у Тетяни Овчаренко, досвідченої туристки, яка не нехтує походами та взимку з ночівлями у снігах.

Рада №1

Кімнати мають бути сухими

Перше, з чим доведеться боротися за відсутності опалення в квартирі взимку, це з вологістю. Чим суші буде у вас вдома, тобто чим менше частинок води буде в повітрі, тим вам буде тепліше.

– Прибрати вологу допоможе силікагель, – радить Тетяна Овчаренко. – Пам'ятаєте такі подушечки, які кладуть у взуття? Такі ж, тільки великі, є для техніки та іншого. Можна купити такі пакети та ставити по одному в кімнаті, щоб витягав вологу.

Цей сорбент, здатний вбирати вологу, застосовується для захисту товарів і обладнання на складах і в магазинах і, напевно, стане в нагоді взимку в квартирі, якщо здійсняться найгірші прогнози і міста тимчасово залишаться без світла і газу.

Беремо більше силікатного гелю - і висушуємо вологу кімнату. Photo by form PxHere

Беремо більше силікатного гелю - і висушуємо вологу кімнату. Photo by form PxHere

Рада №2

Розпаковуйте килими

Настав час бабусиних килимів, які вона так дбайливо зберігала і передала вам у подарунок після весілля. Тоді ви його не оцінили, а зараз саме час подякувати бабусі за таку потрібну річ. Килими - ідеальний утеплювач стін та підлог.

- Навіть таке примітивне утеплення буде дуже доречним узимку, - продовжує Тетяна. - Потрібно визначити найхолоднішу стіну чи приміщення, де найбільша тепловтрата, – і зайнятися її утепленням. Вішати можна килими, можна шуби - їх задешево можна набрати в секонд-хенд на вагу. Шуби дуже добре утеплюють.

Без утеплення будинку сподіватися хоча б на мінімальний комфорт не доводиться – тож поки є час, вперед – на штурм секондів!

Ще, якщо кімнат багато, обов'язково зачиняти двері. Найкраще всім разом жити в одній кімнаті – так буде тепліше.

Килим - не тільки пилозбірник, а й надійний рятівник від холодних стін. Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Килим - не тільки пилозбірник, а й надійний рятівник від холодних стін. Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Рада №3

Свічки та спиртівки зігріють, але коптитимуть

Коли помешкання вже утеплено, треба подумати про джерело тепла. Без електрики та газу зігріти нас можуть… звичайні свічки.

– Це непоганий варіант – свічки дають багато тепла, якщо ними змусити кімнату, – каже Тетяна Овчаренко. – Але є мінус – відкритий вогонь у квартирі коптитиме. Прийде все одно відкривати вікна і втрачати градуси.

Також можна використовувати туристичні спиртівки – пальники з рідким спиртом або просто підпалювати сухий спирт у старій каструлі. Щоправда, вони теж коптять, хоч трохи менше. І всі ці способи спалюють кисень у квартирі. Плюс набагато дорожче, ніж свічки.

Якщо буде зовсім погано – можна позичити старий метод обігріву взимку у безпритульних: поставити на подвір'ї бочку і в ній палити багаття, збираючись із сусідами поруч із нею, щоб зігрітися. Якщо це, звісно, буде дозволено.

Рада №4

Періна краще за спальника

Ковдра, за словами туристки, завжди виграє у спальника, головна перевага якого в легкості та компактності, завдяки яким його можна носити із собою у походах.

- Якби можна було носити ковдру і ліжко, було б набагато крутіше, вони набагато зручніші, - усміхається Тетяна. - Гарне туристичне спорядження коштує дорого, але в умовах квартири воно абсолютно не потрібне. У квартирах ми маємо цю розкіш – спати на ліжку під ковдрами. Три ковдри – куди краще за спальника! Ліжко виконує роль того прошарку, який на природі грає пінка (каремат – Ред.) між людиною та холодною поверхнею. Якщо є не просто ковдра, а перина з пуху – це набагато краще за спальник, вона щільніша.

Хоча на будь-який пожежник спальниками теж можна запастися - як додаткові ковдри. Ще краще гріють гуцульські «лижники» – ковдри із вовни.

Ковдр у холодну зиму багато не буває. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Ковдр у холодну зиму багато не буває. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Рада №5

Купуйте хімічну грілку та газовий пальник

Непогано було б придбати туристичні газові пальники з балоном або просто заздалегідь подбати про кілька балонів газу, до яких можна буде підключати плиту. На них можна готувати їжу, гріти воду і класти кілька пляшок з гарячою водою в ліжко - не доведеться лягати в холодну і тремтіти, сподіваючись скоріше заснути за кількох градусів тепла.

– Є ще хімічні чи спортивні грілки, які ламаєш та кладеш на тіло, – підказує Тетяна. – Вони гріють там, де лежать, – потім перекладаєш на іншу ділянку. Після того, як ти ними скористався, їх треба варити – тоді вони відновлюють свою структуру. А є одноразові. Але вони сильно нагріваються тільки коли на вулиці і так тепло - жодного разу, коли я ними користувалася в мінус 10, вони мене сильно не гріли.

Але все ж таки для точкового обігріву - наприклад, змерзли ноги - пригодиться.

Газовий пальник можна ненадовго включати в наметі, якщо поставити його в кімнаті - сенс у тому, що обігрівати їй доведеться набагато меншу площу, ніж вся кімната чи квартира. За рахунок малої площі в наметі навіть без пальника все одно буде хоч трохи, але тепліше.

Газовий пальник стане в нагоді не тільки для обігріву, але і якщо відключать газ - хоча б чай закип'ятити. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Газовий пальник стане в нагоді не тільки для обігріву, але і якщо відключать газ - хоча б чай закип'ятити. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Рада №6

Утеплюйтесь самі

Обов'язково подумайте про взуття - купіть для будинку валянки чи бурки, повстяне зимове взуття. Ще – термобілизна, вдягати можна кілька пар.

– Тут не варто відмовлятися від синтетики – для першого шару вона підходить дуже добре, бо не вбирає вологу, – пояснює Тетяна Овчаренко. – Вона її пропускає – тіло довше залишатиметься теплим. Найкраще одягатися так: перший шар – синтетична термобілизна, другий – тепла чи вовняна «термуха», є така – із вовни лами чи овець, але її надягати не на шкіру; далі – фліска чи щось інше, а після цього – щільний одяг. Звісно, шерсть – наше все у таких ситуаціях. Коли я жила в квартирі, що не опалювалася, де батарей і ніякого опалення не було взагалі, мене дуже рятувала шуба з секонду – колись їх робили «на ура», і я в ній навіть працювала. Вона має бути натуральною.