Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Рятуємося від майбутньої зими: будинок-термос можна обігріти свічкою

Рятуємося від майбутньої зими: будинок-термос можна обігріти свічкою
Фото: facebook.com/mykola.yatsynovich

Взимку тримає тепло, влітку – прохолоду

На носі – вересень, саме час подумати, як і чим зігріватися взимку. Тим більше, влада вже констатує, що цей сезон буде найскладнішим за останні роки, і радить купувати буржуйки та запасати дрова. У містах, де війна вже розтоптала звичний побут кирзовим чоботом, опалювальний сезон зовсім не розпочнеться – включити обігрів у розбомблених населених пунктах просто не зможуть.

Усім премудростям енергозбереження інженер-геолог Микола Яцинович навчився в інтернеті. Фото: facebook.com/mykola.yatsynovych

Усім премудростям енергозбереження інженер-геолог Микола Яцинович навчився в інтернеті. Фото: facebook.com/mykola.yatsynovych

Є ще кілька місяців до настання холодів. Якщо у вас десь залишилася заначка, яку допустимо пустити на цю важливу статтю витрат, можна прислухатися до порад прикарпатського підприємця та інженера-геолога з освіти Миколи Яциновича.

Яцинович замислився над економією на опаленні ще 20 років тому. З того часу вечорами студіював інтернет, вивчаючи способи зробити будинок більш енергозберігаючим, щоб не платити за тепло, що йде на вулицю.

Через 10 років самоосвіти Микола Яцинович приступив до будівництва будинку-термосу, до якого сім'я заселилася 2014-го. Такий будинок взимку тримає тепло, а влітку – прохолоду.

- Це не якесь нововведення – такі будинки придумали німці ще у 90-х роках, випробували та розповіли всьому світу, - ділиться з «КП в Україні» Микола Яцинович. – Зараз, щоб чогось навчитися, не потрібно лекцій та бібліотек – все є у Youtube.

Будинок тримає тепло завдяки потрійному шару утеплювача – пінопласту. В Україні для утеплення рідко використовують понад 10 см пінопласту, а іноді дають і зовсім п'ять сантиметрів. Плата за роботу майстрам - та ж, так що ніхто не хоче морочитися, виконуючи за ті ж гроші більш складне завдання.

Газ не потрібен

Микола ж пропонує обкласти стіни, а в ідеалі – дах та підлогу, укоси 25-30-сантиметровим шаром утеплювача.

- Такий будинок остигає на півградуса на день - тобто, нагрівши його у вересні, можна забути про холод, лише потроху догріваючи приміщення, - продовжує Микола Яцинович. - Взагалі кімнату в такому будинку можна обігріти свічкою, яка дає стільки ж енергії, як півребра радіатора. У традиційні для обігріву кімнати знадобиться радіатор на десять ребер. Як вже нагрівати будинок – це друге, можна електрикою, можна теплонасосами, що зараз стає популярнішим.

На сьогодні Микола Яцинович збудував близько десяти таких будинків – на замовлення друзів та родичів. Щоправда, не всі хочуть витрачатися на «зайвий» утеплювач.

- Такий будинок обходиться на 2-5% дорожче за традиційний, але це ж дрібниця в порівнянні з економією на тому ж газі і самої газифікації - ми не підводимо в такі будівлі газ, він там не потрібен, - зазначає Микола Яцинович. – Газ – це дешеве опалення, електричне – дорожче, але для будинків-термосів потрібно дуже мало кіловат. У житлових будинках економія на відмові лише від газифікації становить 2-3 тисячі доларів, у нежитлових - 20-30 тисяч доларів і навіть більше. З урахуванням всього супутнього – не потрібен котел, котельня, витяжні канали, пожежна безпека тощо, економія складає 4-5 тисяч у.о. для житлових та близько 40 тисяч у.о. для нежитлових приміщень.

Потрійний утеплювач, за підрахунками Миколи, коштуватиме на 15% дорожче, ніж 10-сантиметровий шар. Але в сумі – все одно дешевше, і будинок тепліший.

Завдяки потрійному шару утеплювача опалення в будинках-термосах обходиться в копійки. Фото: facebook.com/mykola.yatsynovych

Завдяки потрійному шару утеплювача опалення в будинках-термосах обходиться в копійки. Фото: facebook.com/mykola.yatsynovych

Найенергозберігаюча будівля країни

У класичному будинку, без потрійного утеплення, відмовитися від проведення газу складно, тому що обігрів електрикою обійдеться набагато дорожче. Але в ізольованому будинку-термосі ці зайві кіловати, за які треба було б переплачувати у звичайному домі, не потрібні: тепло не виходить назовні.

Восени минулого року утеплення квадратного метра десятисантиметровим шаром пінопласту з роботою, фарбою, штукатуркою коштувало 700 гривень за квадратний метр. 30-сантиметровим – 850.

– Люди вважають, що це перевитрата грошей, але не враховують, що у будинку буде втричі тепліше, – зітхає Микола Яцинович. – Енергозбереження - у нас взагалі не дуже популярна тема через дешевий газ, за який платять, порівняно з Європою, копійки. У Німеччині 1000 кубів коштує 100 000 гривень, а останніми днями ціна зросла до 120 тисяч. Тобто один куб – 120 гривень, а в Україні він коштує шість гривень.

Рекорд Миколи у будівництві енергозберігаючих будинків – триповерховий гігант на 700 квадратних метрів у центрі Івано-Франківська біля Ратуші. Для обігріву такої площі потрібно лише... один кіловат енергії. Звичайна будівля такого розміру зажадала б 30-40 кіловат по 7 гривень на годину, тобто – у 40 разів більше. Мабуть, це найенергозберігаюча будівля в країні.

Магазин (розташований у будівлі) взимку обігрівають із 9 ранку до 16.00. Топлять дровами – стоїть камін. За добу потрібно 15 кілограмів дров, що становить 450 кг на місяць, ціна за них – близько двох-трьох тисяч гривень. Цього вистачає, щоби нагріти повітря до 18 градусів. За ніч приміщення остигає до 17,5 градуса.

Ще один плюс того, що будинок довго остигає, - є час відремонтувати у разі поломки.

– Якщо трапилася аварія чи теплоцентраль розбомбили наші «дружні сусіди», у традиційних будинках вода замерзне у стояках наступного дня, – продовжує наш співрозмовник. – У будинках-термосах вода замерзла б через два-три тижні.

Зробити більш герметичними можна було б багатоповерхівки, що також допомогло б мешканцям заощадити на опаленні. Микола вже кілька разів пропонував цю ідею в Івано-Франківську, тим більше вона вже довела свою спроможність у Німеччині.

– Це концепція пасивних будинків, яку також розробили німці – у Гюнзбурзі у 2000-х збудували такий комплекс п'ятиповерхових будинків, приблизно 200 квартир по 100 квадратів, – ділиться Микола Яцинович. – На всі ці під'їзди потрібен один котел на 100 кіловат – на кожну квартиру йде 1 кіловат теплової енергії, і ще один котел – резервний. Тобто котел для однієї квартири може обігрівати 10 квартир, а котельні можуть бути у 20 разів меншими за рахунок низьких теплових втрат.

Микола Яцинович пропонував відрізати у багатоповерхівках системи опалення, здати їх на металобрухт та за ці гроші утеплити будинки. Але нововведень у нас ще бояться більше, ніж величезних сум у квитанціях за опалення.

Влітку на лазню не перетворюється

Залишається питання – а як же влітку, коли квартира чи будинок за кілька годин розігріваються до рівня лазні? Невже варитись у «термосі» аж до осені чи не обійтися без кондиціонерів?

Це питання насмішило Миколу Яциновича.

– У школі нам показували «шокуючий» експеримент у 5-6-му класі, коли ми починали вчити термодинаміку, – усміхається Микола Яцинович. - Учитель на уроці взяв шматок льоду і замотав у шубу. Шок - лід мав моментально розтопитися! У шубі ж дуже жарко… Але коли вчитель розгорнув шубу наприкінці уроку, лід там так і лежав, не перетворившись на калюжку. Шуба - термоізоляційна річ, як і термос, якщо в нього насипати лід або налити крижану воду, вони такими залишаться.

У такий будинок спека влітку не входить, якщо закривати вдень вікна. На ніч можна відкрити, і така температура залишиться на весь наступний день.

Що в такому будинку ще знадобиться - це вентиляція, що підвищує його вартість, але це теж покривається відмовою від газу. Свіже повітря постійно надходить, що робить клімат усередині будинку чистішим.

- Наш будинок допомагає цілий рік створювати всередині клімат, схожий до весняного, коли найкомфортніше і ми починаємо відкривати вікна, - зазначає Микола Яцинович.

Ціна питання

Будинок-термос влітку минулого року коштував 800 - 1100 доларів за квадратний метр. Нормальний - 700 - 1000.