Завантажити ще

Не всі петиції виконують: замість відміни – примусова вакцинація, замість табу на тарифи - їхній ріст

Не всі петиції виконують: замість відміни – примусова вакцинація, замість табу на тарифи - їхній ріст
Фото: Архив "КП"

Подання петицій на сайті президента завжди було популярним інструментом діалогу з владою, а після 24 лютого – тенденції посилились. Володимира Зеленського просять вирішити як чутливі питання на кшталт дозволу виїзду за кордон чоловікам призивного віку, введення візового режиму з РФ, запровадження іспиту на отримання українського громадянства, так і досить неординарні – розібрати «Мрію» на сувеніри, заборонити російську мову та надати президенту звання «гетьман».

На петиції, які набрали 25+ тисяч підписів, президент достатньо швидко відповідає. Але в основному його відповіді зводяться до того, що він звертається до КМУ чи ВРУ з проханням вивчити озвучене в петиції питання

«КП в Україні» проаналізувала, як виконувались відповідні довоєнні прохання президента Володимира Зеленського.

Відкрити офіси Google (YouTube) та Meta Platforms (Facebook, Instagram)

Ще в листопаді 2021 року президента Володимира Зеленського попросили активізувати роботу з відкриття в Україні представництв компаній Google (YouTube) та Meta Platforms (Facebook, Instagram). Автор петиції стверджувала, що московські офіси компаній Facebook та YouTube «намагаються просувати проросійські наративи через дані соціальні мережі».

9 лютого 2022 року Зеленський звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням активізувати роботу з відкриття в Україні представництв цих компаній. В травні віце-прем’єр- міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зустрівся із президентом з глобальних питань компанії Meta Ніком Клеггом і обговорив питання про відкриття офісу в Україні.

- Ми вже сформували стратегічні плани для співпраці — відкриття офісу в Україні (дуже цього чекаємо!), боротьбу на інформаційному фронті, підтримку платформи UNITED24 та інше. Війна вимагає сміливих рішень і дій, - прокоментував переговори глава Мінцифри. 

Передати Києво-Печерську лавру Православній церкві України

У квітні 2020 року на сайті президента з’явилась петиція із проханням «припинити використання Києво-Печерської лаври Українською православною церквою (УПЦ) шляхом розірвання договору оренди та передати Києво-Печерську лавру у використання Православній церкві України (ПЦУ)». Автор петиції стверджував, що багато священників УПЦ МП підігрують Москві, негативно висловлюються щодо АТО, відмовляються «відспівувати» загиблих українських воїнів.

За місяць, у травні 2020-го, президент Володимир Зеленський відповів, що це питання - прерогатива Кабміну, проте жодних прохань чи розпоряджень щодо Києво-Печерської лаври прем’єру не озвучував.

Подальші два роки це питання гучно не піднімалось у публічній площині. Новий виток історія отримала в травні 2022 року після того, як Синод Православної церкви України попросив предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія звернутись до уряду з проханням про передачу одного з храмів Верхньої Лаври та окремих її приміщень для створення монастиря ПЦУ. В червні Епіфаній написав відкритий лист до прем’єра Дениса Шмигаля, в якому попросив «невідкладно вирішити питання про надання одного з храмів на території Верхньої Лаври, які фактично не використовуються для постійних богослужінь (Благовіщенського храму в колишніх Митрополичих палатах, храму Всіх Святих над Економічною брамою чи іншого в межах Верхньої Лаври) – для звершення регулярних богослужінь Свято-Успенської Києво-Печерської лаври ПЦУ».

Станом на 12 серпня уряд не відповів на лист Епіфанія, жодних рішень по Лаврі не прийнято.

Табу на підвищення цін на електроенергію, пільгові тарифи

Президента просили вплинути на припинення енергетичного «геноциду нації». Автор петиції просив заборонити підвищення цін на електроенергію та запровадити пільгові тарифи для пенсіонерів та осіб, які мають дохід (після вирахування податків) не більше 5 тисяч гривень.

У лютому 2021 року Володимир Зеленський звернувся до КМУ «з пропозицією приділити особливу увагу належному соціальному захисту вразливих груп населення при державному ціновому регулюванні тарифів на електроенергію, вжити заходів у створенні необхідних умов на ринку електроенергії та інших відповідних заходів реагування».

Що ж в результаті? Уряд пішов на «зниження» тарифів, що виявилось завуальованим підвищенням. За словами голови Житлового союзу України Олександра Скубченко, за час президентства Зеленського комунальні тарифи стали найвищими за всі 30 років незалежності.

Підвищення заробітної плати працівникам національної поліції

В кінці 2020 року президента Володимира Зеленського просили посприяти підвищенню зарплат працівників поліції. «Фінансове та соціальне забезпечення працівників поліції необхідно встановити на рівні країн Європейського союзу та Сполучених Штатів Америки. Рівень заробітних плат поліцейського необхідно підняти до рівня інших правоохоронних органів», - зазначив автор петиції.

У січні 2021 року Зеленський переадресував це питання до Кабміну. Але… Все залишалось без змін майже рік – в грудні 2021-го почали погрожувати страйком, якщо їхні оклади не переглянуть. Лише в січні 2022-го голова МВС Денис Монастирський заявив, що українським правоохоронцям збільшать на 10% заробітну плату вже з лютого 2022 року. Підвищення торкнеться Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, міграційної служби та ДПСУ.

Обмежити в’їзд росіян в Україну

За рік до повномасштабної військової агресії Росії на сайті президента Україні понад 25 тисяч підписів зібрала петиція щодо обмеження в’їзду на територію України громадян РФ.

У листопаді 2021 року Володимир Зеленський доручив прем’єру Денису Шмигалю, секретарю РНБО Олексію Данілову та голові СБУ Івану Баканову «проаналізувати відповідність нинішнього режиму в’їзду в Україну громадян Російської Федерації потребам забезпечення безпеки України та захисту національних інтересів».

Жодних радикальних рухів з цього питання не було зроблено. Довгий час в політичних кругах дискутувалось питання щодо введення візового режиму для росіян. І хто знає, скільки ця тема була б на рівні балачок, як би не повномасштабна війна… 17 червня 2022 року КМУ офіційно відмінив безвіз для росіян. Він запрацював з 1 липня. А на минулому тижні Володимир Зеленський виступив із закликом повністю заборонити в’їзд громадянам Росії до країн Заходу. Першою на цей заклик відгукнулася Естонія

Введення кримінальної відповідальності за примусову вакцинацію

Минулого року президента попросили посприяти введенню кримінальної відповідальності за примусову вакцинацію і карати позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. «Примусову вакцинацію у вигляді погроз звільнення та/або недопуску до роботи прирівняти до поняття «примусова вакцинація».

У жовтні 2021 року Зеленський, відповідаючи на цю петицію, переадресував питання на рівень МОЗУ та Верховної Ради.

Ні урядовці, ні народні депутати не підтримали ідею криміналізації примусової вакцинації. Більш того, до розгляду у другому читанні підготовлений законопроєкт про систему громадського здоров’я, який де-факто запроваджує примусову вакцинацію українців

Повна заборона концертів російських артистів

«Музика і інші види мистецтва від агресора не можуть бути поза політикою під час війни. Оскільки вони є продовженням війни іншими методами - методами зацікавлення українців культурою агресора, від зброї якого загинули тисячі українців та зазнали поневірянь мільйони вимушених переселенців», - аргументував свою позицію автор петиції, який просив президента заборонити концертну діяльність артистів з країни-агресора - Росії до повернення Криму в склад України та відновлення контролю Україною над своїми східними кордонами.

У жовтні 2021 року президент Володимир Зеленський доручив прем’єру Шмигалю, секретарю РНБО Данілову та голові СБУ Баканову вдосконалити систему організації та проведення концертної діяльності в Україні.

На повну заборону гастрольної діяльності в Україні влада не пішла. Але періодично в ЗМІ почали з’являтись новини, що в країну не пустили того чи іншого артиста, концерт зірвався. У той же час Конституційний суд не побачив антиконституційності в «чорному списку» Мінкульта, в який потрапили багато російських акторів та фільмів

Ратифікація Стамбульскої конвенції

Ще в 2020 році до президента Володимира Зеленського звернулись з проханням посприяти в ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству та боротьбу з цими явищами - документ, який більш відомий як Стамбульська конвенція.

В червні 2020-го Зеленський пообіцяв внести відповідний законопроєкт в парламент. Але два роки зволікав з цим кроком. Лише в червні цього року документ розглянули у Верховній Раді, і президент негайно його підписав. Таке прискорення пов’язано з вимогою ЄС щодо виконання Україною «домашнього завдання» відносно відповідності критеріям країни-кандидата на вступ до ЄС.

Індексація «дитячих» виплат з 860 до 2700 гривень

Минулого року необхідною кількістю підписів заручилася петиція щодо індексації виплат по народженню дитини. Зеленського просили підвищити її з 860 грн на місяць до 2700 (тобто 100 дол.) Тоді Зеленский попросив прем’єр-міністра вивчити це питання. Та індексації так і не відбулось.

Зменшення кількості депутатів Верховної Ради

Щоб зекономити державні кошти, в 2019 році президенту запропонували задуматись щодо скорочення кількості народних депутатів з 450 до 100 осіб.

Голова держави відповів автору петиції, що створить при Офісі президента комісію з питань правової реформи, пріоритетними напрямами роботи якої буде напрацювання змін до Основного Закону України.

В перші ж дні Верховної Ради 9-го скликання депутати підтримали рішення про скерування президентського законопроєкту про скорочення кількості народних депутатів с 450 до 300 в Конституційний суд України. Більше це питання в сесійний зал не виносилось.

Скасувати бюджетне фінансування політичних партій

Ні - державному фінансуванню політичних партій. З такою петицією до президента звернувся парламентар  ВРУ 8-го скликання Микола Томенко.

- За 2016-2019 роки з Державного бюджету України на діяльність політичних партій виділено близько 5 мільярдів 900 мільйонів гривень… На моє переконання, використовувати народні гроші на утримання партій у воюючій, бідній, корумпованій країні – цинічно і неприпустимо. Пропоную скасувати або, принаймні, призупинити законодавчі акти, які передбачають фінансування політичних партій з Державного бюджету, - пропонував автор петиції.

У вересні 2019 року на це прохання президент Володимир Зеленський відповів, що «проблемні питання державного фінансування політичних партій мають вирішуватися шляхом його вдосконалення парламентом, зокрема й у частині запровадження ефективного контролю за витратою державних коштів». Але «проблемні» питання не вирішувались. Корективи внесла повномасштабна війна.

Група народних депутатів нещодавно зареєструвала зміни в держбюджет-2022, які передбачають відміну держфінансування політичних партій.