Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Від військових дій не врятує: Навіщо Польща відгородилася від Білорусі стіною

Від військових дій не врятує: Навіщо Польща відгородилася від Білорусі стіною
Фото: REUTERS/Kacper Pempel

Тваринам перетинати кордон можна

Висота загороджувальної споруди на території Люблінського та Підляського воєводств становить 5,5 метра. На її зведення витрачено близько 1,6 млрд злотих, або 350 млн євро. Довжина - 186 кілометрів, трохи менше половини від протяжності польсько-білоруського кордону. На огорожу витратили 49 тисяч тонн металу.

Зміцнення складається з кількох ліній захисту та оснащено сучасними електронними пристроями, зокрема датчиками руху, а також камерами денного й нічного бачення. Вгорі кріпляться спіралі колючого дроту. Стіна на кордоні має 24 отвори для великих тварин, 140 отворів – для невеликих, а також водопропускні труби.

– Зведений нами бар'єр відокремлює нас від зловісної диктатури Лукашенка, – повідомив польський міністр внутрішніх справ Маріуш Каміньський.

У зв'язку із завершенням зведення стіни Польща з 1 липня скасовує введений через наплив мігрантів режим надзвичайної ситуації. Тоді ж буде знято тимчасову заборону перебування у десятках прикордонних населених пунктів. Однак наближатися до стіни менше ніж на 200 метрів, як і раніше, не можна, принаймні доти, доки на неї не встановлять камери спостереження.

Мігрантам шлях закритий

Нагадаємо, у січні 2022 року Польща розпочала зведення стіни на кордоні з Білоруссю через штучну міграційну кризу. Польща вирішила побудувати загородження на кордоні з Білоруссю у 2021 році після різкого збільшення потоку мігрантів із країн Близького Сходу. Білоруси дозволили проходити через свою країну мігрантам, щоб ті вирушали до Європи далі – така собі спроба насолити ЄС, в якому і так багато мігрантів.

Уряди Польщі та інших країн Євросоюзу звинувачували білоруського правителя Олександра Лукашенка в організованій доставці біженців із кризових регіонів до зовнішнього кордону Євросоюзу. Наприкінці травня 2021 року Лукашенко заявив, що Мінськ більше не затримуватиме нелегалів, які намагаються потрапити через Білорусь на територію ЄС.

Після цього суттєво збільшилася кількість авіарейсів із країн Близького Сходу до Мінська і різко посилився потік мігрантів, які прагнуть потрапити до Євросоюзу з території Білорусі.

У відповідь на "гібридну атаку" Мінська ЄС ввів п'ятий пакет санкцій, зокрема проти авіакомпаній, які перевозять мігрантів із Близького Сходу до Білорусі. З того часу тисячі мігрантів були репатрійовані з Білорусі до Іраку – основної країни походження біженців. У розпал кризи минулого року Польща направила до кордону тисячі військовослужбовців та поліцейських для посилення прикордонних патрулів.

Загалом у цьому і полягало завдання зведення стіни: захистити Польщу від притоку мігрантів зі Сходу, який минулого року спровокували Мінськ і Москва. Жодних інших цілей у неї немає. Подібна споруда не може захистити від військової інтервенції.

Як повідомив міністр внутрішніх справ Маріуш Каміньський, з перспективи подій останніх місяців чітко видно, що сценарій нелегальної міграції, який розпочався в середині минулого року на польсько-білоруському кордоні, був "елементом плану з дестабілізації ситуації в усьому регіоні".

До речі

Де ще є стіна на кордоні

  • Україна – Росія. У 2014 році екс-прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що "стіна" з Росією коштуватиме бюджету чотири мільярди гривень. Будівництво йшло дуже повільно, і якоїсь миті ним зацікавилися в Антикорупційному бюро. У результаті об'єкт так і не завершено, а правоохоронці наразі розслідують розтрату бюджетних коштів.
  • Туреччина – Сирія. Про мету відгородитися від Сирії Туреччина оголосила у 2015 році. Усі роботи планувалося завершити навесні 2017 року. Укріплення з'явилося вздовж 764-кілометрової зони. Також країна хоче збудувати стіну на кордоні з Іраном.

Де ще є стіни:

  • Пакистан – Афганістан
  • Пакистан – Індія
  • Північна та Південна Кореї
  • Саудівська Аравія – Ірак
  • Саудівська Аравія – Ємен
  • Кувейт – Ірак
  • Емірати – Оман
  • Узбекистан – Таджикистан
  • Таїланд – Малайзія
  • Іспанія побудувала навколо свого напіванклаву Сеут стіну, відокремившись від Марокко.
  • Ботсвана – Зімбабве