28 травня
Завантажити ще

Ефект Невзорова: претендентів на українське громадянство хочуть проганяти через тести ЗНО

Ефект Невзорова: претендентів на українське громадянство хочуть проганяти через тести ЗНО
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Майже 22 тисячі голосів зібрала петиція про запровадження обов'язкового іспиту для набуття українського громадянства. Подана 23 травня, вона стала дуже популярною після скандалу, який викликала інформація про надання нашого громадянства Олександру Невзорову та про можливу видачу українських паспортів російським олігархам Михайлу Фрідману й Роману Абрамовичу.

До закінчення збору підписів ще більше двох місяців, тому є велика ймовірність, що петиція набере необхідну кількість голосів і потрапить на розгляд президентові. Якщо суто теоретично уявити, що Володимир Зеленський погодиться з автором і внесе до Ради поправки до чинного закону, процедура набуття українського громадянства може виявитися однією з найскладніших у світі.

Не менше 140 балів

Ініціатор петиції апелює до того, що нинішній порядок набуття українського громадянства не зобов'язує знати мову, історію та закони України. Отже, всі, хто отримує наш паспорт, можуть не напружуватися для інтеграції в українське суспільство. «Бути українцем/українкою – це привілей та водночас відповідальність. Окрім набору документів, кандидати мають показати свою повагу та справжній інтерес до набуття громадянства України», - пише автор Віталій Капустян. Щоб виправити становище, він пропонує започаткувати три тести: з української мови; з історії України; знання Конституції України.

Для перших двох стануть у нагоді тести зовнішнього незалежного оцінювання абітурієнтів. «Прохідними» будуть не менше 140 балів (нинішнього року це планка для вступу на правові, управлінські та дипломатичні спеціальності). Для третього рекомендується застосовувати тест, який складають держслужбовці.

Четверта вимога – це знання Державного гімну. Щоправда, співати примушувати не будуть, але бажано підспівувати, коли «Ще не померла…» включать у запису.

Особлива процедура

За чинним законом, якщо іноземець не має права на наше громадянство за народженням або походженням, він легально має прожити в Україні не менше п'яти років. Тож час для студіювання підручників є.

Винятком є особи, які мають перед Україною особливі заслуги. За такою стрімкою процедурою українське громадянство свого часу отримували Міхеїл Саакашвілі, реформатори МВС із Грузії, Марія Гайдар, Ілля Пономарьов та інші російські опозиціонери. Також український паспорт нібито оформили для Олександра Невзорова і його дружини. Ми говоримо нібито, бо це питання остаточно не прояснене.

Про «особливі заслуги» у петиції не йдеться, але, судячи з категоричності автора, тести мають поширюватися на всіх.

Володимир Фесенко. Фото: facebook.com/vladimir.fesenko1

Володимир Фесенко. Фото: facebook.com/vladimir.fesenko1

- Процедуру набуття українського громадянства, на мій погляд, потрібно зробити чіткішою, суворішою, прозорішою і суто правовою, щоб було менше можливості для суб'єктивних рішень, які викликають конфліктні ситуації, - каже голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. – Є міжнародні стандарти: знання мови – це обов'язково, знання закону – також. У США, наприклад, потрібне знання історії конституції країни. Оцінка в балах – це занадто, але якийсь іспит із базових основ має бути.

Водночас статтю «за особливі заслуги», на думку політолога, треба залишити, оскільки така норма теж є у багатьох країнах світу.

- Але треба чітко прописати, якими мають виявитися ці заслуги. Сама процедура повинна бути винятковою і зрозумілою. Ось, наприклад, Фрідман – подобається це комусь чи ні – має повне право подаватися на українське громадянство, бо він народився у Львові. А Невзоров ніколи не мешкав в Україні і наразі не живе. У його випадку надання громадянства - суто символічне і помилкове рішення.

Завдання для СБУ

Костянтин Бондаренко. Фото: facebook.com/bonkost

Костянтин Бондаренко. Фото: facebook.com/bonkost

- У нас і так досить складна процедура прийняття до громадянства, щоб її ще більше ускладнювати. Дуже багато бюрократичної тяганини. Я знаю кількох людей, які подавали свої кандидатури на українські паспорти, вони розповідали, через які кола пекла проходили. Наразі багато держав спрощують процедуру прийняття у громадянство, Україна теж має рухатися цим шляхом, - вважає керівник Фонду «Українська політика» Костянтин Бондаренко. - Треба виходити з розумного оптимуму, а не з політичних міркувань: якщо росіянин, отже, не можеш отримати.

Автор петиції спирається на досвід прибалтійських країн, де претенденти на громадянство проходять іспити. Так, знання мови там обов'язково перевіряють, в Естонії цим займається особисто міністр освіти. Додатково потрібне знання конституції та закону про громадянство. У Латвії - розуміння основних моментів історії та культури країни. У Литві – знання засад конституції. Тому запропонована Віталієм Капустяном модель з тестами для ЗНО занадто вимоглива.

- На тлі того, що нині відбувається, цілком здорові ідеї можуть бути зведені до маразму. Такі практики можливі, але політологічно мені було б цікаво, щоб половина наших вкрай правих націоналістів самі склала б іспит з історії, а потім пропонувала іншим, - каже професор Україно-американського університету Конкордія Сергій Панасюк.

Сергій Панасюк. Фото: facebook.com/panasyuk.sergiy

Сергій Панасюк. Фото: facebook.com/panasyuk.sergiy

Експерт ставить резонне питання: навіщо потрібні ускладнення?

- Для того, щоб проста людина, яка захотіла стати громадянином України, збожеволіла? Або щоб не допустити можливих зрадників? Тоді давайте розглянемо законопроект, щоб усіх претендентів на українське громадянство перевіряла СБУ. Наразі такі перевірки необов'язкові, нехай будуть обов'язковими, – пропонує альтернативу Сергій Панасюк.

І виходить із наступного: якщо зі ста відсотків іноземців, які хочуть стати українцями, два відсотки виявляться зрадниками, то навіщо ускладнювати життя решті?

Тим часом

З 8 червня триває збір підписів під петицію про те, щоб дозволити росіянам та білорусам декларативно відмовлятися від свого громадянства під час переходу до українського. Наразі таким правом користуються лише іноземці, які служать у ЗСУ, є офіційними біженцями або політично переслідуваними особами.

«Виправлення цієї несправедливості особливо критично на тлі цинічного надання Олександру Невзорову, колишньому депутату Думи Росії, громадянства України за прямим указом президента, коли багато українських сімей і кандидатів чекають на рішення за своїми заявами роками», - пише автор петиції Віталій Власюк.