Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

В Україні війна, а надзвичайний стан – в Угорщині

В Україні війна, а надзвичайний стан – в Угорщині
Фото: Орбан Європейська народна партія – саміт ЄНП, Брюссель, грудень 2018 р., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82477683

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан намагається отримати свої дивіденди від війни в Україні. Угорський прем'єр вирішив запровадити надзвичайний стан на території країни через війну в Україні.

"Ми не втрачаємо жодної хвилини, тому що поруч йде війна. Війна, кінця якої ніхто не бачить. Ця війна становить постійну загрозу Угорщині, ставить під загрозу нашу фізичну безпеку, а також ставить під загрозу енергопостачання та фінансову безпеку економіки та сімей. Ми бачимо., що війна та санкції Брюсселя призвели до величезного економічного потрясіння та різкого зростання цін", – сказав Орбан.

Угорщина знову підігрує Росії

Прем'єр Угорщини вкотре наголосив, що Угорщина має залишатися осторонь цієї війни та захищати фінансову безпеку угорських сімей. За його словами, це вимагає простору для маневру та негайних дій.

"Уряд реалізує своє право згідно з Основним законом оголосити надзвичайний стан у зв'язку з війною сьогодні з півночі (25 травня. - Прим. ред.). Як і надзвичайний стан, введений в епідемію, це дозволить уряду негайно відреагувати та захистити Угорщину та угорські сім'ї всіма можливими засобами. Про наші перші рішення я інформуватиму вас завтра", - підсумував Орбан.

Швидше за все, під приводом запровадження надзвичайного стану угорський прем'єр, який і так займає відверто проросійську позицію, намагатиметься чинити опір запровадженню нафтового та газового ембарго на російські енергоносії, якого добивається Євросоюз. А надзвичайний стан надає владі цього додаткові повноваження в країні.

На підтвердження цього Віктор Орбан відмовився обговорювати нафтове ембарго проти Росії на зустрічі лідерів Євросоюзу наступного тижня в Брюсселі, яке має стати частиною шостого пакету санкцій проти Росії.

Як повідомляє видання Financial Times, у листі угорського прем'єра до голови Євроради Шарля Мішеля Орбан наголосив на недоцільності розгляду заборони на імпорт російської нафти на саміті лідерів країн-членів Євросоюзу 30-31 травня.

"Обговорення пакету санкцій на рівні лідерів за відсутності консенсусу було б контрпродуктивним. Це лише приверне увагу до наших розбіжностей, не даючи при цьому шансів вирішити проблему. Я пропоную не порушувати це питання на найближчій Раді ЄС", – написав глава уряду Угорщини.

Євросоюз хоче переконати Орбана

Угорський прем'єр відмовився підтримати ембарго, поки ЄС не надасть фінансових гарантій для відмови від російської нафти. Він спрогнозував "ціновий шок" та підрив енергетичної безпеки Угорщини у разі запровадження заборони на імпорт без модернізації нафтопереробних заводів та спорудження нових трубопроводів для альтернативного постачання нафти.

Нагадаємо, що віце-канцлер, міністр у справах економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Хабек ("зелені") декількома днями раніше заявив, що введення ембарго на постачання нафти з Росії знаходиться "в межах досяжності".

Міністр пояснив, що лише кілька держав ЄС, зокрема Угорщина, виступають проти. Однак і вона, на його думку, може змінити свою позицію. "Тому я думаю, що протягом кількох днів ми також досягнемо прориву", - зазначив Хабек.

Зазначимо, що ухвалення шостого пакету санкцій ЄС проти Росії затримується через деякі країни, які найбільше залежать від постачання російської нафти.

Євросоюз запропонував надати таким країнам відстрочку на пошук нових постачальників сировини: Прага могла б запустити ембарго з липня 2024 року, а Будапешт та Братислава – з 2025-го.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог:

- Таким чином, Орбан піднімає ставки, мобілізуючи свій електорат, щоб протистояти введенню нафтового ембарго проти Росії. Тобто це гра на єдність угорського суспільства всередині країни, щоб протиставляти його потім тиску Євросоюзу. Угорський прем'єр лякає своїх співвітчизників запровадженням такого ембарго, мовляв, вони постраждають від цього. Орбан чи то справді вірить у загрозу для угорської економки заборони на російську нафту, чи то його якось мотивували у Москві, але так чи інакше, його позиція ллє воду на млин Росії.

Віктор Орбан
Віктор Орбан
Досьє Коротко про

Прем'єр-міністр Угорщини Лідер партії "Фідес". Народився 31 травня 1963 року в м. Секешфехервар, Угорська Народна Республіка. Після закінчення середньої школи та військової служби (1981-1982) вступив на юридичний факультет Будапештського університету.

Свою політичну діяльність Віктор Орбан розпочав як член-засновник партії Фідес ("Союз молодих демократів"), створеної у 1989 році. Він отримав загальнонаціональну популярність виступом 16 червня 1989 року на церемонії перепоховання Імре Надя та інших політичних діячів Угорщини, страчених у 1958 році. У своїй промові Орбан зажадав проведення вільних виборів та виведення радянських військ із угорської території.

У 1998 році у віці 35 років він став наймолодшим прем'єр-міністром у сучасній Угорщині. 2010 Віктор Орбан знову став прем'єр-міністром Угорщини. Разом з цим змінилася і його риторика, з демократа він перетворився на популіста, і затятого прихильника Росії. Постійно висуває претензії на українське Закарпаття. 2014 року негласно підтримав Росію. Наразі відмовляється підтримувати рішення Євросоюзу про запровадження нафтового ембарго проти Москви.