Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
22 квiтня
Завантажити ще

Захисти свої права: якому омбудсмену та на що скаржитися

Захисти свої права: якому омбудсмену та на що скаржитися
Фото: mn.gov

Чиновницька опіка української мови у 2021 році коштувала платникам податків, за повідомленнями ЗМІ, майже 20,2 мільйона гривень. Стільки виділили на діяльність Секретаріату із захисту державної мови, або простіше кажучи – « команді мовного омбудсмена ». Більшість коштів пішла на зарплати чиновникам. Мовний омбудсмен Тарас Кремінь минулого року отримав із держбюджету понад 970 тисяч гривень – зарплату та різноманітні надбавки, матеріальну допомогу, відпускні. У 904 тисячі гривень в 2021 році було оцінено роботу керівника Секретаріату мовного омбудсмена Юрія Зубка. Майже стільки ж отримала за рік і перший заступник керівника секретаріату Аліна Шпак, трохи менше – заступник керівника секретаріату Сергій Сиротенко.

А скільки коштує держбюджету діяльність інших українських омбудсменів і як українці можуть на собі відчути турботу цих «уповноважених»?

Мовний омбудсмен

Головна місія мовного омбудсмена – пильнувати, щоб виконувався закон про функціонування української мови. Він може моніторити «мовне поле» країни, робити зауваження щодо не/використання державної мови абсолютно всім (від водія маршрутки, лікаря, шахтаря, футболістів до президента), лякати депутатів перспективою втрати мандат, радити українцям, як фіксувати факти відмови обслуговувати їх у кафе, магазинах українською мовою і куди потім надсилати ці докази, курувати запровадження мовного іспиту для чиновників та… штрафувати.

Так, так, мовний омбудсмен не лише розглядає скарги на порушників мовного закону, а й має право виписувати штрафи (до 6,8 тис. грн). Щоправда, у 2021 році жодного штрафу Кремінь не підписав, хоча розглянули 3574 скарги. Як кажуть у відомстві, справа в тому, що ще ніхто двічі не попався на порушенні закону про мову. Були лише попередження 27 суб'єктам господарювання.

Як звернутися

Є чотири способи звернутися зі скаргою до мовного омбудсмена.

 1. Прийти зі скаргою до відомства (Київ, провулок Музейний, 12).
 2. Надіслати скаргу поштою (на цю ж адресу).
 3. Скористайтеся електронкою [email protected].
 4. На офіційному сайті мовного омбудсмена заповніть форму електронного звернення. https://mova-ombudsman.gov.ua/povidomiti-pro-porushennya

Увага! Знеособлено поскаржитися не вдасться. Потрібно буде вказати ПІБ і навіть домашню адресу.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

На діяльність Секретаріату омбудсмена у держбюджеті 2021 було закладено 213 млн 709 тис. 200 грн. Минулого року омбудсмен Людмила Денісова в середньому щомісяця отримувала близько 100 тисяч гривень.

Головна місія омбудсмена – парламентський контроль за дотриманням конституційних прав та свобод усіх українців. Інформацію про порушення прав громадян Уповноважена може черпати як з відкритих джерел, так і безпосередньо від громадян. Тематика скарг безмежна: від неправильно нарахованої пенсії, незаконного затримання, домашнього насильства, примусової вакцинації, тиску колекторів до законодавчих ініціатив депутатів, які обмежують права олігархів. Останнім часом омбудсмен також опікується питаннями обміну полоненими між Україною та ОРДЛО.

Зобов'язати когось припинити порушення прав українців омбудсмен не може, але їй під силу звертатися з відповідними запитами до будь-якого держоргану країни та навіть приватних структур, а також вести переговори на міжнародному рівні.

Людмила Денісова. Фото: facebook.com/denisovaombudsman

Людмила Денісова. Фото: facebook.com/denisovaombudsman

Як звернутися
 1. Заповнити онлайн-звернення на сайті омбудсмена. https://www.ombudsman.gov.ua/application.
 2. Написати листа та надіслати за адресою 01008, Київ, вул. Інститутська, 21/8, або електронною поштою [email protected].
 3. Відвідати громадську приймальню омбудсмена у Києві або регіональні офіси Уповноваженого. (Повний перелік приймальних, графік їх роботи тут )
 4. Про порушення прав можна повідомити і за телефоном гарячої лінії: 0 800 501 720 та 044 253 75 89.

Уповноважений уряду з питань освіти

Близько двох років в Україні працює освітній омбудсмен. Посаду обіймає Сергій Горбачов. Його місячна зарплата коливається від 28 до 44 тисяч гривень.

До урядового уповноваженого можна звертатися з усіх питань, що стосуються порушення прав на здобуття освіти: скаржитися можуть як викладачі, так і студенти, батьки учнів.

Сергій Горбачов. Фото: facebook.com/sivangor

Сергій Горбачов. Фото: facebook.com/sivangor

Як звернутися
 1. Заявник може звернутися, заповнивши онлайн-форму звернення.
 2. Надіслати скаргу на електронну пошту [email protected].
 3. Надіслати листа поштою за адресою: 03058, Київ, відділення поштового зв'язку 58, а/с 48. Бланки звернень можна переглянути на офіційному сайті освітнього омбудсмена.

Дитячий омбудсмен та 3 нових президентських уповноважених

З 2014 року до червня 2021-го посаду дитячого омбудсмена обіймав Микола Кулеба. І за свою роботу отримував із держбюджету, судячи з е-декларації чиновника, близько 60-70 тисяч гривень щомісяця. Координати офісу дитячого омбудсмена були у відкритому доступі: можна було написати звернення або зателефонувати на гарячу лінію та повідомити про порушення прав дитини. Але з 15 червня минулого року ситуація змінилася. Президент Володимир Зеленський звільнив Кулебу та призначив на його місце (зменшивши статус посади до радника) Дар'ю Герасимчук. Тепер вона права рука президента з питань захисту прав дітей та дитячої реабілітації.

В одному з інтерв'ю Герасимчук заявила, що зосередить свою діяльність на «популяризації усиновлення та опіки, своєчасному виявленню та правильній підтримці державою сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах». У відкритих джерелах інформації щодо розміру зарплати нового дитячого омбудсмена немає.

У червні 2021 року Зеленський, окрім Герасимчук, призначив ще трьох президентських уповноважених. Президентським омбудсменом з питань безбар'єрності стала Тетяна Ломакіна, з питань реабілітації учасників бойових дій – Вадим Свириденко, з питань підтримки освіти, науки та спорту – Ольга Будник. Рівень оплати їх праці та чим вони займатимуться – питання без відповідей.

Дарія Герасимчук. Фото: facebook.com/gerasimchukdarya

Дарія Герасимчук. Фото: facebook.com/gerasimchukdarya

Як звернутися

Схоже, що ніяк! Навіть всемогутній Google не може підказати адресу. Можна хіба що поскаржитися Дар'ї Герасимчук на її персональній сторінці у фейсбуці.

Те саме стосується і вищезгаданих трьох нових президентських уповноважених – адреси, за якими можна звертатися, ми не знайшли.

Порада бізнес-омбудсмена

На донорські кошти низки країн в Україні у 2014 році створено інститут бізнес-омбудсмена. Якщо лаконічно, то він має захищати прозорі умови ведення бізнесу в Україні. Посаду бізнес-омбудсмена займає Марчін Свєнчіцький.

Марчін Свинчицький. Фото: boi.org.ua

Марчін Свинчицький. Фото: boi.org.ua

Як звернутися
 1. У Раду бізнес-омбудсмена можна поскаржитися онлайн, заповнивши спеціальну форму на сайті, але далеко не з усіх питань. Наприклад, вашу заяву не розглянуть, якщо вона стосується скарги на приватний бізнес, ваша справа перебуває на стадії судових розглядів, порушено терміни давності (з моменту несумлінної поведінки минув рік).