24 листопада
Завантажити ще

Голосувати можна, обиратися - ні: що ще обіцяє законопроект про подвійне громадянство

Голосувати можна, обиратися - ні: що ще обіцяє законопроект про подвійне громадянство
Фото: Іванов Олексій/УНІАН

Володимир Зеленський дотримав свого слова – у Раді зареєстровано законопроект, який вносить зміни до закону «Про громадянство України». «Таким чином, ми врегулюємо питання щодо подвійного громадянства», - повідомляє прес-служба президента.

«КП" в Україні» розглянула основні моменти нового документа.

Не можна бути «громадянином Закарпаття»

Насамперед законопроект вносить ясність у поняття «єдине громадянство». Це громадянство держави Україна, яка унеможливлює існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць. Простіше кажучи, не можна бути громадянином Закарпаття чи якоїсь «Поліської республіки».

Також у законі закріплено, що коли українець набуває громадянства чи підданства іноземної держави або кількох держав, у правовідносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Положення, яке наразі дозволяє позбавляти українського громадянства через паспорт іншої країни, у новому законопроекті немає.

У законопроекті є положення, які дають змогу представникам української діаспори за кордоном відновлювати чи отримувати українське громадянство. Це розділ про набуття громадянства за територіальною ознакою.

Право на нього отримує іноземець або особа без громадянства, яка сама проживала або проживали батьки, дід або бабуся, брати, сестри і навіть не найближчі, але кровні родичі, що народилися до 24 серпня 1991 року на території, що є територією сучасної України.

Паспорти роздадуть не всім

Для іноземців те саме правило, що й для тих, хто живе в Україні: на території нашої країни, якщо отримали громадянство, вони вважаються не американцями, німцями чи англійцями, а українцями. Щоб отримати чи відновити етнічне громадянство, іноземці зможуть звертатися до українського посольства або консульства на території своєї країни та дати письмову згоду на ідентифікацію та збір інформації у відомствах держави, де вони перебувають.

Але не кожен іноземець зможе отримати українське громадянство на додачу до свого. Кабінет міністрів України має створити список країн міграційного ризику. Їх жителі зможуть отримати українське громадянство за дотриманням низки умов, у тому числі за обов'язкової відмови від свого громадянства, яке потрібно буде підтвердити документально протягом двох років.

Можливо, до цього списку потрапить і Росія, прямої заборони на надання росіянам другого – українського - громадянства у законопроекті ми не знайшли.

Але згадка про державу-агресора чи державу-окупанта є. Людина, яка на території агресора зазнає політичних переслідувань, має такі ж привілеї в отриманні українського громадянства, як і особа, яка має перед Україною заслуги, чи службовець в українській армії.

І гарна новина для іноземців, котрі воювали в АТО. Законопроект враховує, що за певних обставин претендент на українське громадянство не може документально підтвердити відмову від колишнього. Скажімо, поїхати за документами до Росії чи Білорусі, бо там загрожує арешт. Для таких, як і для тих, хто перебуває у статусі біженця, створюється декларація про відмову від іноземного громадянства.

Не зможуть отримати українське громадянство особи, які вчинили злочин проти людства, будь то тричі народжені на нашій землі, які вчинили в Україні або в іншій державі тяжкі злочини, що загрожують нашій національній безпеці.

Не можна в СБУ та лісову охорону

Власне, маршрут, яким підемо, вже більш-менш зрозумілий. Після першого законопроекту президент вніс до Ради ще чотири, кожен з яких додає по ложечці дьогтю в бочку з медом.

Право голосувати на виборах «іноземні українці» матимуть таке саме, як і власники одного українського паспорта. А ось права обиратися не отримають під жодними приводами. Починаючи від президента та народного депутата і закінчуючи селищним депутатом та сільським старостою.

Подвійне громадянство не можуть мати члени виборчих комісій усіх рівнів, офіційні спостерігачі та помічники депутатів. З ним не можна буде вступити до політичної партії навіть простим членом. Категоричний «зась» митникам та суддям – для них створили спеціальні закони.

Власники двох паспортів, якщо будуть виявлені, підлягають звільненню з командних посад в армії, міліції, прокуратурі, СБУ, міністерствах. Не можна у керівництво вузу, школи та дитячого садка. В арбітражні керуючі, Антимонопольний комітет, нотаріуси. Навіть у пожежники та лісову охорону теж не можна. Все, що має хоч найменше відношення до державної служби, передбачає одне громадянство.

Щоб не кортіло хитрувати, засновується обов'язкове декларування наявності чи відсутності множинного громадянства, адміністративна та кримінальна відповідальність за брехню.

Показовий приклад Романа Насірова

- На мою думку, ці законопроекти не мають ані мінусів, ані плюсів. Обмеження не суперечать Конституції, вони діють для чиновників і наразі, – каже експерт із конституційного права Сергій Панасюк. - Але навіщо тоді треба засновувати подвійне громадянство, якщо практично нічого не змінюється? Для заробітчан воно не відіграє особливої ролі. З багатих людей, хто хотів, оформив іноземний паспорт. А виховательці дитячого садка, слюсарю чи працівникові магазину друге громадянство не отримати, та воно їм і не потрібне. Не думаю, що у діаспорах також знайдеться багато охочих оформити український паспорт, щоб голосувати на виборах. Вони будуть нас підтримувати, ходити у вишиванках, але не поспішать починати бюрократичну процедуру.

Відкритим залишається питання, як перевірятимуть достовірність задекларованих даних. Припустимо, надійшла інсайдерська інформація, що депутат К. або якийсь заступник міністра має ізраїльський чи британський паспорт. Як його схопити за руку? Наприклад, Державна міграційна служба так і не отримала доказів про наявність у екс-глави ДФС Романа Насірова англійського громадянства. Про це надав довідку не хто-небудь, а міжнародний офіцер зв'язку нацагенства боротьби зі злочинністю Великобританії Патрік Торкінктон.

- Механізму на підтвердження інформації про іноземне громадянство немає. Держави лише на рівні міжнародних договорів захищають інформацію про громадян. Ані Ізраїль, ані Америка, ані країни Євросоюзу зазвичай не відповідають на запити про біпатриди, – каже адвокат Олексій Сиротін.

Втім, поки що ми маємо справу лише з законопроектом, навколо якого в Раді ще ламатимуться списи. Перша спроба ухвалити законопроект про подвійне громадянство провалилася. Подивимося, що буде із другою.

Як хочуть карати чиновників

Поданий до Ради законопроект №6372 встановлює такі санкції для категорій осіб, які підлягають декларуванню наявності або відсутності іноземного громадянства:

Порушення Покарання
Несвоєчасне подання декларації штраф 850 – 1700 грн
Ненадання декларації штраф 850 – 1360 грн
Умисна недостовірна інформація у декларації штраф 68 000 – 85 000 грн. або 3 роки обмеження волі