21 листопада
Завантажити ще

Кому з українців дозволять подвійне громадянство

Кому з українців дозволять подвійне громадянство
Фото: Гонтар Владимир / УНИАН

Виступаючи із посланням депутатам, Володимир Зеленський анонсував законопроект, який уже має бути внесений до Верховної Ради. Це зведення правил, які регулюють громадянство для українців, які мешкають поза Україною. Простіше кажучи, дозволяють зберігати українське громадянство тим, хто набув паспорт іншої держави, або повернути собі статус повноправного громадянина історичної батьківщини.

«Вперше українці з усього світу почуватимуться не діаспорою, не просто людьми «українського походження», а українського громадянства! Рівними українцями», - наголосив президент.

Проте експерти, окрім позитивних моментів, наголошують також і на ризиках.

А як вони голосуватимуть?

Ідея дозволити українцям подвійне громадянство не нова, обговорюється давно, але поки що безуспішно. Законопроект, який вніс Володимир Зеленський у грудні 2019 року як невідкладний, Рада перенесла на невизначений термін.

Текст нового документа поки що недоступний, проте основні постулати відомі. Під час зустрічі з українською діаспорою в Америці, яка відбулася наприкінці вересня цього року, Володимир Зеленський пообіцяв запровадити подвійне громадянство для українців, які мешкають за кордоном. Крім мігрантів на території недружніх держав.

- Думаю, що для багатьох українців, які виїхали за кордон, але не втратили зв'язків із батьківщиною, тема буде престижною та актуальною, – каже колишній заступник міністра закордонних справ Юрій Костенко. - Це Латинська Америка, де наших співвітчизників більше мільйона, Канада та США, де точно є по мільйону. Для країн ЄС, можливо, не так актуально, але також знайдуться охочі. Але якщо відкинути емоції, виникає головне питання: а чи матимуть вони право голосу на виборах? Як вони голосуватимуть? Якщо на вибори прийде навіть половина, ці голоси можуть серйозно переламати перебіг парламентської та президентської кампанії.

З позитивних моментів Юрій Костенко наголошує на тому, що співвітчизники, які мають громадянство іншої країни і повернули собі українське громадянство, у будь-який момент зможуть повернутися на батьківщину без жодних проблем. І в будь-якій точці земної кулі отримати допомогу від українського консула, якщо потрапили в халепу.

Водночас і окрім виборів є питання. Наприклад, ринок землі, коли він відкриється – як перерозподілятимуться ресурси?

– Коли я працював у МЗС, ми видавали посвідчення про статус закордонного українця. Це була компенсація людям, котрі хотіли хоч якось прив'язати себе до України. Я думаю, що ті, хто отримував ці посвідчення, і претендуватимуть на повернення громадянства, – міркує наш співрозмовник.

В Італії байдужі, у Німеччині турбуються

У діаспорах уже почали обговорювати новину.

– Нас це зачіпає суто теоретично – як усе, що відбувається в Україні, – каже мешканець Мілана Григорій Олещенко. – В Італії подвійне громадянство дозволено. Хто отримує італійське згідно з шлюбом з місцевими чи за натуралізацією, залишає собі й український паспорт. Веде в Україні комерцію як резидент, якщо така є, ходить до посольства на вибори. Перевірити, хто з одним, хто з подвійним громадянством ніяк не можна.

Наш співрозмовник наголошує, що сам має лише український паспорт.

- У мене є всі реквізити для отримання італійського громадянства, але я не хочу поки починати процедуру. От якщо в Україні ухвалять закон про подвійне громадянство, можливо, й отримаю. Принаймні не буде почуття, ніби я щось порушую чи когось обманюю, – робить висновок Григорій.

Набагато більший інтерес до нового законопроекту у тих, хто освоює Німеччину. Тут подвійне громадянство дозволене для держав Євросоюзу, Швейцарії та країн, де відмовитися від рідного практично неможливо, наприклад, Ірану чи Аргентини. Українцям же доводиться оформляти відмову від свого громадянства, а це довга, складна та досить дорога бюрократична процедура, оскільки доводиться вдаватися до послуг юристів.

Здобувачі ПМП у Німеччині розраховують, якщо в Україні дозволять подвійне громадянство, то Німеччина зробить для них жест у відповідь. Хоча впевненості нема.

Краще розвивати те, що безпечніше

- 65 мільйонів українців у всьому світі, про яких говорив Володимир Зеленський, це реальна цифра. Але хто вони – ці понад 20 мільйонів з усієї України? – запитує політолог Тарас Чорновіл. – Якщо я скажу, що проти надання цим людям українського громадянства, то виглядатиму як не патріот. Але, наприклад, у Росії є спікер ради федерації Валентина Матвієнко, яка підтримала рішення про введення в Україну військ. Вона уродженка Черкас, вона українка і цього не ховає.

Експерт вважає, що виключення Росії зі списку країн, на які поширюватиметься закон, є неконституційним.

- Ви можете вибрати якусь одну категорію, але вона має бути всеосяжною. Єдиний варіант – це написати «крім країни, яку законом України визнано країною-агресором». І є ймовірність, що цей пункт буде оскаржений у Конституційному суді. Агресора вилучать, а закон залишиться. А навіть якщо не вилучать, у Білорусі половина КДБ може мати прізвища із закінченням «енко» і оголосити себе українцями. Великий ризик для запровадження агентурного елемента, – висловлює версії Тарас Чорновіл.

Багато питань, напевно, відпадуть, коли з'явиться текст законопроекту, але уявити механізм підтвердження етнічності українця справді важко. В Америці такі вже у п'ятому поколінні. Вони не знають мови, не зберігають документи предків, але багато роблять для України і мають право на самодекларацію.

На думку Тараса Чорновола, краще розвивати те, що давно є в українському законодавстві, але перестало працювати. Це той самий статус закордонного українця, про який говорив Юрій Костенко.

– Цей статус дає право проживати в Україні не три місяці, як іноземцям, а хоч усе життя, вести бізнес. Додайте до закону кілька пунктів, і все буде гаразд, - завершує експерт.

На думку політолога, можна говорити про будь-які права українців-нерезидентів за кордоном, крім права участі у виборах.