Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Чим Дмитро Ярош може стати в нагоді Головнокомандувачу

Чим Дмитро Ярош може стати в нагоді Головнокомандувачу
Фото: facebook.com/dmitroyaroshukraine

Призначення Дмитра Яроша радником Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного стало своєрідною сенсацією. Симпатики засновника та колишнього керівника «Правого сектора» щиро тріумфують, називаючи цей указ одним із найправильніших в історії нашої армії. Люди з більш виваженою чи протилежною позицією висловлюють здивування.

Інтриги додає той факт, що після розриву із «Правим сектором» у 2015 році Ярош створив Українську добровольчу армію, яка не входить до складу ЗСУ і досі є громадським мілітарним формуванням без правового статусу. Щоправда, в останніх інтерв'ю сам Ярош не раз наголошував, що УДА підкоряється військовому командуванню та співпрацює із СБУ. Конфлікту інтересів немає.

«КП" в Україні» поцікавилася, як оцінюють призначення військові експерти, чим може стати в нагоді армії Дмитро Ярош і чи є в новому співтоваристві політична складова.

Досвід бойового командира

Колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко насамперед звертає увагу, що Дмитро Ярош має організаційний та бойовий досвід.

- Особливо досвід роботи із спеціальними підрозділами. Такими можна назвати добровольчі батальйони, які створювалися у 2014 році та зіграли, як ми знаємо, свою велику роль. Я думаю, це достатній привід, щоб Ярош міг виконувати завдання радника. А як буде побудована робота між ним та Головнокомандувачем, залежить від їхніх взаємин,

зазначає військовий експерт.

На думку Ігоря Романенка, українська добровольча армія не є зоною ризику як неформальне збройне формування. Тим паче якщо її командир та командування ЗСУ перебуватимуть у тісній зв'язці та під єдиним підпорядкуванням.

Схожого погляду дотримується колишній оперативний працівник Генштабу Олег Жданов.

- Радники можуть бути штатними та позаштатними – на громадських засадах. Поки що немає інформації, яка роль відводиться Ярошу, але я думаю, що він став саме штатним радником. Якщо Валерій Залужний ухвалив таке рішення, значить, у них є спільні інтереси та спільні плани, - вважає полковник запасу.

Про те, що його призначили Радником головнокомандувача, Дмитро Ярош поділився у ФБ. Фото: facebook.com/dmitroyaroshukraine

Про те, що його призначили Радником головнокомандувача, Дмитро Ярош поділився у ФБ. Фото: facebook.com/dmitroyaroshukraine

Не підписує, але радиться

Зазначимо, що це перша спроба наблизити Яроша до державної служби, а підлеглі йому сили - до регулярної армії. 2015 року, коли Ярош ще командував Добровольчим корпусом «Правого сектору», йшли переговори про призначення його радником начальника Генштабу Віктора Муженка. У Міноборони навіть заявили, що всі добровольчі батальйони необхідно вивести із зони АТО, а саме ДУК-ПС має роззброїтися або вступити до лав ЗСУ.

Тоді сторони не дійшли консенсусу. ДУК бачив себе виключно автономною військовою одиницею, хай навіть у складі армії, а Ярош – одноосібним її командиром.

Восени того ж 2015-го у «Правому секторі» стався внутрішній конфлікт, Ярош із групою своїх прихильників вийшов із організації, а незабаром заявив про створення Української добровольчої армії.

До осені 2018-го УДА вважалася учасницею АТО-ООС на правах незалежного добробату.

Ярош має авторитет серед патріотичних організацій, які хочуть бути у складі тероборони, і може бути сполучною ланкою між ними та військовими

Напівофіційна інформація свідчить, що переговори між Ярошем та військовим командуванням продовжувалися. Тим часом багато добровольців самі залишали неофіційне формування, вважаючи, що офіцерські погони та соціальні гарантії кращі за долю «вільних стрільців».

У жовтні 2018-го дві головні бойові частини УДА – 5-й та 8-й батальйони - заявили про вихід із передової ООС, а Ярош – про формування на їх основі загонів територіальної оборони.

Тоді це питання лише обговорювалося, наразі ТО отримала офіційне оформлення у Законі «Про основи національного спротиву».

- Можливо, Залужний доручить Ярошу цей напрямок. Сам радник нічого не вирішує, нічого не створює, не підписує, він радить та радиться. Ярош має авторитет серед патріотичних організацій, які хочуть бути у складі тероборони, і може бути сполучною ланкою між ними та військовими, – каже Олег Жданов.

Запит на «яструбів»

У соцмережах обговорюють версію, що чергова спроба «приручити» Яроша – це прагнення Володимира Зеленського ще трохи заступити на електоральне поле Петра Порошенка.

- Зважаючи на все, підвищується складова «яструбів» на противагу «голубам світу», - зазначає політолог Микола Спиридонов. – Посади радників на 90% – це бутафорія, такі ролі часто виконують люди, які є образом. А Ярош – це образ націоналізму та патріотизму. Його призначення є якимось заграванням із певним сегментом українського суспільства. Ярош символізуватиме готовність влади йти на загострення з такими силами, як ОПЗЖ.

Політолог також зазначає, що «вільний» Дмитро Ярош на майбутніх виборах може стати кандидатом у президенти та отримати нехай 0,5% голосів. Якщо він буде добре влаштований за чинної влади, то ці голоси відійдуть Володимиру Зеленському. Трохи – це краще, ніж зовсім нічого.

СКАЗАНО

Дмитро ЯРОШ про те, чим має намір займатися:

«Це і залучення добровольчого потенціалу до діяльності Збройних сил України, це і робота з молоддю українською, там багато будь-яких аспектів. Я лише сьогодні перший день, хоч наказ був ще 20 жовтня, але мені ще треба у курс справ увійти. Але роботи дуже багато, я впевнений, що ми її зробимо.