2 жовтня
Завантажити ще

У Чехії захворів президент - почалася криза

У Чехії захворів президент - почалася криза
Фото: Reuters

У Чехії був госпіталізований президент цієї країни Мілош Земан. «Пацієнт госпіталізований в відділення інтенсивної терапії і знаходиться під опікою фахівців», - заявили лікарі з цього приводу.

Відомо, що президент Чехії страждає невропатією ніг. Через цю хворобу він недавно перемістився в інвалідне крісло, а останнім часом, за даними ЗМІ, у Земана спостерігалися серйозні проблеми з печінкою.

Лікування 77-річного глави держави може зайняти близько трьох тижнів. І ця хвороба чеського президента ризикує спровокувати політичну кризу в цій країні.

Комуністи не пройшли

Вся справа в тому, що Земан якраз саме зараз повинен визначити, кому з учасників парламентських виборів в Чехії, які пройшли в минулі вихідні, буде доручено сформувати уряд. За кілька хвилин до госпіталізації Земана президентський палац покинув прем'єр-міністр республіки Андрій Бабіш, який знову претендує на цю посаду.

Парламентські вибори в Чехії завершилися перемогою опозиції. Альянс «Разом» обігнав рух ANO чинного прем'єра Андрія Бабіша буквально на пів відсотка. При цьому президент Земан раніше говорив, що надасть право першої спроби формування кабміну найбільшій партії, а «Разом» - це альянс партій, що складається з трьох ліберальних партій і рухів.

Комуністична партія Чехії і Моравії отримала всього 3,6 відсотка голосів. Таким чином, комуністи більше не будуть представлені в чеському парламенті - вперше з часів Другої світової війни.

Чинний прем'єр йти не хоче

«Я повинен визнати нашу поразку, вітаю з перемогою лідера руху« Разом »пана Петра Фіалу. Ми програли насамперед в Празі. Проте ми набрали дуже велику кількість відсотків, незважаючи на різні домисли і звинувачення на мою адресу. Проти нас були п'ять партій і рухів, єдиною метою яких була мета «вразити Бабіша», - сказав прем'єр Бабіш.

Право надати мандат на формування нового уряду і призначити його голову належить, за Конституцією країни, президенту. І чинний прем'єр Андрій Бабіш, і висунутий від коаліції "Разом" лідер Громадської демократичної партії Петр Фіала висловили готовність очолити Кабмін.

«Зараз починаються переговори про формування уряду, але тут ще, звичайно, може втрутитися президент Мілош Земан. Андрій Бабіш приїжджав до нього в заміську резиденцію, але, чесно кажучи, ми не знаємо, що сталося, тому що відразу після президента на швидкої перевезли до військового госпіталю. І згідно із заявою його прессекретаря, він не дав мандата Андрію Бабішу »,

розповів чеський політолог Ондра Соукуп.

Популістська і «антисистемна» партія ANO, яку очолює Бабіш, відома своєю опозицією до поглибленої євроінтеграції країни. Напередодні виборів Андрій Бабіш виявився в центрі скандалу після публікації так званого «Досьє Пандори». Згідно витоку, чеський прем'єр приховав вкладення в офшори, витрачені на покупку двох вілл за 12 млн доларів на півдні Франції.

Майбутній прем'єр - прихильник жорстких санкцій щодо Росії

У Чехії ліберальні партії-переможниці вирішили сформувати коаліцію. «Усвідомлюючи свою відповідальність, ми вирішили оголосити про свою волю створити разом уряд Чехії. Ми просимо президента Чеської Республіки доручити Петру Фіалі вести переговори про формування такого уряду », - йдеться в їх заяві.

Якщо мандат на формування кабміну отримає опозиція, новим главою чеського уряду стане лідер альянсу «Разом» Петр Фіала.

На початку 2010-х років політик займав пост міністра освіти Чехії, а до цього був професором політології. Чеські опозиційні партії з альянсу «Разом», які за підсумками виборів можуть сформувати кабінет, критично ставляться до політики Кремля, їх лідери критикували кабінет Бабіша за недостатньо, на їхню думку, послідовну політику з питання про захист прав людини в Росії і захист Чехії та її союзників від гібридних загроз.

А сам Петр Фіала не просто підтримує антиросійські санкції, він дорікає західним країнам в слабкості і непослідовності щодо Москви. Уряд Росії він називав «авторитарним режимом, який розуміє тільки силу», а тому необхідно «викликати у РФ почуття ізоляції і приниження гідності і тим самим змінити її поведінку». Якогось обмеженого співробітництва з Росією в майбутньому Петр Фіала не виключає, але спочатку Захід повинен провести щодо неї жорстку лінію, щоб зробити її більш договороспроможною.

Фіала також є противником прийому мігрантів в Європі. Так, він заявляв, що «радикальний іслам перебуває в стані війни з Європою». А чеський уряд не повинен підтримувати європейську міграційну політику, повинен не допустити квоти і не приймати мігрантів, які можуть становити небезпеку.

На початку червня 2020 року невідомі особи вчинили акт вандалізму щодо пам'ятника Вінстону Черчиллю в Празі - написали на ньому «Він був расистом. Black Lives Matter ». Петр Фіала даний акт вандалізму засудив і заявив, що осквернення пам'ятника «великого демократичного політика Вінстона Черчилля, який сприяв поразці Адольфа Гітлера», є «дурістю і ганебним вчинком».