21 грудня
Завантажити ще

З трибуни Генасамблеї ООН: Зеленський повторить досягнення Кучми

З трибуни Генасамблеї ООН: Зеленський повторить досягнення Кучми
Фото: https://news.un.org

За всю історію президенти України виступали тут 5 разів - два рази Леонід Кучма, по одному - Віктор Янукович, Петро Порошенко та Володимир Зеленський. Мова нині діючого глави держави запланована на вечір середи, 22 вересня (за київським часом). І він повторить показник другого президента України. «КП в Україні» згадала, про що говорили інші глави нашої країни на минулих асамблеях.

2001 рік: Леонід Кучма

Леонід Данилович говорив з трибуни Генасамблеї ООН півгодини, його виступ транслювався по національному телебаченню. Схоже, президент нервував, часто ставив неправильні наголоси на українських словах, але головне начебто сказав.

Вся мова була побудована на приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Леонід Кучма визнав, що доля України тепер залежить від виконання світовою спільнотою своїх зобов'язань в наданні Україні економічної і фінансової допомоги та надання політичних гарантій її національної безпеки.

Президент нагадав, що Україна не отримала повної компенсації за вивезену в Росію тактичну ядерну зброю, та й отримання політичних гарантій безпеки під питанням.

Леонід Кучма. Фото: Валерія Соловйова/УНІАН

Леонід Кучма. Фото: Валерія Соловйова/УНІАН

2003 рік: Леонід Кучма

Глава української держави тоді вважав, що ООН немає рівних в гнучкості, швидкості та ефективності по вирішенню збройних конфліктів. Кучма нагадав, що Україна займає одне з провідних місць серед країн - учасниць операцій ООН з підтримання миру. І саме глава України закликав розробляти стратегію запобігання конфліктам, одним з інструментів якої могли б стати миротворчі операції з превентивним мандатом Ради Безпеки ООН.

Чому миротворці ООН, яких більше мільйона, не змогли допомогти в рішенні збройного конфлікту в Україні в 2014 році, - напевно навіть Кучма не знає.

Основною темою виступу в 2003-му був Чорнобиль - президент України заявив, що, «взявши на себе тягар масштабної роботи з перетворення території катастрофи в екологічно безпечну зону... ми розраховували на розуміння і підтримку всієї світової спільноти».

2013 рік: Віктор Янукович

З трибуни Генеральної Асамблеї ООН президент України Віктор Янукович вісім років тому голосно заявив про курс України на євроінтеграцію. Прагнення України до Європи Янукович назвав «визначальним вектором розвитку країни».

Що було далі - ми пам'ятаємо...

Але тоді ж і там же (нехай і не на трибуні в ООН, а в США, в інтерв'ю інформаційним агентствам) Янукович прокоментував загострення відносин України і Росії, викликане планами Києва щодо приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС.

- Головна проблема у відносинах України і РФ полягає в тому, що Росія використовує енергетичну сферу для тиску на Україну... Ми чуємо постійні погрози і навіть деякий приниження з боку ЗМІ. Це не допоможе нашим відносинам і не показує Росію в хорошому світлі, - поскаржився Янукович.

2015 рік: Петро Порошенко

Глава держави відкрито заявив в ООН про те, що Росія неофіційно веде війну проти України.

Не дивлячись на той факт, що поки Росія відмовляється офіційно визнати пряме військове втручання, сьогодні немає ніяких сумнівів, що це агресивна війна, спрямована проти моєї країни, проти України, - підкреслив Порошенко. 

Російська делегація під час виступу Порошенка покинула зал засідань, залишивши тільки одного дипломата, щоб він «вислухав аргументи опонента».

Чи не зніяковівши, президент продовжив свою промову, зазначивши, що Росія окупувала приблизно 44 тисячі квадратних кілометрів української території в Криму та Донбасі.

Під час виступу президента РФ Володимира Путіна на цій же асамблеї українська делегація теж пішла з залу засідань. Але перед цим на трибуні був розгорнений Державний прапор України, привезений з Іловайська.

Петро Порошенко. Фото: сайт ООН

Петро Порошенко. Фото: сайт ООН

2019 рік: Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський під час виступу продемонстрував з трибуни ООН кулю. І розповів про Василя СЛІПАК - українця, соліста Національної Паризької опери, який загинув на Донбасі, захищаючи Україну від російської агресії.

- Його називали одним з найкращих баритонів світу. Його голос звучав в «Карнегі-хол» у Нью-Йорку, в соборі Нотр-Дам, в лондонському «Ковент-Гарден» і Гран-Опера в Парижі... 12,7 міліметра (калібр кулі) не просто зупинили його кар'єру. Вони зупинили його життя. Куля коштує 10 доларів. І на жаль, на нашій планеті це - ціна людського життя. Ласкаво просимо в XXI століття! - з гіркотою резюмував глава держави.

Є ДУМКА

ООН виконує чисто символічні функції

Політтехнолог Олексій Голобуцький. Фото: ФБ

Політтехнолог Олексій Голобуцький. Фото: ФБ

- Чесно кажучи, ООН вже давно деградувала як організація, яка повинна забезпечувати міжнародну безпеку, - вважає український політтехнолог Олексій Голобуцький. - Її механізм досить архаїчний, як і у Ради Безпеки... Сімдесят років вже минуло, і діяльність організації вже не зовсім відповідає нинішнім реаліям. Домогтися в ООН чогось конкретного, коли Росія має там на все право вето, дуже проблематично.

За словами експерта, президент України постійно шукає майданчик, де можна показати позицію держави. Генеральна Асамблея ООН і є таким майданчиком. Але про що будуть вестися розмови, що саме буде відбуватися в ході асамблеї - поки незрозуміло.

- Один сенс їхати туди, звичайно, є - висловлювати на всіх можливих міжнародних майданчиках позицію України з найважливіших питань, - упевнений Голобуцький.

Наскільки ефективною буде ця поїздка - теж питання.

- Так, коли у нас тільки почалася війна, в її перші роки було дуже важливо, щоб до світової спільноти доходила інформація. Наприклад, президент Порошенко привозив фрагменти розстріляного в січні 2015 року за Волновахою пасажирського автобуса... Це символічні речі, і тоді вони були важливі, - згадує політтехнолог. - Але ми тоді не знали, наскільки байдуже міжнародне суспільство. Ми чекали якусь реакцію ООН - і ми зрозуміли, що реакції не буде, що ООН - це бюрократичний апарат, який якісь функції, звичайно, виконує, але чисто символічно.

ДО РЕЧІ

Бразилія - завжди № 1

Першою на сесії Генеральної Асамблеї ООН завжди виступає Бразилія. Початок цієї традиції був покладений в 1946 році, на самому першому засіданні щойно створеної Організації Об'єднаних Націй. Як це зазвичай буває, традиція з'явилася випадково.

За словами колишнього старшого радника бразильського представництва при ООН Фредеріко Мейєра, держави, які перемогли у Другій світовій війні, не хотіли домінувати на першій сесії Генеральної Асамблеї. Все-таки починалася нова ера демократії, і в ООН були усі рівні. Тоді вирішили дати перше слово країнам, які не брали участі у війні. Так Бразилія виявилася в першому рядку списку виступаючих.

За іншою версією, представники держав хотіли б виступати ближче до кінця 4-тижневих дебатів в ООН, а не на «розігріві». Тільки Бразилії порядковий номер був не особливо важливий, і вона погодилася відкрити Генеральну Асамблею. Те ж саме відбулося і в наступні роки, закріпившись на рівні і традиції, і правил одночасно: першої виступає Бразилія.

Виняток було зроблено тільки один раз, коли в ООН виступав президент США Рональд Рейган, тільки ледь оправився після замаху. Його привезли в ООН, він виступив - і його тут же відвезли, побоюючись за стан його здоров'я і життя. Це було «позаспискового» виступ, під № 1 в порядку денному Генасамблеї ООН, як і раніше є непорушним значилася (і продовжує значитися) Бразилія.

БУЛО ДІЛО

Найрезонансніші виступу в історії

1960 рік: Фідель Кастро (Куба)

На Генеральній Асамблеї ООН в тому році кубинський лідер виголосив промову, не тільки увійшла в історію, а й потрапила в Книгу рекордів Гіннесса за свою тривалість. Кастро віщав 4 годині 29 хвилин, пояснюючи сенс революції і реформ на Кубі. Розповів про причини ускладнень відносин Куби і США, заявив про те, що в разі нападу йому обіцяна захист з боку СРСР.

У цьому виступі вперше прозвучали дві яскраві фрази кубинського лідера. Кастро назвав фінансовий капітал США «імперіалістичної повією, нездатною спокусити Кубу». Також він повідомив з трибуни ООН: «Коли зникне філософія грабежу, тоді зникне і філософія війни».

До слова, після такого тривалого виступу Кастро в залі засідань Генеральної Асамблеї ООН з'явилися лампочки. Вони розташовані на трибуні і запалюються, коли виступає пора закруглятися...

Фідель Кастро виступав 4 години 29 хвилин. Фото: сайт ООН

Фідель Кастро виступав 4 години 29 хвилин. Фото: сайт ООН

1974 рік: Ясір Арафат (Палестина)

В цьому році вперше на Генасамблеї ООН виступив засновник і перший голова Палестинської національної адміністрації Ясір Арафат, який закликав світову спільноту дати суверенітет Палестині. Арафат тоді сказав: «Сьогодні я прийшов до вас з оливковою гілкою світу в одній руці і зброєю борця за свободу в інший. Не дайте гілки світу випасти з моєї руки ».

2006 рік: Уго Чавес (Венесуела)

Того року Чавес виступав на наступний день після тодішнього президента США Джорджа Буша-молодшого. Перед тим як зачитати свою промову, венесуельський лідер осінив себе хресним знаменням. І пояснив: вчора на його місці стояв сам диявол!

Уго Чавес попросив допомогти йому в боротьбі з «американською загрозою, яка, як меч, ширяє над усім людством».

2009 рік: Муаммар Каддафі (Лівія)

Замість 15 хвилин, відведених за регламентом Генасамблеї ООН на виступ, лівійський лідер говорив 96 хвилин. Лампочка мигала, як новорічна гірлянда, але Каддафі це не зупинило. Півтори години він критикував Рада Безпеки ООН, що підтримує подвійні стандарти щодо його членів. В кінці свого виступу Муаммар Каддафі заявив, що Лівія не зобов'язана дотримуватися резолюції Ради Безпеки ООН, і жбурнув на підлогу Хартію організації.

2012 рік: Біньямін Нетаньяху (Ізраїль)

Прем'єр-міністр Ізраїлю додав до свого виступу ілюстрацій - він приніс схеми, що демонструють небезпеку наявності ядерної зброї у Ірану. Нетаньяху продемонстрував зображення бомби, де «червоною лінією» позначив межі загрози, яка походить від Тегерана. Підсумком такої презентації став заклик Нетаньяху до світової спільноти про застосування проти Ірану чергових санкцій.