22 грудня
Завантажити ще

Подарунки на Новий рік: як обирати і що робити, якщо подарували непотрібне

Подарунки на Новий рік: як обирати і що робити, якщо подарували непотрібне
Фото: Djgriffin7 / commons.wikimedia.org

Вибір подарунків рідним та близьким – непроста справа, а для багатьох взагалі суцільний головний біль.. «Приймаючій стороні» не легше: доводиться мило посміхатися і дякувати, навіть якщо зуби скриплять від злості. Та й як інакше, якщо подруга подарувала вам білу постільну білизну, хоча чудово знає, що ви любите лише кольорову!

Чим керуються люди, коли дарують те, що вам свідомо не сподобається? Чи варто зберігати непотрібні подарунки? Що робити, якщо вам постійно дарують речі, які не стали в нагоді у господарстві самому дарувальнику? У відповідях на ці актуальні запитання «КП" в Україні» розбиралася разом із експертами.

Чому люди дарують те, що вам не подобається?

У студентські роки в мене була подруга, яка вважала, що краще за мене знає, що мені потрібно. До її непотрібних подарунків я завжди ставилася досить спокійно, бо знала, що нічого путнього вона мені не подарує, а питати заздалегідь було не в її правилах.

І ось одного разу вона змінила своє правило, повідомивши, що подарує мені на день народження соковижималку для цитрусових. Я одразу скористалася моментом і повідомила, що вона мені не потрібна: я більше люблю цілий апельсин або грейпфрут, аніж апельсиновий або грейпфрутовий сік, та й місця на моїй кухні небагато. До мого дня народження залишалося ще пару місяців, і увесь цей час подруга буквально завалювала мене інформацією про користь свіжого соку, але я була непохитна.

На свято з нагоди мого дня народження вона спізнилася на півтори години.

- Уявляєш, хотіла подарувати гроші, - сказала вона, вручаючи мені коробку. – Але коли вже виїхала до тебе, подумала, що все ж таки гроші – це не подарунок. Тож зробила коло, заїхала до магазину і купила соковижималку для цитрусових. Будеш вже нарешті соки тиснути, своїм здоров'ям займатись і мене згадувати!

Психолог та НЛП-практик Інна Алексєєнко каже, що, купуючи людині подарунок, від якого той свідомо буде не в захваті, люди можуть керуватися різними причинами.

Одні хочуть показати своїм подарунком, що їхній життєвий уклад правильний, а обдарований живе неправильно – і це, мабуть, саме мій випадок із соковижималкою.

Інші красномовно натякають, що обдарований не має смаку. Не любить білу постільну білизну? Так треба подарувати неодмінно біле, ще й нагадати, що його треба прати за високої температури і крохмалити!

Треті щойно «розхламилися» і хочуть подарувати те, що знайшлося в процесі позбавлення від мотлоху – від непотрібної хлібопічки до «бронзового коня». Тут головне не попереджати обдаровуваного і не питати, чи потрібний йому цей кінь, щоб він передчасно не "зрадів".

До речі, з тою соковижималкою я розібралася на раз-два. Оскільки подруга приїхала до мене прямо з магазину, чек на неї був при собі. Я забрала цей чек, наступного дня поїхала до магазину і обміняла соковижималку на праску. З того часу минуло більше 20 років, тієї подруги в моєму житті давно немає, а праска продовжує справно працювати. Тож пам'ять про неї справді залишилася.

Інна Алексєєнко. Особистий архів

Інна Алексєєнко. Особистий архів

Як відповідати на запитання "Що тобі подарувати?"

Тут психологи одностайні: якщо вас запитали, користуйтесь моментом та відповідайте! Соромитися тут нічого. Щоправда, може виникнути інша проблема: людина часом і сама не знає, що їй подарувати.

Зрозуміло, що це вже проблема не дарувальника, а отримувача, але ж ми тут не проблемами міряємося, а покращуємо взаєморозуміння і шукаємо вихід. Тому ось вам порада, яка стане в нагоді завжди: пишіть списки і складайте "віш-листи" (списки бажань).

Побачили свічку з «ароматом свободи» і зрозуміли, що вона вам потрібна? Чи давно хотіли гарну рамку для сімейної фотографії? Шукаєте улюблену книгу в подарунковій палітурці? Бажаєте змінити повсякденні тарілки на кухні? Ви не проти електродриля або електрогриля у подарунок? Все це можна і потрібно заносити до списку, причому в ньому повинні бути речі різної цінової категорії, щоб кожен дарувальник зміг вибрати подарунок, що підходить для свого гаманця.

Такі списки – це турбота не лише про себе, а й про ваших друзів. Згадайте, як ви востаннє мучилися з вибором подарунка, і уявіть, наскільки легшим було б ваше життя, якби в одержувача був "віш-лист"!

Такий перелік всього найпотрібнішого та бажаного можна занотувати як на аркуші паперу, так і на спеціалізованому wishlist-сайті. Такі сайти дозволяють опублікувати посилання на конкретний товар на сайті виробника або онлайн-магазину, вказати орієнтовну ціну, додати фотографію, а також відзначати подарунки, які вже обрані іншими дарувальниками.

Мінус у такому підході лише один – відсутність елемента сюрпризу. Але одні мої знайомі після «сюрпризу» чоловіка на річницю весілля мало не розлучилися, тож, як кажуть, сюрприз від сюрприза відрізняється. Може, іноді краще й без нього.

Як правильно натякати на подарунок?

З прямим запитанням щодо бажаного подарунка ми вже розібралися: відповідайте, що хочете, і буде вам щастя. А що робити, коли людина нічого не запитує? І не зрозумієш його – чи вже сам обрав, чи гроші подарує, чи взагалі вирішив проігнорувати ваше свято. Що ж робити? Натякати чи пустити справу на самоплив?

Фахівці кажуть, що все залежить від ступеня близькості між дарувальником і одержувачем.

– Подарунки – це певні символи ставлення до того, кому ви цей подарунок робите, чи, відповідно, посил від того, хто цей подарунок робить вам, – зазначила у коментарі «КП" в Україні» психолог Вікторія Єгорова. - Як правило, обираючи подарунок близьким, людина намагається купити або щось потрібне, або те, що отримати буде приємно. Оскільки такий вибір потребує великих витрат сил та часу, близьким людям цілком припустимо сказати про свої побажання заздалегідь. А от для людей не дуже близьких така ініціатива буде не цілком доречною. Справа в тому, що в цьому випадку подарунки, якщо вони взагалі передбачаються, найчастіше є досить формальним способом висловити своє гарне ставлення.

Що робити із непотрібними подарунками?

Відоме прислів'я про дарованого коня, якому в зуби не дивляться, дуже застаріло. Можливо, воно було актуальне за часів тотального дефіциту, але сьогодні будь-який «дарований кінь» розглядається дуже і дуже прискіпливо.

Отже, прямі відповіді проігноровані, натяки не зрозуміли, і ви все ж таки стали власником речі, яка вам не потрібна. Що з цим робити?

Кращий варіант - не захаращувати простір від початку непотрібними речами, а позбутися їх. Варіанти можуть бути найрізноманітнішими – повернути до магазину (якщо є чек), передарувати (зрозуміло, перед цим уточнити, чи потрібна ця річ новому одержувачу), продати (наприклад, через сайти безкоштовних оголошень), у крайньому випадку – викинути.

Але це ще не всі дії.

Наприклад, Вікторія Єгорова радить зробити висновки – скажімо, щодо того, як насправді до вас ставляться ті, хто дарує непотрібні чи безглузді подарунки.

А Інна Алексєєнко пропонує відповісти собі на запитання, про що ви думаєте, отримуючи непотрібний презент. Чесно кажете, що вам ця річ не потрібна, чи берете, сподіваючись, що «раптом знадобиться»? А можливо, приймаєте подарунок тому, що побоюєтеся образити дарувальника чи не хочете, щоб він подумав, що ви невдячний?

– За відповіддю на це питання ховається дуже багато інформації про вас самих, – каже психолог. - Починаючи від того, наскільки для вас характерна психологія бідності, і закінчуючи тим, наскільки ви готові почуватися винним у будь-якій ситуації.

Безперечно, обставини бувають різними, продовжує експерт. І на весіллі при всіх гостях сказати двоюрідній тітці, що вам не потрібен її подарунок, - це не найкращий вихід. Але важливо, що саме ви відчуваєте, коли отримуєте у подарунок річ, яка вам відверто не потрібна.

Вікторія Єгорова. Особистий архів

Вікторія Єгорова. Особистий архів

Як бути, якщо обмін подарунками не є «рівноцінним»?

У моєї приятельки досить дивні стосунки зі своєю рідною сестрою. І одна з дивностей полягає в тому, що до всіх свят вони дарують один одному подарунки на обумовлену суму. За довгі роки існування цієї безглуздої традиції сестри примудрилися довести ситуацію до абсурду: вони нізащо не куплять один одному цілком слушний подарунок, якщо він, наприклад, коштує 1600 грн, а вони домовилися на 1500.

- Комусь не подобається, що він дарує дороге, а йому у відповідь – льодяник, а хтось, навпаки, не хоче приймати дорогі подарунки, бо не має змоги рівнозначно відповісти, - розмірковує Інна Алексєєнко. – Багато хто каже, що хоче справедливого обміну подарунками, але цього, на жаль, не буває. Хоча б тому, що подарунки – це взагалі не про справедливість. Це про радість. Причому як радість отримувати, так і радість дарувати.

Справедливим міг стати обмін грошима: ви подарували 100 доларів на день народження - потім вам подарували 100 доларів на день народження. Можливо, тією ж купюрою. Але це вже не про радість та не про задоволення.

– Не чекайте, що ваш подарунок оцінять настільки, що неодмінно захочуть подарувати щось ще дорожче, – радить психолог. - Даруйте з надлишку, а не із сорому, вини чи бажання щось довести. І тоді ви отримаєте більше позитиву, аніж від отримання дорогого презенту. До речі, найдорожчий подарунок не зобов'язує до «адекватних» витрат, особливо якщо той, хто дарує, знає, що ви не можете їх собі дозволити.

Подарунок – це не обов'язок, не тягар, не «у нас так прийнято», резюмувала Алексєєнко. Це радісні емоції.

Вікторія Єгорова погоджується: при отриманні презенту головне – налаштуватися на позитив. Не варто чекати нічого надприродного, просто постарайтеся отримати задоволення як від самого свята, так і від того, що оточуючі продовжують робити вам подарунки.

В ТЕМУ

Як не потонути в непотребі

«На тобі, небоже, що мені негоже». Це відоме прислів'я якнайкраще відображає ще одну проблему – дарування вживаних речей, які стали непотрібними.

Якщо ви ставитеся до людей у ​​становищі «бідного родича», яким регулярно дарують те, що не потрібно самому, і ви уявлення не маєте, що з цим робити, Інна Алексєєнко пропонує розібратися в ситуації та уявити себе на місці іншої сторони. Коли ця людина приносить вам свої непотрібні речі, про що вона думає? Які її мотиви? Основних варіантів є кілька.

Варіант 1: вона дійсно хоче вам «причинити добро»

В цьому випадку потрібно прямо сказати, що вам це не потрібно, - подякувати та відмовитись. Багатьом це страшно. Інна Алексєєнко радить докрутити ситуацію до кінця та зрозуміти, чого саме ви боїтеся? Що станеться у найстрашнішому випадку? Так, той, хто дарує, буде незадоволений, але погодьтеся: легше один раз пережити невдоволення того, хто дарує, ніж самій постійно перебувати в образі і навіть злості.

Варіант 2: вона думає, що ви цього потребуєте

У цьому випадку треба простежити за своїми розмовами - чи не надто багато ви скаржитесь на життя? Як часто кажете, що не можете собі дозволити купити нові речі? Якщо скарги стали вашими постійними супутниками, то не дивно, що деякі люди сприймають їх як заклик до дії. Тож тим, хто хоче змінити ситуацію, психолог радить поміняти безглузді скарги на цікавіші розмови.

Варіант 3: маніпуляція

Цей варіант досить нескладно розпізнати, адже той, хто дарує, намагається маніпулювати під будь-яким приводом. "Це був мій улюблений светр, прикро, що тобі не подобається". «Чому ти не носиш сережки моєї бабусі, які я тобі подарувала?»

І тоді одержувачу подарунка доводиться «спокутувати провину», чинячи в деяких ситуаціях так, як потрібно дарувальнику, а не йому самому.

- Часом маніпуляції добре завуальовані, і отримувач чергового непотрібного подарунка не може відрізнити їх від першого пункту, коли людина дарує від душі, - резюмувала експерт. – Але в цьому немає потреби. У будь-якому випадку вихід один: наберіться сміливості та чітко скажіть, що речі вам не потрібні.