Хірурги львівської Лікарні святого Миколая виконали унікальну операцію, замінивши дитині стравохід фрагментом її власної товстої кишки. Таким чином вони повернули дитині здатність нормально харчуватися. Про це повідомляє Перше медоб'єднання Львова.
Пацієнтка - 8-річна Діана з Тернополя, коли їй було 11 місяців, вона натрапила на пляшечку з рідиною для миття посуду та зробила кілька ковтків. Мама дівчинки одразу ж викликала швидку. У лікарні їй промили шлунково-кишковий тракт та з’ясували, що рідина встигла обпекти слизову оболонку стравоходу. Майже місяць дівчинці лікували наслідки опіку. І все начебто обійшлося, однак згодом у Діани почалися проблеми: надмірне слиновиділення та труднощі з ковтанням їжі.
- Лікарі вирішили перевірити стан ураженого органу та взялися провести ендоскопію. Однак тоненька трубка ендоскопа не змогла увійти в стравохід дитини. А вже за кілька днів після невдалого обстеження Діана не могла ковтнути навіть воду. Невдовзі медики встановили діагноз: післяопіковий рубцевий стеноз стравоходу. Це значить, що мийний засіб обпік малечі не лише слизову, а й сам орган. Через свій лужний склад рідина буквально просочилася у тканини стравоходу. Як наслідок - з часом м’язи перетворилися на рубець, що стиснув стравохід і їжа вже не могла проходити по ньому, - йдеться у повідомленні.
Роками Діана постійно приїжджала до лікарні на бужування. Це така процедура, під час якої дитині під наркозом вводять спеціальний балончик, який під тиском розширює стравохід. Однак з часом процедура перестала бути ефективною. Її доводилось виконувати все частіше і частіше, а дитина могла їсти тільки рідке.
За порятунком мама дівчинки звернулася до львівських спеціалістів. У Лікарні святого Миколая обстежили Діану і запропонували родині єдиний можливий вихід - радикальну операцію. На момент хірургічного втручання діаметр стравоходу дитини звузився до критичного розміру - одного міліметру. У той час як норма становить 1,5 см. Зволікання з операцією могло призвести до того, що дитина не могла б вже навіть пити.
- Ми вирішили виконати пацієнтці загрудинну товстокишкову пластику стравоходу. Тобто стравохід дитини ми замінили частинкою її власного товстого кишківника. Ми взяли фрагмент довжиною 26 см, провели транспозицію за грудину, пришили його зверху - до горла, а знизу - до шлунку. Тобто зараз їжа потрапляє до шлунку Діани через ту пересаджену частинку кишки, яка тепер виконує функцію стравоходу, - переповідає подробиці операції Дмитро Грицак, хірург Дитячої лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова.
Рятівна операція тривала 4,5 години. Зараз Діанка одужує і потрохи починає вживати тверду їжу. Вже спробувала м’ясо і мріє незабаром скуштувати піцу.