Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

В Україні – тридемія. Чим небезпечне одночасне поєднання грипу, COVID-19 та RSV

В Україні – тридемія. Чим небезпечне одночасне поєднання грипу, COVID-19 та RSV
Фото: REUTERS

Тільки за перший тиждень 2024 року в Києві зареєстровано 10 252 нових випадки захворювання на грип та ГРВІ, зокрема COVID-19. Епідпоріг не перевищено, проте є тривожні маячки: серед дорослих - 10 летальних випадків, 9 пацієнтів перебувають у відділеннях реанімації.

Завдяки шкільним канікулам захворюваність трохи знизилася по всій Україні, але з відновленням учбового процесу вона може знову зростати. Тим паче, що січень виявився не таким ласкавим на холоди, як обіцяли синоптики.

Хворіють люди по всій планеті, через що ВООЗ вже закликала повернутися до носіння масок у громадських місцях. Заговорили про це і в Києві, поки не наполегливо, але...

Цьогоріч епідсезон знаменується так званою тридемією. Що це таке і чи загрожує нам повернення до карантину, цікавилася кореспондентка KP.UA.

Не тільки гігієна, а й повага та етика

- Я не думаю, що до режиму обов’язкового носіння масок повернуться в усій країні, - каже голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федір Лапій. – Але такі рішення можуть приймати органи місцевої влади на окремо взятих територіях. Карантинні заходи ухвалюватимуться комісією з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, якщо в тому буде потреба.

Інфекціоніст нагадує, що триває сезон підвищеної захворюваності на гострі респіраторні інфекції, до яких додався і COVID-19.

- Якщо ми хочемо попередити поширення хвороби та тяжкий її перебіг у людей з групи ризику, то маски належить носити тим, у кого проявляються тривожні симптоми. Бо маска захищає насамперед не нас від оточуючих, а оточуючих від нас. І це питання не тільки гігієни, але й поваги та етики. Тому дуже просимо при перших ознаках хвороби вдягати маску, бо легкий перебіг недуги у молодої людини може стати фатальним для літньої.

І це стосується будь-якого вірусу, що об’єднанні поняттям тридемія. Тобто три епідемії заразом.

У небезпеці малі діти та літні дорослі

- Тридемія – це не нове поняття. Воно виникло ще минулого року, коли лікарі виявили достатньо велику кількість людей, які були інфіковані одразу кількома вірусами, - каже завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця професор Ольга Голубовська.

Справа в тім, що під час перших двох років пандемії COVID-19 діяли суворі обмеження. Люди переходили на дистанційне навчання, дистанційний режим роботи, менше спілкувалися одне з одним, менше відбувалося масових заходів. Такі звичні сезонні збудники, як грип та інші респіраторні інфекції, просто не мали умов для широкого поширення. Зі зняттям карантинних обмежень, як і передрікали медики, все повернулося. “Зголоднілі” інфекції почали активно розмножуватися. Зараз серед нас, окрім різновидів COVID-19, курсують кілька штамів грипу і RSV - респіраторно-синцитіальний вірус. Він не новий, відомий з 80-х років ХХ століття і може поєднуватися в організмі з грипом чи коронавірусом або панувати сам-один.

- Респіраторно-синцитіальний вірус становить досить серйозну небезпеку для дітей до одного року та для літніх людей, наслідки можуть бути таким ж важкими, як при COVID-19 чи грипі. Але лякатися не треба, треба раціонально підходити до попередження розвитку хвороби та терапії, - підкреслює Ольга Голубовська.

Важливо розпізнати, на що занедужав

Головне – це своєчасно почати лікування, а для цього треба встановити, який саме вірус спричинив погіршення стану здоров’я.

- Тобто при перших ознаках хвороби важливо звертатися за кваліфікованою медичною допомого. Я розумію, що внаслідок всіх цих реформ не завжди вдається швидко дістатися до сімейного лікаря, але можна купити і тримати вдома експрес-тести на грип та COVID-19, є комбіновані тести на всі респіраторні захворювання, - радить Ольга Голубовська. - Вони інколи можуть давати неправильний результат, але в більшості випадків є достатньо ефективними. Розпізнати хворобу якомога раніше необхідно тому, що розвиваються вони неоднаково.

- Коли COVID-19 дає людині певний час поміркувати, що з нею сталося, то при грипі вже на третій день можуть бути невідворотні наслідки. Незалежно, до речі, від віку, бо від грипу помирають і молоді.

Лікарка нагадує, що важка форма грипу одразу починається з важких симптомів. Одними з критеріїв є біль за грудиною та висока температура тіла.

- Бажано з першого ж дня пити противірусні препарати. Порадившись зі своїм лікарем, їх також можна тримати в домі про запас та для профілактики. Постійно збивати температуру не можна, завдяки їй наш організм бореться. Але якщо температура тримається кілька днів і стан здоров’я погіршується, треба викликати швидку допомогу. У таких випадках вона зобов’язана прибути, головне, пояснити диспетчеру, що організм не відповідає на терапію і хвороба прогресує, - пояснює професор Голубовська.

Вакцинація не втрачає актуальності

Тридемія має ще таку досить неприємну особливість: віруси можуть чіплятися один до одного ланцюжком. Тобто людина ніби вже одужує, а знову хворіє, і так два місяці. Вона вважає, що то один капосний вірус, а насправді переносить по черзі всі три.

- Кожен з вірусів не створює в організмі захисту від “колеги”, але послаблює загальний імунітет, - каже Федір Лапій. – Зараз добрим містком для передачі інфекції є укриття – закриті приміщення, де збирається одразу багато людей. Та й просто війна, всі пов’язані з нею переживання і стреси підвищують нашу чутливість до хвороб. Тому вакцинація не втрачає актуальності впродовж всього епідемічного сезону.

Від RSV вакцини в Україні немає. Від COVID-19, як запевняють в Мінохорони здоров’я, вона у достатній кількості.

- Людям з групи ризику рекомендується вакцинуватися через пів року після останнього щеплення, - каже Федір Лапій. - Вакцину від COVID-19 безпечно поєднувати з вакциною від грипу, хіба що зробити невеликий проміжок між уколами.

В цьому епідсезоні за держкошт від грипу щеплять тільки медпрацівників, для населення безплатної програми вакцинації немає. Препарат можна купити в аптеці, попередньо порадившись із сімейним лікарем. Він підкаже, де придбати вакцину та як її доправити до процедурного кабінету в поліклініці.

Середня ціна на вакцину "Ваксігрип Тетра" в аптеках від 400 до 500 грн, "Джисі Флю" – від 300 до 400 гривень. А в комерційний клініках - середня вартість 900 гривень, але в неї включається огляд лікаря і укол.

Є питання

Чи діють штрафи за відсутність маски?

У листопаді 2020 року набув чинності закон, яким були запроваджені штрафи за перебування в громадських місцях чи транспорті без маски або за неправильне носіння маски. Санкція становила від 170 до 255 гривень.

- Зі зняттям карантинних заходів закон припинили застосовувати, але чинності він не втратив, - каже управляючий партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець. – Якщо обмеження знову будуть введені, то можуть повернути і штрафи.