Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Сезон болячок: чи чекає Україну новий карантин

Сезон болячок: чи чекає Україну новий карантин
Фото: Архів KP.UA

Зростає попит на носові хустинки, краплі, льодяники для горла. Якщо теплий жовтень та початок листопада відтермінували сезонні хвороби, то з настанням холодних злив, снігопадів та мінусової температури віруси беруть своє.

На що зараз хворіють українці і чи можна говорити про початок епідемії грипу, KP.UA поцікавилася у лікарів та вірусологів.

Протікає недовго, проте можуть бути наслідки

- Пацієнтів у нас ніколи не бракує, але останніми тижнями помітно побільшало, - каже директор комунального підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги N 2" Подільського району Києва Надія Білічук. – Симптоми вірусні, якщо лікар вважає за потрібне, направляє на тести, їх сьогодні вистачає на всі потреби.

Медики кажуть, в деяких випадках діагностується COVID-19, але форма перебігу у дорослих здебільшого легка.

- Власне хвороба протікає недовго і при незначному підвищенні температури, проте можуть бути ускладнення у вигляді загострення хронічних хвороб або тривалої нежиті, болю в горлі, плевриту. У літніх людей спостерігаються перепади тиску, проте це може бути пов’язане зі зміною сезонів, - зауважує сімейний лікар Наталя Лісовська.

Про сезонне підвищення захворюваності говорить і терапевт Руслан Добровольський. Колишній завідувач Амбулаторії сімейної медицини зараз служить медиком у військовій частині.

- У мене зараз пацієнти одні й ті самі. Що можу сказати? Хлопці хворіють, але не важко. Навіть попри те, що сидять в холодних окопах. Зимовий одяг у них є, харчування хороше, імунітет працює. Так, як зараз, люди хворіли в цю пору року і тридцять років тому, тільки тоді приділялося менше інформаційної уваги, - запевняє лікар.

У трьох областях епідпоріг перевищений

За інформацією, які оприлюднив головний санітарний лікар України Ігор Кузін, нині територією України циркулює понад 13 штамів коронавірусу. Усі виявлені мутації – це відхилення від штаму «Омікрон», який переважає зараз всі інші віруси. З початку епідсезону, який зазвичай веде відлік з жовтня, і за станом на 30 листопада, на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіла 1 142 641 людина. 56% - діти та підлітки, серед яких найбільше число госпіталізацій – 382 на 1475 випадків захворювань.

В Києві, за останніми даними міського центру контролю і профілактики хвороб, зареєстровано 15 455 хворих на грип, ГРВІ та COVID-19. Це на 34,4% нижче епідемічного порогу. Проте не варто розслаблятися – за останній тиждень листопада, в порівнянні з передостаннім, захворюваність у столиці зросла на 33%.

А от у трьох областях України - Тернопільській, Житомирській та Чернівецькій - епідпоріг уже перевищено. Ігор Кузін припустив, що там можуть запроваджувати певні обмежувальні заходи. Про локальні локдауни навряд чи йтиметься, але перевести школи на дистанційне навчання, знову одягнути маски та рукавички на продавчинь в супермаркетах та аптеках можуть.

“Дарвін”, “Вікторія”, “Австрія”

Втім, жодні офіційні цифри не можна вважати абсолютними, бо сьогодні багато дорослих працюють з дому, не мають потреби у лікарняному, не звертаються до медиків і тому не входять у статистику. Тим паче не варто розслаблятися, бо якщо сезонний грип поки поступається лідерством “Омікрону”, то невдовзі він може заявити свої права.

- Найпоширеніші симптоми справді свідчать, що люди хворіють на коронавірус. Зараз грип діагностується в поодиноких випадках, він перебігає важче за “Омікрон”, особливо у тих, хто має фактори ризику, - каже професор-вірусолог Анна Мироненко. – Спалаху грипу ми навряд чи зможемо уникнути. Орієнтовно він очікується під кінець року.

Вірусолог каже, що треба чекати штамів А – “Дарвін” та "Вікторія", Б – "Австрія".

- Два штами - “Дарвін” і “Австрія” - минулого року вже були в Україні, “Вікторія” – новий, він з'явився 2022 року. Має походження від старого “свинячого грипу”, але не такий агресивний, за наслідками не дуже відрізняється від звичайного грипу. Як завжди, найбільшу небезпеку всі штами становитимуть для людей похилого віку та для тих, хто має хронічні захворювання, - зауважує Алла Мироненко.

Пандемічних штамів грипу цього року в Україні не прогнозують, каже вірусолог.

Що таке “пекінський грип”?

ЗМІ повідомляють, що з Китаю може насуватися нова загроза. Лікарні в країні переповнені хворими на пневмонію дітьми. Найбільше госпіталізованих у Пекіні, північно-східному Ляоніні, у прибережному місті Сямень. Є випадки, коли разом з учнями шкіл захворіли і вчителі.

Загадкову хворобу охрестили в народі “пекінським грипом”, але це неофіційна назва. Українські вірусологи кажуть, що нічого про неї не знають. Про походження пневмонії поки немає відомостей і у ВООЗ. Наприкінці листопада Всесвітня організація охорони здоров’я надіслала запит до Пекіна з проханням надати інформацію про поширення "недіагностованих респіраторних захворювань” і заходи профілактики. Сподіваємось, що Китай не порадує нас новим «ковідом».