8 вересня
Завантажити ще

Сезон щеплень: рятуємось від грипу, правця і… знову коронавірусу

Сезон щеплень: рятуємось від грипу, правця і… знову коронавірусу
Фото: архів «КП»

Перше бабине літо відганяє думки про мрячний холод. Та справжньої осені не минути, а з нею і сезонних загострень – тут і грип, і знову коронавірус, і навіть якісь несподівані хвороби. Убезпечити себе можна за допомогою щеплень.

Від чого варто зробити щеплення та про традиційні й маловідомі, однак варті уваги вакцини розповідає Катерина Ковбаско, кандидат медичних наук, сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомги №2 Дарницького району Києва.

Зайвих антитіл не буває

Катерина Ковбаско. Фото: https://h24.ua/​

Катерина Ковбаско. Фото: https://h24.ua/​

- Катерино, чи досі актуальне щеплення від COVID-19?

- Я вважаю, що так. Карантин скасовано, але сам вірус нікуди не дівся, він циркулює, люди хворіють. Не так важко, як на початку епідемії, але ризик ускладнень залишається. Восени може бути спалах COVID-19, як і будь-якої іншої респіраторно-вірусної інфекції.

- А легко зараз отримати вакцину?

- Так. Вакцини є, переважно Pfizer, але інші також у наявності. Звернутися до свого сімейного лікаря і зробити ін’єкцію можна в будь-який день прийому. Нагадаю, що зараз для всіх вікових категорій відкрита четверта бустерна доза. Діти від 5 до 12 років отримують дитячу порцію, старші – дорослу.

Якщо хтось зупинився на другій бустерній дозі, то варто зробити принаймні третю. Час показав, що щеплення безпечні та ефективні. Зайвих антитіл не буває.

Собі роби хоч і вдома, але дитині – у лікарні

- Традиційно чекаємо на грип. Будуть цього року нові вакцини? І чи можна щепитися в один сезон і від коронавірусу, і від грипу?

- Грип і COVID-19 - це різні захворювання. Скажімо, як ангіна і діарея. І там, і там висока температура, але збудники різні. Тому щеплення не відміняють, а доповнюють одне одного, щоб зміцнити імунітет.

Якщо вакцини від COVID-19 уже постійні, вакцини від грипу виготовляються заново кожен рік відповідно до рекомендацій ВОЗ – які штамми прогнозуються. Минулорічні вакцини вже не дійсні, чекаємо нових.

Стовідсотковий захист вакцини від грипу не дають, але дозволяють виробити антитіла, і перебіг хвороби буде легший.

- Коли можна чекати на вакцини від грипу?

- Як правило, вони надходять восени. Минулого року це була середина жовтня, в попередні роки – листопад чи грудень. Вакцини будуть поставлені в поліклініки, амбулаторії. Як тільки надійде про це інформація, треба робити щеплення.

- А чи можна довіряти вакцинам, які продаються в аптеках?

- Так, це ті самі вакцини, що й у поліклініках. Якщо людина вміє обходитись зі шприцем, вона може купити ампулу і зробити собі укол. Протипоказань до вакцинації від грипу немає, тому що це мертва вакцина. Вона рекомендована вагітним і дітям.

Що стосується дітей, то є вакцини, які можна колоти до 9 місяців життя. А є такі, які дозволені після одного року. Коли йдеться про дитину, обов’язково треба робити щеплення в медичній установі.

Дітям до 8 років, які не були щеплені і не хворіли на грип, рекомендується вакцинуватися двічі на рік, всім старшим – один раз.

Через кожні 10 років

- Щороку ми чуємо про загрози нових епідемій – масового чи локального характеру. Наприклад, кір чи дифтерія. Чи діють щеплення, які були зроблені в дитинстві? Від чого треба щепитися в дорослому віці?

- Спершу про кір. Вакцинація від кору входить у календар щеплень: коли дитині виповнився 1 рік і повторно в 6 років. Зазвичай робиться щеплення комбінованими вакцинами. Це КПК - кір, паротит (в народі - свинка) та краснуха. В організм вводяться живі вакцини, які дають імунітет на все життя.

Однак дорослим людям теж можна зробити повторну вакцинацію КПК своїм коштом. Справа в тім, що при першому щепленні міг бути порушений холодовий ланцюжок зберігання вакцини, через що їхня ефективність знизилася. Тому тим, у кого немає імуносупресивних захворювань, варто зробити нове щеплення КПК. Окрім вагітних жінок.

При бажанні ви можете перевірити, чи є у вас імунітет до кору, здавши аналіз крові на антитіла. Це теж буде платна процедура.

- Від дифтерії так само на все життя?

- Отут – ні. Вакцина проти дифтерії зазвичай поєднується з вакциною проти правця (вакцинація АПД). Щеплення робляться у віці від 2 місяців до 16 років за календарем. А далі, про що забувають багато дорослих, ревакцинацію треба проводити через кожні 10 років. Щеплення безкоштовне.

Я запрошую всіх дорослих, хто не пам’ятає, коли була остання вакцинація АПД, завітати до сімейного лікаря і отримати направлення на ревакцинацію.

Вбити може проста заноза

- А якщо полінуватися робити щеплення від дифтерії?

- Будуть ризики. Дифтерія – це інфекція, яка передається від людини до людини. При цьому носій палички не обов’язково може мати виразні ознаки хвороби. Інфекція дуже небезпечна, вона дає важкі ускладнення і досить часто призводить до летальних наслідків.

Що стосується правця, то тут треба ще сильніше подумати. Це ранова інфекція. Мікроб живе в землі. Навіть проста заноза чи прокол шкіри може призвести до великої біди. Антисептики не дістають глибини, на якій розвиватимуться мікроби. Летальність правця сягає 50 – 90%. Зараз навіть не розвивають методику його лікування, апріорі треба робити щеплення.

Протипоказань до вакцинації проти дифтерії та правця немає жодних. Можна робити одразу після перенесеної високої температури, людям з ВІЛ.

- З початком навчального року зростає загроза поширення вітряної віспи. З дитячих колективів малюки приносять її додому – до батьків, бабусь і дідусів. Якщо раніше дорослий не хворів, можна прищепитися від вітрянки?

- Так. Протипоказанням є тільки вагітність або планування вагітності протягом ближчих трьох місяців. А також – імунодефіцит, бо це жива вакцина.

Щеплення від вітрянки не входить в графік вакцинацій, купувати вакцину треба власним коштом, але перед тим проконсультуватися з сімейним лікарем. Вакцина називається «Варілрикс», зараз вона є у продажу.

Підступна вітрянка

- Зараз чи завжди є у продажу? Чому бувають перебої з вакцинами?

- Три місяці тому «Варілрикс» не було а аптеках, зараз він з’явився, а через три місяці знову може зникнути. Справа в тому, що на виготовлення однієї вакцини потрібен час від кількох місяців до кількох років. Мікроби вирощуються в спеціальних умовах, вони повинні бути стандартизовані по кількості та по якості.

Вакцини бувають живі та неживі, отже, застосовуються різні технології. Готовий продукт треба обробити, розфасувати. Весь цей процес запускається під попереднє замовлення.

Тобто, якщо якась країна раптом забажає замовити, приміром, 50 000 вакцин від вітрянки, їх не можна буде отримати через тиждень. Звідси перебої.

- Отже, тим, хто хоче прищепитися від вітрянки, не варто зволікати?

- Так. Якщо є можливість прищепитися від якоїсь хвороби, то нею не варто нехтувати. На прикладі COVID-19 ми побачили, який складний технологічний процес виготовлення вакцин. Якщо вакцину зроблено, значить, хвороба серйозна, може мати тяжкі наслідки як для окремих людей, так і для суспільства.

От дехто вважає вітрянку простою хворобою. Це зовсім не так. Якщо нею перехворіла вагітна жінка, серйозно розглядається питання про переривання вагітності. Тому жінкам, які не хворіли, не робили щеплення і ближчим часом не планують ще дітей, я раджу обов’язково вакцинуватися від вітрянки.

Додам також, що вітрянка може викликати важкий енцефаліт, який перетворить людину на овоч. Це пів відсотка від 100% хворих, але ризик існує.

Не планові, не дешеві, але ефективні

- На які ще вакцини поза графіком щеплень варто звернути увагу?

- Зараз набуває популярності щеплення від папіломавірусу. У жінок він викликає рак шийки матки, а у чоловіків - рак шкіри статевого органу. У багатих країнах - таких як Швейцарія або Австрія - щеплення проти папіломавірусу роблять і дівчаткам, і хлопчикам починаючи з 8 років.

Для нас це поки екзотичні вакцини, навіть деякі гінекологи мало знають про них і ставляться упереджено. Однак вони присутні на нашому ринку. Протипоказань до вакцин проти папіломавірусу немає, бо вони інактивовані – неживі. Хіба що не рекомендується робити вагітним жінках та під час хвороби з лихоманкою.

Ще є вакцини проти пневмококової інфекції, їх на ринку також кілька. Одна більше спрямована проти респіраторних захворювань, друга – проти респіраторного і пневмококового менінгіту. В Україні ці вакцини не планові, тобто знову за власний кошт. «Синфлорикс» щеплять дітям до 5 років, «Превенар» не має обмежень за віком.

Також є ефективна вакцина проти менінгококової інфекції. Вона рекомендується і дітям, і дорослим. Але діти більш уразливі до таких захворювань, тому передусім - дітям.

- В списку рекомендованих для дорослих бачила вакцину від гепатиту В.

- Ця вакцина входить в графік для дітей, її вводять ще у пологовому будинку, потім безкоштовно в поліклініці. Для дорослих особливих вимог щодо ревакцинації немає. Єдине - її роблять людям, які працюють з кров’ю. Наприклад, на донорських станціях або хірургам.

Дорослі можуть зробити щеплення власним коштом, попередньо порадившись з лікарем. Це аж ніяк не завадить. Гепатит В може викликати рак печінки, тобто вакцина протионкова і не має протипоказань.

Також є вакцина проти гепатиту А, який раніше називали” хворобою Боткіна”. Збудник переноситься через брудну воду, брудні руки. Така вакцинація актуальна для людей, які беруть воду з колодязів на одних ділянках з вигрібною ямою.

- Якщо хтось із наших читачів просто зараз вирішить поробити собі всі щеплення, який між ними має бути інтервал?

- Тут особливих вимог немає. Але після щеплення від COVID-19 до наступних процедур має минути два тижні. Щеплення від коронавірусу і грипу можна робити в один день. КПК і АПД також.

Якщо хочете компактно вкластися в часі, вакцинацію від кору і дифтериту можна зробити, наприклад, у понеділок, а від COVID-19 щепитися у вівторок.

Ціна питання

Скільки коштують вакцини

  • Приорикс (КПК): 510 – 640 грн.
  • Варілрикс (проти вітряної віспи): 1379 - 1880 грн.
  • Церварикс (проти папіломавірусу): 1540 до 1800 грн.
  • Превенар (проти пневмококової інфекції): в середньому 240 грн.
  • Німенрикс (проти менінгококової інфекції): 1560 – 1622 грн.
  • Енджерикс-В (профілактика гепатиту В): 2670 - 3550 грн.
  • Хаврикс-720 (профілактика гепатиту А): від 596 до 768 грн.