Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Як не відморозити ноги в холодній квартирі: шість способів, які допоможуть зігрітися

Як не відморозити ноги в холодній квартирі: шість способів, які допоможуть зігрітися
Фото: Анріта з сайту Pixabay

Готуючись до страшного сценарію майбутньої зими без опалення чи світла, або того й іншого, ми утеплюємо вікна, двері та балкони, запасаємось термобілизною, спальниками та теплим одягом. Але якщо варити суп чи робити бухгалтерський звіт можна в пальті, шапці та «безпалих» рукавичках, що робити з ногами? А вони замерзають швидко, особливо в умовах сидячої роботи, а заразом «заморожують» все тіло.

Найважче доведеться людям похилого віку, у яких вже порушений процес теплообміну, немовлятам, у яких він поки що не сформований, і жінкам, яким не пощастило через фізіологічні особливості.

І це стосується всіх жінок: терморегуляція у нас, на жаль, слабша, ніж у чоловіків за рахунок меншого обсягу м'язів. І хоча температура жіночого тіла на пів градуса вища, ноги та руки майже на три градуси холодніші. Винне й інше гормональне тло, і стадія менструального циклу, і, як не дивно, якісніше заощадження тепла.

Підшкірний жир у жіночому тілі розподіляється більш рівномірно, що дозволяє крові швидше приливати до внутрішніх органів та забезпечувати їм нормальну температуру. А ось до ніг та рук вона просто «не встигає».

Але не все так погано, і не дати ногам замерзнути можна ціною невеликих зусиль.

Дістаємо килими, гріємо шкарпетки, бовтаємо ногами

1. Вправи для стоп: сідаємо на стілець глибше або на поверхню вище, щоб ноги не торкалися підлоги та були злегка зігнуті в колінах:

  • Опускаємо-піднімаємо стопи до упору з максимальною амплітудою, щоб відчути напругу.
  • Кругові обертання стопами то в одному, то іншому напрямі.
  • Малюємо ногами «пташку» - V.
  • Повертаємо стопи в сторони, максимально розгортаючи їх вправо, вліво.
  • Випрямляємо ноги в колінах і зображуємо стопами «аплодисменти», намагаючись торкатися навіть мізинцями.
  • З силою та натиском стискаємо та розтискаємо пальці ніг.
  • В кінці просто бовтаємо і трясемо ногами.

Кожна вправа виконується 20 разів, часу це займає небагато, а користі – маса. Ви не просто зігріваєте ноги, а й займаєтеся профілактикою суглобових проблем, плоскостопості та різних деформацій стопи.

2.  Вправи, які покращать кровообіг і допоможуть швидко зігрітися:

  • Струшування: лягти на спину на рівну поверхню, підняти руки та ноги так, щоб вони створювали кут 90 градусів з тулубом. У такому положенні потрясти руками та ногами протягом однієї хвилини. Опустити, перепочити і повторити вправу.
  • Дістати п'ятами до попи: лягти на живіт, розслабити ноги, зігнути в колінах. Побовтати ногами в довільному порядку, з максимальною амплітудою, щоб п'яти в процесі торкалися і підлоги, і сідниць.

3. Підбирання предметів пальцями ніг – це може бути волоський горіх, невелика іграшка, м'ячик.

4. Перекочування тіла з носка на п'яту і назад - виконувати 20-30 разів.

Масаж для ніг

Якщо ви не є щасливим володарем грілки-вібромасажера, можна обійтися і самомасажем. Для цього потрібні тільки руки, зігріваючий гель або крем для масажу і заздалегідь підігріті шкарпетки.

Спочатку масажується стопа, яку потрібно добре розтерти, чергуючи рухи долонь і пальців. Потім по черзі розминається кожен палець, зверху донизу – від нігтя до стопи. Одягаються теплі шкарпетки – і готово! Ви не лише зігріті, а й розслаблені. Масаж стоп допомагає справлятися зі стресом, підвищує тонус всього організму, надає енергії.

Теплі ванни

Звичайно, в ідеалі добре б прямо зараз, "поки не почалося", зайнятися зміцненням судин і робити щоденні контрастні ванни для ніг для поліпшення кровообігу. Але, по-перше, де взяти на цей час, по-друге, такі процедури не всім показані – наприклад, гіпертонікам, гіпотонікам, при варикозі перепад температур може нашкодити.

Тому у разі замерзання стоп «замочуємо» їх на 15 хвилин у теплу воду, потім витираємо насухо, надягаємо бавовняну шкарпетку, другим шаром – вовняну або теплі капці.

Правильний «одяг»

Усі пам'ятають, що головне правило одягу в холодному житлі – це багатошаровість, що загалом стосується і ніг.

Перший шар – бавовняний носок, другий – вовняний, товстий махровий, з термотканини.

Паличкою-виручалочкою є шкарпетки з мериносової вовни, які мають цілий ряд переваг перед звичайними вовняними: високі теплоізоляційні властивості, гіпоалергенність, відмінна терморегуляція, здатність абсорбувати вологу, антибактеріальні властивості, і просто вони приємні на дотик. А ще на відміну від вовняних їх можна прати в машинці, не побоюючись, що після прання вони «сядуть» на два розміри.

Важливо! З яких би правильних матеріалів не були б шкарпетки чи колготи, якщо вони сидять надто щільно і натягнулися як друга шкіра – ноги мерзнуть, а пальці навесні можуть так деформуватися, що не впізнаєш. Тому між першим, другим шаром та тапочками має бути місце для повітря.

Це, до речі, потрібно врахувати при виборі капців для зими. Досвідчені люди, які пожили в холодних квартирах, рекомендують замінити їх на «чуні» з вовни, які ми 20 років тому везли із Закарпаття, а тепер вони продаються всюди. Кажуть, у них і тепло, і м'яко, і вільно.

І насамкінець: усю синтетику, навіть красиву та практичну – геть, у ній ноги спершу пітніють, потім замерзають.

Тепла, душевна обстановка

Тут будуть усі засоби хороші. І ті, кому доводиться працювати, сидячи по 8 годин, можуть використати все: починаючи від не викинутого бабусиного килима, який тепер можна підстелити під ноги, і закінчуючи новомодними термогрілками для ніг, схожими на величезний чобіт Діда Мороза.

Хоча за відсутності електрики ніякі розумні прилади не стануть у нагоді і доведеться задовольнятися гумовими грілками та пляшками з гарячою водою, підкладеними під ноги та укритими зверху.

Але чим би ми не грілися, дотримуємося двох умов: не допускати протягу по підлозі і регулярно вставати і ходити, розминатися, «ворушити ногами».

Устілки, грілки, утеплювальні прилади

Напередодні зими продавці цього добра можуть заробити, покупці - витратитися і вибрати з безлічі варіантів.

Одноразові та багаторазові, електричні, термохімічні, сольові, гелеві, магнітні, портативні сухі та з кристалами. У вигляді устілок, маленьких грілок різних розмірів та напальчників. Ціни, терміни дії, максимальна температура нагріву – вибирай, які хочеш. Правило одне для всіх: з утеплювальним аксесуаром у взутті чи носінні не повинно бути тісно, інакше ноги все одно змерзнуть.

На тему

Обтяжливі фактори: від куріння до звички «закручувати» ноги

Замерзанню можуть сприяти як шкідливі звички, так і фізіологічні особливості людини. Відповідно, щось можна підправити, а щось – на жаль, ні. Ось найпоширеніші:

  • куріння: нікотин викликає спазм судин, порушуючи кровообіг;
  • зайва вага: неправильно вважати, що поки товстий замерзне, худий здохне. У людей із надмірною масою тіла жировий шар, що підтримує температуру внутрішніх органів, товстий, і до кінцівок кров приливає менше. Отже, і тепла їм дістається менше;
  • звичка підкладати ноги під себе, закручувати їх, довго сидіти в положенні нога на ногу веде до порушення кровотоку та недостатнього забезпечення ніг кров'ю;
  • брак заліза та знижений гемоглобін: проблема вирішується переглядом раціону, налягати потрібно на яловичу печінку, гречку, гранати та сік, курагу, родзинки, горіхи, відвар шипшини;
  • стрес та зайва емоційність: механізм схожий з курінням – спазмуються судини, порушується кровообіг. Крім того, коли спрацьовує реакція «бий або біжи», організм спрямовує кров та кисень до основних груп м'язів. А руки-ноги до них не відносяться, і тому підживлюються під час стресу менше;
  • менопауза та порушення гормонального фону: після кидання в жар настає стрімке охолодження організму;
  • вік: ослаблення імунної системи, гормональні перебудови, уповільнення обміну речовин, зниження м'язової маси та підшкірно-жирової клітковини починаються вже після 50 років. В результаті, згодом погіршуються процеси теплообміну, тому людям похилого віку завжди холодніше;
  • дієти або нерегулярне харчування: низькокалорійні продукти, нестача жирів та вуглеводів підстьобують замерзання, оскільки нестача енергії швидко позначається на теплообміні.

До речі

Швидше замерзають гіпотоніки та діабетики

Причина крижаних ніг може приховуватися не лише в низьких температурах, високій чутливості до холоду, шкідливих звичках або приналежності до жіночої статі, а й у хронічних захворюваннях. Швидше замерзають люди з такими патологіями:

  • Венозний застій та варикоз
  • Атеросклероз
  • Гіпотонія
  • Серцево-судинні захворювання ;
  • Діабет та зниження функції щитовидної залози (гіпотиреоз)
  • Остеохондроз
  • Гострі алергічні реакції
  • Грибкові захворювання сечостатевої системи
  • Перенесений інсульт
  • Хвороби периферичних судин