21 липня
Завантажити ще

Літні небезпеки: шкідливе та корисне сонце

Літні небезпеки: шкідливе та корисне сонце
Фото: Олександра Синиці/УНІАН

Літо готує нас іноді до несподіваних випробувань, активність сонця – не найпростіше з них. Якщо коротко, наші стосунки з ним виглядають так: ми можемо любити чи не любити, але точно не вміємо користуватися ним. Не вміємо зберігати шанобливу дистанцію, порушення якої веде до швидкого перетворення користі від сонця на шкоду.

Тим часом у структурі онкологічної захворюваності на злоякісні пухлини шкіри посідають друге місце. За даними МОЗ України, за останніх 20 років частота таких захворювань зросла на 24%, а якщо говорити про меланому, то на 70%. Розбираємося, що потрібно пам'ятати, щоб у найближчі три місяці не наражати себе на додаткову небезпеку.

Загар як захист та як шкідник

Під впливом ультрафіолетового випромінювання шкіра темніє, і нижніх шарах епідермісу відкладається пігмент меланін. З одного боку, це захисна реакція шкіри вплив ультрафіолету. З іншого - як тільки ця реакція відбулася, запускається ряд процесів, починаючи із запалення та мікроопіку та закінчуючи зовсім неприємними наслідками. Працюючи як фільтр та поглинаючи ультрафіолетове випромінювання, меланін не дає йому проникати глибше.

Але у кожної людини від народження свій рівень захисту шкіри, і це потрібно враховувати під час перебування на сонці. І чим світліша шкіра, тим менша в ній меланіну і тим більша небезпека ушкоджень.

З шести типів шкіри лише власникам V і VI типів не протипоказано засмагати, у решти є обмеження.

I тип – дуже світлошкірі люди з ластовинням, рудим волоссям, зеленим або блакитним очима. Їхня шкіра максимально чутлива до ультрафіолету, вона не засмагає, опіки з'являються моментально, засмагати не можна.

II тип - світлошкірі люди, можуть бути ластовиння, зі світло-русявим волоссям і блакитним, зеленим, сірим очима. Легкої засмаги можна досягти при дозованому перебування на сонці. Оскільки шкіра дуже чутлива до ультрафіолету і схильна до опіків, контакт з променями допустимо лише рано-вранці і ввечері.

III тип - світлошкірі і трохи смагляві люди з темно-русявим або каштановим волоссям і карими або сірими очима. Ластовиння у них майже не буває, шкіра легко засмагає, але опіки теж трапляються. У них допустимий час для сонячних ванн трохи більше, ніж у II типу, але все одно краще гуляти вранці та ввечері.

IV тип – люди зі смаглявою або оливковою шкірою, карими очима та волоссям чорного або каштанового кольору. Шкіра добре засмагає, опіків фактично не буває. Під сонячним промінням можуть перебувати тривалий час.

V - VI тип - люди з дуже темною шкірою, які ніколи не обгорають і не мають протипоказань до засмаги.

Наслідки сонячного передозування: від опіку до меланоми

Якщо вона трапилася, шкідливі ефекти можуть мати гострий або недовгий характер, а можуть розвинутись у хронічну та важку форму.

До нагальних наслідків відносяться:

 • сонячні опіки – від почервоніння до омертвіння шкіри. У дорослому віці вони різко підвищують ризик виникнення раку шкіри;
 • тимчасове пригнічення імунітету, оскільки сонце може підвищити ризик розвитку інфекцій і навпаки знизити захист організму проти раку шкіри;
 • фоточутливість до ліків, коли препарати підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету (див. ТЕМУ).

Щодо хронічних побічних ефектів, вони набагато серйозніші:

 • зморшки, огрубіння та підвищена пігментація шкіри;
 • передракові стани;
 • захворювання очей – від кон'юнктивіту до катаракти;
 • рак шкіри, де найбільшу небезпеку становить меланома, що є причиною смерті у 80% всіх випадків захворювань на рак шкіри.

"Чорна пухлина" і кому вона загрожує

Саме так перекладається меланома з грецької, і кількість її випадків останніми роками, на жаль, зростає у всьому світі. Злоякісна пухлина розвивається в пігментних клітинах шкіри, дуже швидко поширюється організмом, переходячи у важкі стадії. Найчастіше хворіють:

 • світлошкірі та світлоокі люди з рудим волоссям, що належать насамперед до I типу, хоча і II з III знаходяться під загрозою;
 • володарі понад 50 родимок на тілі, і неважливо, чи вроджені вони або з'явилися протягом життя;
 • які мають родичів, які мали рак шкіри;
 • жінки в період гормональних струсу: вагітність, годування груддю, прийом гормональних протизаплідних засобів, клімакс;
 • отримували протягом життя сонячні опіки, любителі засмагати до «чорноти»;
 • травмували родимки під час гоління, епіляції, носіння одягу, взуття або прикрас;
 • люди деяких професій: шахтарі на видобутку кам'яного вугілля; люди, зайняті у виробництві фармацевтичної продукції, пестицидів, пластмас.

Кому шкідливі сонячні промені: проводимо інвентаризацію родимок та хронічних хвороб

Незважаючи на те, що в розумних кількостях сонячне світло всім корисне, є люди, яким сонце не потрібно зовсім.

 1. Альбіноси, в організмі яких немає синтезу мелатоніну.
 2. Пацієнти з вітіліго, коли на окремих ділянках шкіри відсутня пігментація, і з хлоазмою, вона гіперпігментація.
 3. Гіпертоніки та гіпотоніки: у перших виростає ризик гіпертонічного кризу, другим стає просто відчайдушно погано.
 4. Люди з недостатністю кровообігу, у яких розвивається задишка та утворюються набряки.
 5. Пацієнти з ішемічною хворобою серця: тяжкі наслідки сонця у них можуть тягтися від стенокардії до інфаркту.
 6. Люди з неврозами, неврастеніями, психічними захворюваннями.
 7. Діабетики та пацієнти з будь-якими порушеннями функції щитовидної залози.
 8. Ті, хто має хронічні захворювання легень. Наприклад, окремі форми туберкульозу можуть обтяжитися під впливом сонця.
 9. Вагітні жінки, навіть якщо очікування дитини протікає легко.
 10. Жінки у клімактеричному періоді: сонце здатне збільшити частоту припливів.
 11. Пацієнтки з хронічсекою мастопатією та запальними захворюваннями статевих органів.
 12. Ті, хто недавно переніс будь-які операції, опіки, якісь великі травми шкіри.
 13. Пацієнти із захворюваннями шкіри – меланомою, дерматитами, новоутвореннями.
 14. Ті, хто схильний до носових кровотеч.
 15. Люди з великою кількістю родимок або якщо на тілі є щонайменше чотири родимки з діаметром від 6 мм.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, у групі ризику навіть ті, хто в дитинстві хоч кілька разів обгорав на сонці, а це, безумовно, велика кількість людей. Не рекомендуються сонячні ванни тим, у сім'ях яких меланома була діагностована у когось із прямих родичів.

Під забороною пряме сонячне проміння і для малюків до двох років, яким потрібно мазати шкіру сонцезахисним кремом кожні дві години навіть під час перебування в тіні. І для людей похилого віку: за інформацією МОЗ, у групі 50-70 років рак шкіри діагностують у 40 випадках на сто тисяч населення, а після 70 років – вже у понад 180 випадках.

У тему

Отримати опік від таблеток

Можна і не мати в анамнезі жодного з перерахованих вище факторів ризику, але отримати сонячний опік через прийом деяких ліків. Тому за нових призначень влітку варто особливо уважно вивчати інструкцію до препаратів і, якщо їх потрібно приймати тривалий час, обговорити з лікарем можливі реакції.

Які препарати підвищують фоточутливість:

 • антимікробні, у тому числі антибіотики: офлоксацин, тетрациклін, азитроміцин, сульфаніламіди тощо;
 • гіпотензивні, що застосовуються при серцево-судинних захворюваннях, наприклад всім відомий каптоприл;
 • сечогінні;
 • протизапальні: ібупрофен, диклофенак та інші;
 • антидепресанти та транквілізатори;
 • цукрознижувальні;
 • протипухлинні;
 • оральні контрацептиви.

Чутливість до сонця може підвищити і косметика, парфумерія, і дезодоранти. Тому тим, хто знає за собою таку особливість, у спеку краще не зловживати.

До речі, посилити фоточутливість можуть і деякі продукти: інжир, цитрусові, петрушка, морква, пастернак.

До речі

Не лише шкідливо, а й корисно

Було б дивно заперечувати потребу сонця в нашому житті вже хоча б тому, що воно є джерелом тепла та світла. Комплекс його корисної дії теж вражає: протизапальну, знеболювальну, антибактеріальну, імуностимулюючу, загальнозміцнювальну, антидепресивну. Недарма «сонячні ванни» в підібраному дозуванні прописують при різних захворюваннях. До того ж під дією сонячних променів полегшення відчувають пацієнти з деякими шкірними захворюваннями, наприклад, з екземою та псоріазом.

Повноцінний синтез вітаміну D, необхідного для обмінних процесів та здоров'я кісток, відбувається лише під впливом сонячних променів. Тому ультрафіолет такий важливий для профілактики рахіту у дітей. Але для отримання потрібної дози нам достатньо бувати на сонці по 15-20 хвилин на день кілька разів на тиждень.

Ультрафіолетове випромінювання А-спектру, передозування якого небезпечне виникненням очних хвороб, у розумній кількості забезпечує перехід вітаміну D2 у форму D3. Це активізує імунітет, підтримує опір онкології та роботу гормональної системи.

Ультрафіолет спектру, який може викликати сонячні опіки, в той же час забезпечує синтез меланіну, що не дає променям глибоко проникати в шкіру.

Новини по темі: Здоров'я Сонце загар