Завантажити ще

Сезон алергії: стрес посилює неприємні симптоми

Сезон алергії: стрес посилює неприємні симптоми
Фото: Pixabay.com

На кульбаби тільки дивитись, а не нюхати

Незважаючи на війну та довге «розгойдування» через холодну погоду, весна все-таки остаточно вступила у свої права. Але те, що для одних – краса та радість, для людей з полінозом – старт алергічного сезону. А оскільки стрес, у якому зараз перебувають українці, посилює прояв алергії та «підштовхує» схильність до неї, кількість алергіків може зрости. Наприклад, коли зацвіла береза, чухати очі й ніс, чхати й кашляти почали й ті, хто нічого не знав про полліноз до цієї весни.

Пояснення цьому дається у свіжому прогнозі, підготовленому Науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету. Зазначаючи, що кожен парний рік береза цвіте дуже активно, вчені констатують: 2022-го кількість її пилкових зерен особливо велика. Причиною весняного полінозу є інші дерева сімейства березових – вільха, граб, ліщина, у яких пилок-алерген знаходяться в сережках. Причому у алергиків пилок одного дерева посилює вплив пилку іншого дерева, збільшуючи тривалість симптомів.

Укладачі алергопрогнозу попереджають: до факторів ризику зараз відноситься і кульбаба, чутливість до пилку якої характерна для тих, у кого алергія на березу та полин. Але оскільки реакція виникає лише за близького контакту, милуватися квітами можна, тоді як нюхати – ні.

Агресивність алергену залежить від екології

Наприкінці квітня – на початку травня цвітуть дуб, тополя, клен, верба, дуже скоро «підключаться» бузок, яблуні та хвойні дерева. Це найпоширеніші алергени, але індивідуальні випадки можуть стосуватися і найнешкідливіших рослин, наприклад, маків або незабудок. Загалом, для полінозу існують три пилкові хвилі: у квітні це дерева, травень-червень – злаки та лугові трави, серпень-вересень – бур'яни.

Є в нього свої особливості для кожного регіону, і це зараз потрібно враховувати тим, кому довелося через війну перебратися в інші області України.

Заслужений лікар України, професор, віце-президент Асоціації алергологів України Євгенія Дитятковська. Фото: dniprorada.gov.ua

Заслужений лікар України, професор, віце-президент Асоціації алергологів України Євгенія Дитятковська. Фото: dniprorada.gov.ua

– У різних частинах країни свої рослини, які мають високі та сильні алергенні властивості, – каже заслужений лікар України, професор, віце-президент Асоціації алергологів України Євгенія Дитятковська.Алергію викликає пилок легкий і леткий, але агресивність алергену залежить від стану екології природного довкілля. І там, де потужна індустрія, агресивність алергенів вища. Підтвердженням цього є той факт, що концентрація пилку в сільській місцевості вища, а ось хворих більше у містах, де працює промисловість. В Україні для східних регіонів більше характерна третя пилкова хвиля, а на заході амброзії немає. У Києві та в центрі України найпотужніший алерген – це полин та береза.

Нелікований поліноз призводить до бронхіальної астми

Але де б ми не жили, поліноз, що викликається пилком квітучих рослин, не з'являється у людини на «рівному місці». Захворювання це генетично обумовлено, але, як пояснює алерголог, передається у спадок не поліноз, а готовність дати високу продукцію імуноглобуліну-Е.

- Якщо у мами була якась алергія, пов'язана з гіперпродукцією імуноглобуліну-Е - припустимо, бронхіальна астма або атопічний дерматит, то у дитини з 25-відсотковою ймовірністю буде алергія, - каже лікар. – Якщо і у мами, і у тата – ця ймовірність зростає до 75%. Людина реалізовується ця готовність, коли виникає якийсь стрес. Він може бути нервовим, може бути фізичним, а може бути глобальним, як, наприклад, Чорнобильська катастрофа, після якої поширеність алергії зросла в рази. Тобто це можуть бути як техногенні катастрофи, так і важкі операції, які теж є стресом для організму.

Відповідно, в умовах війни, коли стрес у нас усіх рівнів та масштабів, те, що могло «спати» в організмі ще довго, ризикує вийти назовні. І ставитися до поллінозу, як до сезонного нежитю, не можна, адже респіраторна алергія може вражати як дихальну, так і серцево-судинну та центральну нервову системи, суглоби. За словами Євгенії Дитятковської, рівень тяжкості визначають різні клінічні прояви.

- Наприклад, риніт, кон'юнктивіт вважаються банальними, хоча риніт дуже мучить людей – це закладеність носа, біль голови. Якщо людина не лікується, на піку запилення у неї приєднується бронхіальна астма, і це може бути через два роки, і через 22 роки. Це може бути підвищення тиску, і алергічний міокардит, і діенцефаліт – ураження центральної нервової системи, що супроводжується високою температурою. До речі, при полліноз іноді температура може підніматися до 40.

Алергологи попереджають: ігнорування хвороби чи неправильне лікування призводить до обтяження симптомів. Насамперед, до бронхіальної астми, яка спочатку є сезонною, а потім стає цілорічною.

Календар: apteka.ua

Календар: apteka.ua

Кава не пити, рано-вранці не гуляти

Одним із найважливіших факторів, що працюють проти полінозу, є дієта. Для кожного виду алергії є продукти, які категорично не можна вживати. Але є й ті, що заборонені за будь-якої алергії в період її загострення - кава, какао, шоколад, цитрусові, полуниця, помідори. При поллінозі не можна мед, горіхи, насіння, халву, соняшникову та кукурудзяну олію, кавуни, дині, гірчицю, майонез. При алергії на амброзію додаємо до цього огірки та цукіні, при полині – додаємо капусту, перець, часник, цибулю, при березі – додаємо яблука.

- Дотримання дієти для пацієнтів з полінозом дуже важливо, - зазначає алерголог. - Якщо наші пацієнти їдять продукти, що мають перехресні алергічні властивості до тих алергенів, які є причинозначними, у них можуть приєднуватися й інші види алергії. Це може бути набряк Квінке, кропив'янка. Якщо почнуть лікуватися травами, а такі випадки бувають, це може закінчитися синдромом Лайєлла – це найважчий вияв алергії. Зовні схоже на опік III-IVступеня, повністю йде шкіра, уражаються внутрішні органи та слизові оболонки. Фізично це дуже боляче і тяжко, висока летальність – 60%.

До речі, існує низка міфів щодо їжі, наприклад, алергікам не можна нічого червоного. Але насправді продукти цього кольору заборонені лише за одного виду алергії – на аспірин та препарати, що належать до нестероїдних протизапальних засобів.

Тяжкість стану хворого з полінозом залежить не тільки від їжі, але і від часу доби, від погоди. Найгостріше симптоми виявляються вранці, оскільки концентрація біологічно активних речовин у крові, які їх забезпечують, найвища з 6 до 9 ранку. І концентрація пилку в повітрі в цей час теж найвища.

Щодо погоди, то тут у всіх по-різному. Пацієнтам з алергією на пилок погано у суху вітряну погоду та легше після дощу. А ось тим, у кого алергія на плісняву, навпаки, гірше, оскільки алергени мікрогрибів, що живуть на рослинах, у вологу погоду розцвітають як квіти. У таких людей після дощу може виникати ядуха. Крім того, підвали у вигляді сховищ їм зараз категорично не підходять, у сирих приміщеннях стан погіршуватиметься.

БУДЬ В КУРСІ

Як полегшити симптоми

  1. Починати приймати свої протиалергічні препарати краще за два тижні до очікуваних проявів хвороби. Не кидати протягом усього періоду наявності симптомів, не робити перерв.
  2. Скоротити до мінімуму активність на свіжому повітрі вранці та вдень, особливо у суху та теплу погоду. У період високої концентрації пилку краще взагалі уникати виходу надвір.
  3. Стежити за орієнтовною кількістю пилку в повітрі можна на сайтах: weather.com (розділ БІЛЬШ ПРОГНОЗІВ), gismeteo.ua.
  4. Влаштовувати регулярне вологе прибирання будинку, не накопичувати пил на поверхнях.
  5. У пік цвітіння не відкривати вікна у будинку чи машині, користуватися кондиціонером.
  6. Не сушити одяг та постільна білизна на вулиці.
  7. Переодягатися, мити обличчя та руки, ще краще – прийняти душ, повернувшись із вулиці.
  8. Мити голову кожен день, щоб видалити пилок і не принести його в ліжко. Білизна з ліжка міняти раз на тиждень, прати за температури не менше 60 градусів.
  9. Мінімізувати контакт із тими, хто може принести пилок на собі. Тварин після прогулянки краще сполоснути.
  10. У пікові періоди або у разі сильних проявів полінозу не виходити на вулицю без медичної маски та сонячних окулярів.
Новини по темі: Здоров'я алергія