Зміст
Масляну святкували ще в язичницькі часи. Свято символізувало перехід від зими до весни і було пов'язане з ім'ям бога родючості та скотарства Велеса. На сьогодні Масляна втратила все своє релігійне навантаження і стала народним святом, традиційним «народним гулянням» перед 40-денним постом, вважає громадсько-політичний та релігійний діяч Микола Марчук.
- Народні традиції, пов'язані з Масляною, прив'язані до жіночого початку. Це якраз закінчення зимових свят. Одна з назв свята – Колодій – пов'язана з тим, що дівчата, які не встигли одружитися, прив'язували колодочки на пояс або на руку та ходили з ними. І кожен міг стукнути. У християнські часи цю колодку навіть міняли на Великдень, – зазначив Марчук.
Церковні традиції до Масляної, додав експерт, полягає в тому, що перестають вживати в їжу м'ясні страви.
- Також за ці дні треба примиритись – наприкінці тижня Воскресіння прощення і до цього дня треба знайти спосіб примиритись та попросити прощення. Можливо, зробити добру справу, щоб увійти у Великий піст із добрими намірами, - підсумував Микола Марчук.
Курячі серця добре промити і зрізати з них усі плівки та перегородки, очистити від кров'яних згустків. Опустити серця в киплячу воду, підсолити і варити до повної готовності (хвилин 20-30). Залишити в бульйоні до остигання, після чого витягти і нарізати дрібним кубиком.
Гриби нарізати невеликими смужками та відправити їх на суху сковорідку. Коли вся вода випарується, посолити та поперчити їх до смаку. Додати трохи рослинної олії і дрібно нашатковану цибулю. Обсмажити до золотистої скоринки. Змішати разом курячі серця та гриби. Викласти на млинці та згорнути їх у акуратні конвертики.
Вирізку прокрутити в м'ясорубці. Обсмажити на олії разом з дрібно нарізаною цибулею, час від часу перевертаючи і розбиваючи лопаткою грудочки доти, доки фарш обсмажиться і добре підрум'яниться.
Розподілити отриману масу на дві порції та загорнути у млинці. Яйця відварити, натерти на дрібній тертці та змішати з панірувальними сухарями. Млинці полити топленим вершковим маслом, прикрасити тертим яйцем і сметаною.
Начинкою для млинців може стати будь-що – варення, свіжі яблука, сухофрукти, сир (з цукром або сіллю та зеленню). Також можна в середину млинця покласти заморожені ягоди полуниці, вишні, чорниці.
Підійдуть як начинки будь-які різноманітні креми, м'які сири, глазурі та ягідні джеми. Якщо хочеться несолодких млинців, то підійдуть ковбаси, сосиски, рибні консерви, різані гриби, овочі та багато іншого – все, що на думку спаде.
Підготувати тісто для млинців та почати випікати. Коли одна сторона підрум'янилася, перевернути млинець і розбити зверху яйце. Взяти сковороду за ручку і нахилити трохи з боку на бік, щоб білок розтікся по поверхні максимально, а жовток виявився максимально по центру кола. Скласти млинець навпіл, накривши другою половинкою яйце. Через кілька хвилин акуратно перевернути на інший бік. Знімати приблизно за 10 секунд.
Подавати можна із сиром та салатом зі свіжих овочів.
Яблука очистити від шкірки, порізати на маленькі кубики. Викласти на розпечену сковороду з вершковим маслом. Обсмажувати на середньому вогні 3-5 хвилин. Коли яблука пустять сік, додати цукор і корицю. Накрити кришкою та загасити близько 5 хвилин. Готово. Викласти начинку на млинець та закрутити в рулет.
Цибулю очистити і дрібно нарізати. Моркву помити, почистити та натерти на великій тертці. Сковороду нагріти, додати рослинне масло, викласти туди цибулю та моркву. Підсмажити на середньому вогні до рум'яності, іноді помішуючи. Вбити яйця, посолити, поперчити і перемішати обсмажену моркву та цибулю з яйцями. Смажити близько 5 хвилин, ретельно помішуючи та розбиваючи яєчні грудочки.
Зняти з плити, остудити. Натерти сир на великій тертці. З'єднати морквяно-яєчну суміш із сиром. Перемішати. Можна фарширувати.
Яйця та рис окремо відварити у підсоленій воді до готовності. Рис відкинути на сито. Яйця очистити. Обсмажити на вершковому маслі дрібно нарізану цибулю та яйця. Додати туди рис та посолити. Добре перемішати. Коли охолоне, начинку можна накладати на млинці.
У сотейнику з'єднати цукор, какао, крохмаль, перемішати. Влити молоко, перемішати. Поставити суміш на вогонь та довести до кипіння, постійно помішуючи. Додати вершкове масло|мастило|, дочекатися його розплавлення. Поварити ще 3-4 хвилини до загусання, постійно помішуючи. Остудити до кімнатної температури. Можна змащувати.
Апельсини почистити від шкірки. Потім гострим ножем вирізати філе, видаляючи волокна та перегородки. Перекласти філе у миску. Через час злити апельсиновий сік, що утворився, і змішати його з 2-3 ст. л. меду. Цією начинкою треба змащувати млинці та складати їх чаркою.
Сир із бананом збити блендером до однорідності. Збризкати банановий сир лимонним соком. Викласти по 1-2 ст. л. бананово-сирної начинки на кожен млинець, згорнути. Збризкати рідким медом і відразу подавати.
Родзинки залити невеликою кількістю гарячої води (близько 70 градусів) і залишити на 15 хвилин. Потім воду злити, а родзинки просушити на серветці. Якщо сир неоднорідний (з грудочками), перетерти через сито, Додати невелику дрібку солі, 2 ст. ложки цукру, ванільний цукор та сметану. Перемішати міксером. Додати ізюм і знову перемішати. Начиння готове.
Капусту дрібно нашаткувати, моркву натерти, цибулю дрібно порізати. На сковороду вилити олію і поставити на вогонь. Після цього викласти туди всі подрібнені овочі і відразу присолити. Гасити близько 10 хвилин. Додати фарш. Ще підсолити і присмажити меленим перцем. Томити до повної готовності всіх інгредієнтів.
Можна використовувати після того, як охолоне начинка.
Печінку обсмажити на олії, помішуючи, близько 20 хвилин – до готовності. Посолити та додати будь-які спеції за смаком. Моркву натерти на великій тертці. Додати до обсмаженої печінки. Подрібнити масу в м'ясорубці чи блендері. Додати розм'якшене вершкове масло. Ретельно перемішати. Начиння готове.
[h5_tt class="orange_h5_title" text="Солені начинки для млинців
Шинку нарізати кубиками. Сир натерти на великій тертці. Викладати суміш на середину млинця, після чого його краї підвертати в бік центру. Виходить смачний млинцевий рулет.
Сьомгу нарізати тонкими смужками (щоб різати було легше, її потрібно потримати у морозильній камері близько 20 хвилин). Зелень дрібно покришити і змішати із|із| сиром. Спочатку млинець змащується сирною масою, після зверху кладеться кілька шматочків сьомги. Згортати млинці потрібно в трубочку.