Завантажити ще

Кримськотатарський орнамент "орьнек" став частиною нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Кримськотатарський орнамент
Фото: virtmuseum.uccs.org.ua

Кримськотатарський орнамент "орьнек" та знання про нього офіційно внесли до всесвітньо культурної спадщини ЮНЕСКО. Про це міністр культури України Олександр Ткаченко 16 грудня повідомив у своєму телеграм-каналі.

"Кримськотатарський орнамент "орьнек" та знання про нього офіційно внесли до всесвітньо культурної спадщини ЮНЕСКО. Буквально щойно це рішення ухвалили на 16-й сесії під час засідання Міжурядової комісії у Парижі", - повідомив Ткаченко.

За його словами, культура Криму є надзвичайною і її слід оберігати.

- Вітаю кримськотатарський народ та всю Україну зі знаковою перемогою. ЮНЕСКО внесло традиційний кримськотатарський орнамент "орьнек" до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Це гідне визнання самобутності киримлів та краси культурної мозаїки України, – відреагував на рішення ЮНЕСКО Володимир Зеленський.

У липні 2020 року кримськотатарський орнамент "орьнек" як елемент нематеріальної культурної спадщини України був внесений до попереднього списку ЮНЕСКО для можливого включення його до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Розробка номінаційного досьє "Орьнек - кримськотатарський орнамент" була довгостроковою ініціативою кримськотатарської громадської організації "Алем".

Раніше до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесли гуцульську кераміку та петриківський розпис. Україна працює також над тим, щоб до списку ЮНЕСКО було включено український борщ.

ДОВІДКА

Орнамент "орьнек" містить у собі об'єднані в композицію дрібні елементи, переважно рослинного та геометричного характеру симетричного та асиметричного розташування. Основною символікою є зображення квітів та дерев у відтінках рожевого, зеленого, жовтого та синього кольорів.

Орнамент використовується як елемент декору національного одягу, взуття, головних уборів, а також в ювелірних прикрасах, на керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, домашньому обладнанні, в оздобленні меблів, килимових покриттях.

У лютому 2018 року "орьнек" внесено до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.