Завантажити ще

Юний винахідник із Житомира: Зробив бабусі «сонячну» кухню, щоб вона не платила за газ

Юний винахідник із Житомира: Зробив бабусі «сонячну» кухню, щоб вона не платила за газ
Фото: Пресслужба міськради Житомира

Винаходи житомирського 9-класника Михайла Шубіна здивували всю країну, а головне – потішили рідну бабусю. Незважаючи на юний вік, хлопець винайшов кілька «сонячних» кухонь, розробив технологію автономного енергозберігаючого освітлення фонтанів та дитячих майданчиків.

«КП в Україні» розпитала талановитого школяра, як приготувати їжу без газу та «запалити» ліхтарі без централізованого електропостачання.

У 9 років задумався про подорожчання газу

Мишкові було лише 9 років, коли він задумався над питаннями економії. Якось його батько, викладач гуртка «Основи науково-дослідної діяльності» міського Центру науково-технічної творчості, в якому тепер займається Мишко, поскаржився на зростання цін на газ.

- У бабусі у селі немає центрального газопроводу, всі користуються газовими балонами. Ціна на газ росла, я, подорослішавши, розмірковував, як можна заощадити. Прийшла ідея перевірити сонячні кухні - чи можна їх використовувати, чи перспективні вони будуть? Знайшов інформацію в інтернеті, – згадує Мишко. - Є 3 комбінації «сонячних» кухонь – коробкова, концентрична та комбінована. Виготовив усі 3, помістив у них посуд об'ємом 1 літр та виміряв, до якої температури нагрілася вода у кожній за 45 хвилин.

Суть розробки – зібрати промені у точку фокусу. Для цього всі стіни кухні зроблені регульованими. Шляхом експериментів житомирський школяр встановив: найкраще зі своїм завданням справляється комбінована кухня.

– Вода нагрілася до 80 градусів. Але це було влітку, день стояв спекотний. Восени за 45 хвилин температура води піднялася до 45 градусів. Найкращі результати показала кухня з нержавіючої сталі. Її можна зробити ще ефективнішою, але для цього потрібно використовувати скло, а воно крихке,

розповів про свої експерименти Михайло.

Звичайно, ККД Мішиного винаходу не може тягатися з газовою плитою - вода на ній нагріється набагато швидше. Але хлопчик і не збирається зупинятись на досягнутому.

- Хочу вигадати таку кухню, яка зможе працювати весь рік, а не лише влітку. Зараз міркую, як це зробити. Якщо робити такі невеликі проекти, то, можливо, у майбутньому ми зможемо стати незалежними від дорогих ресурсів, – запевнив юний винахідник.

Робота житомирського школяра неодноразово займала призові місця на всеукраїнських конкурсах, а минулого року здобула перше місце в обласному етапі на конкурсі МАН. Але особливо зраділа винаходу Мішина бабуся: ще трохи – і онук збере їй потужну «сонячну» кухню, щоб готувати їжу та розігрівати воду без газу.

Суть винаходу зібрати сонячне проміння в одну точку. Тоді каструля нагрівається. Фото: Прес-служба міськради Житомира

Суть винаходу зібрати сонячне проміння в одну точку. Тоді каструля нагрівається. Фото: Прес-служба міськради Житомира

Діти як джерело електрики

Науковий інтерес Михайла не обмежується кухнями. Одна з його чергових ідей – енергозберігаючі дитячі майданчики. За задумом Михайла висвітлювати територію для ігор будуть... самі діти. Все, що для цього потрібно – кататися на каруселі: чим активніше, тим краще.

- Щоб висвітлити зону навколо дитячого майданчика, необхідно використовувати електроенергію. Для цього на макеті помістив під карусель магніти – один над одним. Вгорі – неодимовий магніт, а внизу – котушки, – розповів нам Михайло. - Електрика вироблятиметься, коли діти катаються на каруселі. Те саме і з гойдалками. Так дитячий майданчик зможе забезпечити висвітлення собі сам. Крім того, подібну технологію можна використовувати для заряджання гаджетів.

Є у Михайла ще одна ідея – зробити освітлення місцевого фонтану незалежним від централізованого електропостачання. Винахідник вже протестував свій задум на маленьких моделях, але для реалізації нових ідей Михайла Шубіна потрібні спонсори.

– Я зацікавився фонтаном, який нещодавно реконструювали у Житомирі. Вечорами його висвітлюють світлодіодні лампи, які живляться електроенергією міста. Я захотів, щоб фонтан забезпечував себе сам, – пояснює школяр. – На дні фонтану знаходиться зливна труба, в яку можна помістити генератор. Коли вода потече трубою, вона почне крутити лопаті генератора. Внаслідок цього з'явиться струм, який піде далі до акумулятора. Таким чином, світлодіодні лампи зможуть освітлювати парк у вечірній період.

Винаходи так захопили Мишка, що інші захоплення відійшли на другий план. Комп'ютерні ігри, фільми та навіть популярний у молоді Ілон Маск житомирського винахідника цікавлять мало. Інша справа – пригодницькі книги.

- Ігри мені не подобаються. Кіно також не дуже. Можу подивитися в ТікТоку чи ютубі цікаві експерименти. Загалом у мене не дуже багато вільного часу. Якщо він з'являється, люблю посидіти з пригодницькою книгою. Нині читаю Всеволода Нестайка (письменник, до речі, народився на Житомирщині). Ще обмірковую майбутні роботи, – каже Михайло.

А мріє молодий винахідник зробити таке відкриття, завдяки якому економити природні ресурси зможе кожна людина: це піде на користь і людям, і природі.

Бабуся Михайла задоволена винаходом онука. Фото: Суспільне Житомир

Бабуся Михайла задоволена винаходом онука. Фото: Суспільне Житомир