27 травня
Завантажити ще

Три вісімки і колесо життя: системи планування успішного і щасливого життя

Три вісімки і колесо життя: системи планування успішного і щасливого життя
Фото: StartupStockPhotos від Pixabay

Мій друг - успішний бізнесмен і просто хороша людина - любить повторювати: "головне, щоб в голові був баланс, а інше прийде". Але як досягти цього балансу, якщо його спочатку немає ні в голові, ні в житті? Виявляється, є кілька простих перевірених способів, які часто навіть називають правилами успіху. Так беріть на озброєння: що-що, а успіх точно нікому не завадить!

Правило трьох вісімок

Суть правила трьох вісімок полягає в рівномірному розподілі часу між трьома потребами: робота, відпочинок, сон. Як зрозуміло з назви, на кожну з них відводиться по 8 годин.

Бізнес-тренери та навіть медики вважають, що правило 888 - це найпростіший спосіб грамотно спланувати cвой день. Що стосується часу на роботу (це наш стандартний робочий день) і на сон (спати саме вісім годин, плюс-мінус година рекомендують медики), то тут все зрозуміло. А що з відпочинком?

Під "відпочинком" мається на увазі час на будь-який релакс, крім сну: спілкування з дітьми і близькими, хобі та читання, музика і фільми. Звичайно, якщо в рахунок цього часу ви приготуєте вечерю або запустите машинку з пранням, нічого страшного не трапиться. Головне - розуміти суть: кілька годин відпочинку кожен день, крім сну, - це обов'язково! Як би багато не було роботи, важливо усвідомити, що працювати цілодобово - ненормально, і рано чи пізно це неминуче відіб'ється на стані здоров'я.

Що стосується вихідних, то вони призначені для більш повноцінного відпочинку, тому можна їх розбивати на свій розсуд. Наприклад, так: 8 годин - на сон, 8 годин - на відпочинок, 8 годин - на особисті або домашні справи.

Аудит часу

Багато хто, прочитавши про 8 годин сну та 8 годин іншого релаксу з попереднього пункту, обуриться: стільки часу просто немає! А скільки є? Для того, щоб відповісти на це непросте питання, потрібно зробити прості дії: протягом декількох днів записувати, на що і скільки часу ви витрачаєте. Запевняємо: вас чекає маса сюрпризів.

Наприклад, цілком може виявитися, що робота, на яку у вас йдуть "всі сили", "весь час" і "все життя", насправді забирає не більше 3-4 годин на день. Проте "5 хвилин на каву з подружкою" виливаються в півтори години, а "перевірити, що нового в соцмережах " - і зовсім о три години, які можна було б витратити на набагато цінніші справи.

Так чином, чесно провівши такий аудит і записуючи всі тимчасові "витрати", ви побачите, як багато часу у вас йде даремно. Адже його можна було б витратити на спорт, читання, саморозвиток і т.д.

Система балансу B-Alert

Досить корисна техніка, назва якої є абревіатурою, а кожна буква позначає один з типів діяльності: B - це blueprint (планування), А - action (дія), l - learn (навчання), e - exercise (вправи, маються на увазі фізичні ), r - relax (відпочинок), t - thinking (роздуми).

Людина, яка кожен день приділяє час всім цим заняттям, відчуває, що живе наповненим життям. Ви так себе не відчуваєте? Спробуйте кілька днів поспіль відзначати, які "букви" сьогодні були, а до яких не дійшли руки, і за підсумками тижня ви зрозумієте, до чого в своєму житті треба ставитися з великою увагою.

До речі, зверніть увагу: можливо, ви з головою занурюєтеся в одні справи тільки для того, щоб "не було часу" на інші.

Баланс "Хочу і треба"

Погодьтеся, що, коли ви говорите "мені треба це зробити" і "я хочу це зробити", виникають дуже різні відчуття. В "треба" занадто багато напруженості, автоматизму і занадто мало вибору. А в "хочу" багато енергії, любові, задоволення і, найголовніше, багато особистого вибору.

Отже, для того щоб скористатися даною системою балансу, треба написати список справ, запланованих, скажімо, на тиждень або навіть на місяць, розділивши пункти на два стовпчики - "треба зробити" і "хочу зробити".

Тепер потрібно проаналізувати ці списки, відповівши собі на кілька питань.

* В який список вам би хотілося додати пунктів, а з якого викреслити половину справ?

* Чи не занадто багато (мало) в вашому житті "треба"?

* Чи не занадто багато (мало) в вашому житті "хочу"?

* Справи з якої категорії вам даються легше?

* Чи можете ви врівноважити ці сторони?

* Чи вийде хоча б в деяких сферах з'єднати "треба" і "хочу"?

При цьому не варто обманювати себе ідеєю, що корисно робити тільки те, що хочеться. Мовляв, для початку треба "захотіти", а раз не хочеться, то і силувати себе не треба. Це не так. Справа в тому, що дисципліна і цілеспрямованість зі списку "треба" прекрасно балансують зі свободою і творчістю зі списку "хочу". І подивитися на своє життя через призму цих двох категорій буде в будь-якому випадку корисно, а вже якщо вийде їх з'єднати - це взагалі вищий пілотаж.

Колесо життя

Колесо життя, або, як його ще називають, колесо життєвого балансу - це ефективний інструмент, за допомогою якого можна визначити проблемні сфери свого життя, заповнити «порожнечі» і таким чином стимулювати особистий розвиток.

Колесо життя являє собою коло, розділене на кілька секторів. У класичному варіанті їх вісім: робота, гроші, здоров'я, друзі, сім'я, особистісний розвиток, відпочинок, духовність. Креслимо це коло з секторами на папері, після чого кожен сектор ділимо шкалою від 1 до 10. Цифра 1 розміщується в центрі кола, а 10 - на колі. Можна спростити завдання і роздрукувати готовий шаблон колеса.

Далі оцінюємо кожну сферу життя по 10-бальній системі, де 1 - це "все погано", 10 - "все відмінно". Оцінки ставляться інтуїтивно, але якщо інтуїція мовчить, можна їй і допомогти.

Наприклад, якщо ви відчуваєте повне взаєморозуміння і не відчуваєте дискомфорт, перебуваючи зі своєю сім'єю, то це - не менше 8 балів в секторі "сім'я".

Якщо ви не маєте хронічних захворювань - це вже 6-7 балів в секторі "здоров'я", якщо до того ж вкрай рідко хворієте вірусними захворюваннями, це тверда "вісімка", а якщо ще й коронавірусом перехворіли безсимптомно - це 9-10 балів.

З великою часткою ймовірності можна сказати, що ваше коло рівним не буде - щось у вас, можливо, і на "десяточку", але провали неминучі. Так що відзначте дату складання діаграми (щоб потім відстежити динаміку) і намічайте план розвитку по провальним сферам.

Наприклад, якщо у вас провал в секторі "друзі", цей план може бути таким: обдзвонити старих друзів, призначити кілька зустрічей, запланувати похід в гості або прийом гостей, відзначити в календарі дні народження друзів і не забувати їх вітати, знайти в соцмережі групи за інтересами і познайомитися з новими людьми і т.д.

Для деяких секторів, наприклад, для сектора "гроші", потрібно ставити конкретну мету з дедлайном: знайти нову роботу (отримати нову посаду, знайти підробіток і т.д.) і збільшити свій щомісячний дохід до 25 тис. грн до 1 січня 2022 року.

Звичайно, домогтися найвищих показників у всіх сферах життя неможливо, та це й не потрібно. Зрозуміло, що в чомусь ви досягнете успіху більше, а в чомусь - менше. Це вже питання вибору пріоритетів. Але все ж якщо сектор набрав до 4 балів, це є чітким сигналом його занедбаності і того, що приступати до вирішення проблем потрібно негайно.

Такі діаграми варто робити раз на півроку-рік і відстежувати динаміку. Чекати понеділка або Нового року не варто: накресліть колесо життєвого балансу зараз і почніть міняти своє життя на краще вже сьогодні!

колесо життя

колесо життя

Колесо життя - наочна діаграма наших планів і досягнень. Фото: mirpozitiva.ru

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

5 кроків до того, щоб вас полюбили на роботі