Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 квiтня
Завантажити ще

Випробовано на собі: як я стояв у черзі до центру зайнятості

Випробовано на собі: як я стояв у черзі до центру зайнятості
Фото: google.com/maps/Александр Бичковський

Майже 40% українців, за даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», втратили через війну роботу. Знайти нову - завдання не з простих. Кореспондент «КП в Україні» вже провів експеримент: спробував обдзвонити, здавалося б, актуальні вакансії і залишився з носом.

Але є й інший шлях – похід до центру зайнятості. І ось що з цього вийшло.

У Києві в електронній черзі місць немає

Звісно, я одразу спробував піти цивілізованим шляхом: зайшов на сайті Державної служби зайнятості у розділ «Електронна черга», ввів свої дані, обрав Київ, район, в якому я живу, і… До суботи, 21 травня, всі місця виявилися зайнятими.

Може, сервіс не працює? В інших районах столиці та сама історія: вільного запису немає. Став переглядати всі обласні міста поспіль: у Львові, як і в Києві, не запишешся, натомість у Житомирі - ласкаво просимо. Виходить, сервіс працює. Охочих - просто зашкалює.

Робити нічого, доведеться йти навмання. Може, приймуть.

Стоять переважно чоловіки

Всю марність своїх надій я зрозумів уже на підході до Оболонського центру зайнятості. На годиннику було близько одинадцятої, і перед будівлею вишикувалася черга з 20-25 осіб. Вона складалася з таких само, як і я, невдах, які не зуміли записатися електронкою. І тих, хто все ж таки зумів.

Всередину не пускали. Періодично в дверях з'являлася чергова (так її охрестили у натовпі) і називала або прізвище людини, що записалася, або пропускала наступного з живої черги.

Більшість із присутніх біля Центру зайнятості – чоловіки, жінок менше, співвідношення приблизно 70 на 30. Середній вік – від 40 до 50 років. Але є як і зовсім молоді хлопці по 20 років з лишком, так і жінки старше 50-ти. Професії людей різні.

Черга просувалася дуже повільно - не швидше за одну людину в 20 хвилин. Втім, з хвоста в середину пересувалася: багато хто не витримував безперспективного стояння і йшов. Приблизно години через дві я вчинив так само – сумніваюся, що, простоявши до вечора, зміг би потрапити на прийом. Зате досхочу поспілкувався з тими, хто прийшов у пошуках роботи.

Люди чекають на свою чергу в Оболонський центр зайнятості. За спиною автора стоїть ще стільки ж безробітних. Фото автора

Люди чекають на свою чергу в Оболонський центр зайнятості. За спиною автора стоїть ще стільки ж безробітних. Фото автора

До армії не взяли. Немає місць

Історії, що тут розповідають, схожі.

- Я працював у будівельній фірмі, на моноліті, але через війну будівництва повністю зупинилися. Керівництво нічого конкретного сказати не може, зарплату не платять із лютого, – каже 38-річний киянин на ім'я Олексій. – Звільнився за власним, за згодою сторін підписувати начальник мені не захотів. Пробував влаштуватися до армії на контракт, але не беруть, кажуть, місць немає. Та й не маю військової спеціальності. Тепер хочу на облік стати, отримати допомогу і знайти нову роботу.

Олексій, як і я, прийшов уперше. Прийшов до пів на десяту, але до обіду до входу в Центр зайнятості так і не наблизився.

А ось ще одна історія…

– До війни працювала перукарем. Як усе почалося, салон зачинили. Наразі запрацював потихеньку, пішли люди. Але я звільнилася – посварилась із керівництвом. Поки що підробляю, клієнтів вдома стрижу. Добре хоч зібралася за роки своя клієнтська база, – каже дівчина Олена. – Але грошей не вистачає на оплату оренди квартири, тож хочу стати на облік. Готова працювати хоч касиром у супермаркеті, хоч прибиральницею – головне, щоб платили зарплату вчасно та в обіцяному розмірі. Додому до Коростеня їхати не хочу, там роботи немає зовсім.

А може, "Дія" допоможе

Побачена нами картина безрадісна. Але ми знайшли ще один варіант, який допоможе безробітним стати на облік. Використовувати портал "Дія". Для цього потрібно:

  • зайти до електронного кабінету за посиланням за допомогою програми «Дія» на смартфоні або через особистий ключ,
  • перевірити та, якщо необхідно, актуалізувати дані про себе в електронному кабінеті,
  • заповнити анкету про надання статусу безробітного і заяву про призначення допомоги з безробіття,
  • обрати банківський рахунок для виконання на нього виплат. Зазвичай це ваша зарплатна картка чи банківський рахунок у рамках програми «єПідтримка»,
  • завантажити сканокопії чи фото документів (паспорт, трудова книжка, документи про освіту),
  • підписати всі електронним підписом та подати до обраного вами центру зайнятості.

Набагато складніша ситуація з людьми, які опинилися на тимчасово окупованих територіях або територіях, де тривають бої. Центри зайнятості, як і "Дія", там не працюють. Тому документи можна надіслати на електронну пошту [email protected]. Зробити це можна, завантаживши та заповнивши заяву за формою на посиланні, прикріпивши необхідні документи. У темі листа вкажіть слово «реєстрація» та ваші ПІБ заявника.