Завантажити ще

Пенсійні новини весни-2024: хто залишився без пенсій та як отримати виплату без стажу

Пенсійні новини весни-2024: хто залишився без пенсій та як отримати виплату без стажу
Фото: ТСН

Сьогодні майже 18% населення України становлять люди віком 65 років і старші, і з кожним роком старіння населення нашої країни лише прогресує. Згідно з прогнозами Мінсоцполітики, вже до 2035 року кожному п'ятому українцю буде 65 років і більше. Враховуючи це, пенсійні новини та нововведення – від підвищення пенсійного віку до підстав призупинення виплати пенсій – цікавлять багатьох українців.

Призупинені виплати

З 1 квітня внутрішньо переміщеним особам (ВПО), які не пройшли ідентифікацію, призупинили виплати. Про це повідомляють у ПФУ, нагадуючи, що відповідну норму передбачено Постановою уряду від 27 грудня 2023 року №1384.

Раніше у ПФУ пояснювали, що вимога пройти ідентифікацію не нова. У період карантину з 12 березня 2020 року до 1 липня 2023 року дія цієї вимоги була припинена. Після закінчення карантину норму про проходження пенсіонерами-ВПО ідентифікації відновили, однак у зв'язку з повномасштабною війною надали громадянам більше часу та можливостей для проходження ідентифікації. Спочатку термін ідентифікації продовжили до 31 грудня 2023 року, потім – до 31 березня 2024 року.

Докладно про це ми писали тут.

У ПФУ вкотре нагадують, що пройти ідентифікацію можна кількома способами.

 1. Особисто звернувшись до відділення «Ощадбанку» або до будь-якого сервісного центру ПФУ з паспортом громадянина України.
 2. Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) «Дія. Підпис».
 3. За допомогою відеоконференцзв'язку у територіальному органі ПФУ.
 4. У закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який засвідчує, що людина жива, якщо пенсіонер із числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (у довільній формі) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна надіслати поштою рекомендованим листом або у сканованому вигляді – через вебпортал ПФУ з використанням КЕП.

Хто ще може втратити пенсію

Непроходження ідентифікації – далеко не єдина причина, через яку можуть призупинити виплати. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії припиняється за такими підставами:

 • якщо пенсію призначено на підставі документів, що містять неправильні відомості;
 • у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон, якщо інше не передбачено міжнародним договором України;
 • у разі смерті пенсіонера;
 • якщо пенсіонер не отримував пенсію через відділення поштового зв'язку протягом шести місяців поспіль (або якщо розрахункові дії по карті не проводилися протягом 180 днів);
 • в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо пенсіонер раптово перестав отримувати пенсію з невідомої причини, найкраще, що можна зробити, - це звернутися з письмовим запитом до Пенсійного фонду України. Подати таку заяву можна, зокрема, у власному кабінеті.

Індексація пенсій

З 1 квітня розпочалася індексація пенсій для пенсіонерів, які продовжують працювати після виходу на пенсію, за умови, що з моменту останнього перерахунку минуло два роки. За попередніми оцінками, це має зачепити понад 650 тис. працюючих пенсіонерів. Сума підвищення пенсії залежатиме від індивідуальних показників, таких як стаж роботи та розмір розрахункової пенсії.

Проте у квітні пенсія не збільшиться. Справа в тому, що сам перерахунок відбудеться після того, як у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування з'являться дані щодо сплати ЄСВ за перший квартал поточного року. Збір цих даних триватиме до 10 травня, тому пенсіонери, яким буде здійснено перерахунок, отримають збільшені розміри пенсійних виплат орієнтовно у червні. При цьому доплату буде нараховано за всі попередні місяці, починаючи з 1 квітня.

Виплати без стажу

2024-го тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком, зросла ще на рік. Тепер, щоб вийти на пенсію у 60 років, громадяни повинні мати у своєму активі щонайменше 31 рік страхового стажу. Ті, у кого після досягнення 60 років немає такого стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки за наявності стажу не менше 21 року. За наявності страхового стажу від 15 до 20 років пенсійні виплати призначать у 65 років.

У разі, якщо в людини і у 65 років не набирається 15 років стажу, вона має право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних (на сьогодні 2361 грн).

Щоб оформити тимчасову допомогу від держави, слід звернутися до місцевого центру соціального захисту. Під час воєнного стану та місяць після його завершення такі виплати надаються безперервно, незважаючи на те, чи були пропущені терміни для їхньої перевірки.

Раніше цю допомогу не індексували, проте цього разу в ході весняної індексації пенсій в Україні найнижчі виплати були підвищені на 364 грн. Як пояснили в Мінсоцполітики, минулого і цього року індексація була сформована таким чином, щоби максимально збільшити саме найменші пенсії. Відповідно, мінімальна "соціальна пенсія" зараз становить 2725 грн.

Крім того, після 70-го, 75-го та 80-го днів народження люди похилого віку можуть розраховувати на надбавки за віком у розмірі:

 • 300 гривень для осіб 70-74 років;
 • 456 гривень для осіб віком 75-79 років;
 • 579 гривень для осіб 80 років та старших.

Доплати після досягнення 70-річного віку не одержують пенсіонери, якщо загальний розмір пенсійних виплат становить понад 10 340,35 грн.

Нагадаємо, що тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію у 60 років та у 63 роки, зростатиме до 2028-го. Щоб вийти на пенсію у 60 років у 2028 році потрібно буде мати не менше 35 років стажу, у 63 роки – не менше 25 років.

При цьому з 1 січня 2028 року, за наявності 40 і більше років страхового стажу пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.

Виплати до Дня Незалежності

До Дня Незалежності деякі громадяни отримають одноразову виплату. Зокрема, крім надбавок за віком, про які йшлося вище, на надбавку можуть розраховувати пенсіонери, які мають особливі заслуги перед Україною. Її розмір встановлюється індивідуально.

Особи з інвалідністю внаслідок війни, колишні малолітні в'язні концентраційних таборів, гетто та інших місць, особи з інвалідністю через захворювання, трудове каліцтво або з інших причин отримають одноразову допомогу до Дня Незалежності України. Розмір надбавки складе:

 • 3100 гривень для І групи;
 • 2900 гривень для ІІ групи;
 • 2700 гривень для ІІІ групи.

Також додаткову тисячу гривень можуть отримати учасники бойових дій, які постраждали, учасники Революції Гідності, колишні неповнолітні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць, діти, які народились у цих місцях.

650 грн отримають:

 • члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, захисників та захисниць України;
 • дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю через війну, якщо вони не одружилися повторно;
 • дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних особами з інвалідністю від захворювання, трудового каліцтва або з інших причин, які не одружилися повторно.