Завантажити ще

Що буде у листопаді: віялові відключення, подорожчання закордонних паспортів та прийняття бюджету

Що буде у листопаді: віялові відключення, подорожчання закордонних паспортів та прийняття бюджету
Фото: REUTERS/Roman Baluk

Оформлення паспортів подорожчає

В Україні з 1 листопада подорожчає термінове оформлення внутрішнього та закордонного паспортів. Про це йдеться у постанові Кабміну №1180 від 14 жовтня.

Вартість оформлення паспорта громадянина України протягом 10 днів подорожчає з 252 до 496 грн. А оформлення закордонного паспорта за 3-7 днів зросте з 704 до 992 грн.

Крім того, зросте вартість оформлення та обміну проїзного документа біженця з 226 до 452 грн.

Також у постанові йдеться про те, що за пів року після скасування військового стану нетермінове оформлення внутрішнього паспорта (у формі айді-карти), крім оформлення паспорта вперше, зросте зі 126 до 248 грн.

Нестрокове оформлення закордонного паспорта (20 днів) через пів року після закінчення військового стану подорожчає з 352 до 496 грн.

Віялові відключення

Попереду на Україну чекають серйозні випробування: найхолодніший місяць осені та продовження віялових відключень.

Поки віялові відключення більше схожі на аварійні: графіки дотримуються дуже приблизно, а то й зовсім не дотримуються. 26 жовтня українці по всій країні констатували, що залишилися без світла на 8-9 годин замість заявлених чотирьох.

Експерти пояснюють: по суті, ці відключення і є аварійними. І якщо прямої генерації могло б і вистачити, то удари по розподільних системах не дають змоги перерозподілити електрику.

– Сьогодні пройшов практичний тренінг на власному досвіді – як вижити без електроенергії понад 8 годин, – розповідає голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. - Місце проведення м. Кременчук. Час відсутності електроенергії – понад 8 годин. Щоправда, з перервою на дві години, коли встигли зарядити всі прилади та сходити до маркету. З набутого досвіду: бойлер тримає температуру цілий день, вода гаряча. А ось прилади мають властивість розряджатися, нічної зарядки не вистачає. При постійному користуванні мобільним інтернетом нічного заряджання вистачає на пів дня. Продукти в холодильнику від таких відключень мають властивість псуватись, особливо якщо холодильник старий. Якби не перерва на 2 години, гаджети вже розрядилися б.

Тож, резюмував Попенко, всю цю демагогію з вірними відключеннями понад 4 години треба змінювати. «Укренерго» та обленерго мають думати та працювати, працювати та думати, а не розповідати про створення чергової робочої групи.

Але навряд чи тут можна щось придумати, окрім віялових відключень, тому залишається лише сподіватися, що систему упорядкують і більш ніж на 4 години українців без електрики постараються не залишати.

Хоча ось столичним мешканцям у ДТЕК вже пообіцяли – про 4 години можна буде лише мріяти. І попередили, що віялові відключення можуть тривати й до 6 годин.

Старт опалювального сезону та тарифи

У деякі українські квартири тепло почали подавати у жовтні, але все ж таки повною мірою (наскільки це можливо за нинішніх військових умов) опалювальний сезон стартує у листопаді. А це означає, що до всіх наших проблем додадуться платіжки за опалення, що істотно зросли.

Нагадаємо, що згідно із Законом №7427, протягом дії військового стану та шести місяців після його закінчення, ведений мораторій на підвищення цін та тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання. Законом передбачено, що протягом цього періоду ціна на природний газ для побутових споживачів не підлягає збільшенню та залишається на рівні 24 лютого 2022 року – 7,96 грн за куб.

Ціни на опалення, а також гарячу та холодну воду залишаться без змін

А от із тарифами на електроенергію поки що все складно. Справа в тому, що нинішні тарифи (1,44 грн за кВт*годину, якщо споживачі використовують менше 250 кВт на місяць, та 1,68 грн на споживання понад 250 кВт), навіть після пролонгації діють до 31 жовтня 2022 року. Експерти, опитані "КП в Україні", вважають, що з 1 листопада 2022 року тариф на електрику не зміниться, оскільки відповідні заяви вже неодноразово звучали в уряді. А ось для бізнесу тарифи можуть підняти. Офіційного повідомлення на момент написання статті (28 жовтня 2022. – Авт.) не було.

Що стосується субсидій, то, як ми вже писали раніше, за домогосподарствами, які раніше отримували субсидії, рішення цього опалювального сезону приймаються автоматично. Якщо ж люди хочуть оформити субсидію "з нуля", вони можуть звернутися за її оформленням у будь-який момент. Щоправда, є один нюанс. Якщо це зробити не пізніше двох місяців з початку опалювального сезону, то субсидія буде призначена з початку опалювального періоду. Якщо ж заява надійде більш як за два місяці, субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.

Бюджет-2023

Бюджет на наступний рік планували ухвалити наприкінці жовтня, але, як стало відомо днями, голосування перенесли на початок листопада. Бюджет буде прийнято у другому читанні у першій декаді місяця.

Як пояснили нардепи, затримка пояснюється переговорами з МВФ. Спочатку потрібно зрозуміти, чи буде затверджено нову програму співпраці з Фондом, і вже на підставі цього планувати кошторис країни на 2023 рік.

Як ми писали раніше, половина бюджету воєнного часу піде на оборону.

Ціни знову зростуть

Щомісяця нам здається, що цінам зростати вже просто нікуди, але прогнози щодо чергових подорожчань з'являються чи не щодня: овочі, кава, м'ясо… Періодично ми пишемо про причини подорожчання тих чи інших продуктів, але, крім цих індивідуальних причин, є й загальні: зростання цін на енергоносії (що впливає на подорожчання як виробництва, так і зберігання), а також зростання цін на пальне та, відповідно, логістику.

За різними оцінками, до кінця року тією чи іншою мірою подорожчають усі групи продуктів – борошно та хліб, яйця та молочні продукти, овочі та фрукти, м'ясо та ковбаса. У середньому продуктовий кошик у листопаді додасть щонайменше 4-5%.

Потім ще приблизно стільки ж – у грудні, та й у новому році зростання цін не зупиниться. Адже всі основні чинники, про які ми писали раніше – від скорочення посівних площ до зруйнованої логістики, – нікуди не подінуться. У бюджеті на 2023 рік закладено 30%-ну інфляцію, і економісти кажуть, що це ще оптимістично.

На тему

Нідерланди запровадили нові правила для українських біженців

З 1 листопада у Нідерландах запрацюють нові правила для українських біженців. Тепер вони повинні мати спеціальну вклейку-відмітку в паспорті або О-документ, що підтверджує статус тимчасового захисту та дозволяє легально влаштуватися на роботу. Про це повідомляє нідерландський урядовий портал.

Спеціальну позначку до паспорта або О-документа видає Служба імміграції - Immigratie-en Naturalisatiedienst, IND. Для їх оформлення необхідно до 31 жовтня звернутися до відомства, мати при собі паспорт.