Завантажити ще

Еколог: Якщо в Азовське море потрапив сірководень із «Азовсталі» - воно стане мертвим

Еколог: Якщо в Азовське море потрапив сірководень із «Азовсталі» - воно стане мертвим
Фото: t.me/mariupolrada/

Вимагають допуску експертів та ООН

Через бомбування "Азовсталі" є загроза вимирання Азовського моря. Якщо буде пошкоджено технічну споруду, що стримує концентрований розчин сірководню, тонни цієї отруйної речовини ринуть прямо в море. Про це повідомила Маріупольська міськрада.

Витік сірководню повністю вб'є флору та фауну Азовського моря. Звідти сірководень відпливе до Чорного, слідом – до Середземного. Таким чином проблема набуде глобального масштабу.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко наполягає на негайному допуску на об'єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та запобігання екологічній катастрофі світового рівня.

Смерть для всього живого

«КП в Україні» поспілкувалася з екологом, директором Львівського еколого-натуралістичного центру Ігорем Антаховичем.

– Якщо сірководень справді потрапить до Азовського моря – це екологічна катастрофа колосального масштабу для фауни та флори, – не приховує занепокоєння Ігор Антахович. - В Азовському морі сірководню немає, на відміну від Чорного моря, де є природний шар цієї речовини на різних глибинах. Воно називається Чорним тому, що в ньому іноді в процесі перемішування природний сірководень піднімається на поверхню, і вода стає дуже темного кольору. Це одна із версій. А в Азовському морі через мілководство ніколи не було і немає сірководню. Там зовсім інша флора та фауна. І якщо в нього потрапляє у великій кількості сірководень, то все це загине. Сірководень взагалі отруйний, а при контакті з киснем та водою утворює сірчану кислоту у різних концентраціях. Це просто смерть будь-якого живого організму.

Директор Львівського еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович. Фото: facebook.com/ecochilds

Директор Львівського еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович. Фото: facebook.com/ecochilds

У малих кількостях присипляє рибу, у великих – вбиває

Якщо в море потрапляє сірководень у невеликій кількості – він спричиняє «сонну хворобу» у риб. Риба засинає, її прибиває до берега.

– Я навіть двічі ловив руками рибу, яка хапнула сірководню та заснула, – зазначає Ігор Антахович. – Це швидко минає – приходить свіжа вода та нормальний кисень, і риба «оживає» і пливе далі. Але у великих концентраціях сірководень смертельний для живого в Азовському морі.

Нафту можна зібрати, а сірководень – ні

Технології очищення морів від шкідливих речовин є, але вони стосуються очищення води від нафти. З масштабними витоками сірководню людство в історії поки що не стикалося.

- Якщо пройде ця перша хвиля і сірководень в Азовському морі осяде на дно, він все одно буде небезпечним протягом багатьох років, бо під час штормів його підніматиме, і він знову отруюватиме воду, - зітхає Ігор Антахович. – Ситуація дуже плачевна, якщо ця інформація про попадання сірководню в Азовське море справді підтверджується. Це буде мертве море.

Еколог наводить приклад – у Сколівських Бескидах на Львівщині є Мертве озеро, в якому також високий вміст сірководню – через гниючу органіку та велику глибину. Там нічого не живе, немає риби, а рептилії та земноводні тільки пропливають – і тікають геть. Вода темна – коричнево-чорного кольору.

– Якщо це справді трапиться – це просто жах, – каже Ігор Антахович. – Очищенням морів займаються екологи-інженери – наприклад, від нафтопродуктів. Хоча це зовсім інша технологія, але зіткнувшись з цим, людство розробляло такі технології і вже знає, як це зробити. Різниця в тому, що нафта плавуча і тримається на поверхні - і її збирають, а сірководень, навпаки, перемішується з водою і з часом осідає на дно. Самі собою ці хімічні сполуки нікуди не зникнуть – вони окисляться і перейдуть у стійку форму. Їх потрібно буде якимось чином витягувати звідти – пов'язувати хімічно та витягувати. Це серйозна робота.

Скільки отруйних речовин знаходиться на території величезного комбінату «Азовсталь», сьогодні сказати не може ніхто. Фото: t.me/mariupolrada/

Скільки отруйних речовин знаходиться на території величезного комбінату «Азовсталь», сьогодні сказати не може ніхто. Фото: t.me/mariupolrada/

Риби не буде, але купатися можна

У морі зникне риба. Вже не поласуєш азовським бичком. Про камбалу і судака взагалі можна буде забути. Риба місцевого населення була і джерелом харчування, і тим ресурсом, з якого вони жили. Сірководень у воді не вплине хіба що на купальників – концентрація не та, щоб викликати опіки шкіри.

З Азовського моря сірководень відпливе у Чорне море, слідом – у Середземне.

- За певних збігів обставин – це залежить від погоди та вітрів – сірководень може потрапити до Середземного моря, хоч воно досить далеко від точки забруднення та від Азова взагалі, – підтверджує Ігор Антахович. - Але уявити це можна - течії існують і нікуди не поділися.

У пов'язане з Азовським Чорне море попадання сірководню викличе менше втрат, але вони теж будуть.

- Такої проблеми у світі ще не було, і навряд чи хтось може заздалегідь сказати, чим усе це закінчиться, - зазначає еколог. – Ці питання треба досліджувати. Як із Чорнобилем – ті прогнози, що робили після аварії, робили лише тому, що ніхто не знав у реаліях, чого чекати. Нині вже понад 30 років існує заповідник, і вчені вивчають ці процеси. Так само і тут – ніхто зараз не може сказати, що станеться. Однозначно буде негативний вплив на Чорне море та, можливо, на Середземне, але які це будуть масштаби – ніхто зараз не скаже.

Не виключено, що знаменитий азовський бичок може залишитись лише у вигляді пам'ятника в Бердянську. Фото: rest.guru.ua

Не виключено, що знаменитий азовський бичок може залишитись лише у вигляді пам'ятника в Бердянську. Фото: rest.guru.ua

До України виникнуть претензії від прибережних країн

Еколог каже – навіть при попаданні речовини з невеликою концентрацією все одно відбудуться зміни біоценотичної ситуації – зміна видів тих, які зараз існують, на ті, що зможуть існувати в інших умовах за іншої концентрації сірководню. У Чорному морі, за словами експерта, навряд чи може йтися про повне вимирання фауни та флори.

– Але однозначно буде зміна видів. А ось Азовське вимре 100%, – зазначає Ігор Антахович. – Все залежить від концентрації – скільки цієї гидоти потрапить у воду і який буде водний баланс цього року – скільки туди потрапить прісної води з рік, скільки її випарується влітку…

У Середземному морі, як і в Азовському, сірководню немає, так що потрапляння цієї речовини до його води також спричинить загибель всього живого. І тут уже питання міжнародне. За словами Ігоря Антаховича, якщо в Україні допустять витік сірководню до моря, до країни з'явиться багато претензій від прибережних держав, які мешкають навколо Середземного моря. Це буде відповідальність України.

Способів зупинити поширення сірководню морями сьогодні немає, оскільки людство ще зустрічалося з такими викликами.