21 грудня
Завантажити ще

Еколог: Якщо лелеки повертаються в старі гнізда, значить буде мир

Еколог: Якщо лелеки повертаються в старі гнізда, значить буде мир
Фото: facebook.com/myactivjizn

Крилаті провісники

День повернення лелек відзначається 19 березня – це приблизна дата їхнього прильоту. На неї не впливають погода та війна – навіть якщо лежить сніг та йдуть бої, 18-20 березня в Україну на свої постійні місця повертаються білі та рідкісні чорні, червоно-книжкові, лелеки. Білі водяться по всій території України, чорні – на Поліссі, у Карпатах, на Волині.

Лелеки подарували жителям надію, що незабаром війна закінчиться і все буде як і раніше – їх навіть почали називати вісниками миру. І в цьому є раціональне зерно – адже лелека, запевняють знавці птахів та їх звичок, ніколи не вибере небезпечне місце. Отже, на тій території, на яку вони повернулися, буде мир.

Еколог Ігор Антахович. Фото: https://www.facebook.com/dovkilya.at.ua/=3

Еколог Ігор Антахович. Фото: https://www.facebook.com/dovkilya.at.ua/=3

- Як вони передбачають різні негаразди, ми не можемо сказати, але взагалі вони дуже чутливі, - погоджується еколог Ігор Антахович. - За їхньою поведінкою можна передбачити, чи буде пожежа чи якась інша небезпека чи загроза у місці, де їхнє гніздо. І якщо лелеки повернулися до старих гнізд, то на цій території, принаймні найближчим часом, все буде добре.

Про те, що на землі, яку птахи вибирають для гніздування, буде спокійно, каже й відома прикмета. Вона звучить так: якщо лелека залишає гніздо, чекай лиха – пожежі або стихійного лиха. Відповідно, якщо він повертається на старе місце або десь обирає нове – там усе буде гаразд.

 

Гуси проти винищувачів

Війна перекроїла наш світ, але в пташиному всесвіті та у світі тварин все залишається як і раніше. Глобально на міграційні шляхи птахів та тварин війна не впливає – вони не змінюються.

Багато хто чув про нібито збитий зграєю гусей у Херсонській області винищувач російських військ– про це заявляли очевидці, які запевняли, що бачили момент краху. Екологи підтверджують – міцному гусю і не таке під силу, якщо на його міграційному шляху з'явиться ворожий літак.

– Ось ця історія – це якраз результат перетину пілотами головних міграційних шляхів птахів, – продовжує Ігор Антахович. - Вибудовувати маршрути там, де вони літають, це треба бути дуже тупим... Вони ж це чудово знають! Нормальні пілоти повинні це знати і бачити, коли вони летять, вони ж не надзвукової швидкості летять. Пхатися в зграю птахів великої маси - гусак важить близько 10 кг - і думати, що це не зашкодить літак… Ну, це треба бути взагалі тупим. Міграційні шляхи авіація має враховувати.

За словами еколога, території на півдні, Одеська, Миколаївська, Херсонська області – це європейські міграційні шляхи великих водоплавних птахів.

- І дрібних теж, гороб'їних, але дрібні не завдадуть такої шкоди літаку, а гуси, качки, ті ж пелікани, якщо говорити про дельту Дунаю, зрозуміло, небезпечні для польотів, - каже наш співрозмовник. – Тут на нашу користь виходить – гуси «збивають» ворожі літаки. Але якоїсь серйозної зміни та впливу на міграційні шляхи однозначно не буде.

Хтось вірить у прикмети, а хтось ні, але знавці стверджують – судити про найближчі події чи про зміни погоди щодо поведінки птахів та тварин має сенс. Усі пояснює наука біологія.

ЦЕ ЦІКАВО!

Прикмети про птахів рідко брешуть

За допомогою еколога та директора Львівського еколого-натуралістичного центру Ігоря Антаховича «КП в Україні» перевірила кілька найвідоміших прикмет про лелек.

Прикмета №1

Якщо лелека оселилася на даху, на господарів чекає благополуччя. Це означає хороший урожай, хороший приплід у худоби, поповнення в сімействі.

Неправда. Еколог пояснює: насправді лелека поселяється там, де йому найзручніше буде добиратися за їжею – недалеко має бути кормова база. Харчуються вони здебільшого вужами та жабами, які водяться біля води та боліт. Гніздо будують там, де є можливість не втрачати багато сил, часто літаючи туди-назад під час вирощування пташенят.

Прикмета №2

Перед неврожайним роком лелеки викидають яйця з гнізда, розуміючи, що прогодувати пташенят не вдасться.

Правда. Тільки птахи викидають із гнізда не яйця, а пташенят. За словами Ігоря Антаховича, неврожайний сезон викликається або засухою, або надлишком вологи. На угіддях, де лелеки могли знайти їжу, або занадто сухо - і тоді зникають і змії, і жаби, або їх заливає, що також призводить до зникнення кормової бази.

- Зазвичай у лелек від двох до чотирьох і навіть п'яти яєць, і, відчуваючи відсутність їжі, вони викидають із гнізда, як правило, не яйця, а пташенят – якщо всі вивелися, – пояснює Ігор Антахович. - Зазвичай залишають двох. На жаль, у нашій місцевості, хоч би як було добре з кормом, все одно не вистачає сил вигодувати більше. Це жорстоко, але природний відбір.

Прикмета №3

Якщо лелека без руху сидить у гнізді – буде дощ.

Правда. Птахи відчувають зміну погоди та атмосферного тиску. Якщо почнуться дощі, пір'я намокне, і лелека не зможе літати. Відповідно, перечікує негоду у гнізді.

- Це ж не водоплавний птах - у нього немає сальної залози, яка виділяє жир і змащує пір'я, щоб вони не намокли, - каже Ігор Антахович. – Тому перед дощем вони сидять у гнізді, відчуваючи опади.

Прикмета №4

Якщо лелеки крутяться над гніздом – буде сильний вітер.

Правда.

- Сильний вітер лелеки використовують для навчання пташенят мистецтву літати - коли вітер, легше використовувати аеродинаміку крил, не махаючи ними, а робити певні маневри у повітрі, - підтверджує Ігор Антахович.

Прикмета №5

Якщо лелеки не полетіли в теплі краї після Спаса (19 серпня), то зима буде м'якою.

Правда. Якщо попереду тепла погода, не ховаються жаби та вужі, то є корми.

– Відповідно, чого поспішати відлітати, якщо птахи набирають сили для перельоту, – усміхається еколог. – Вони відлітають далеко – до Північної Африки, деякі – на Аравійський півострів і навіть до Індії. І їм потрібна енергія для цього.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДОСТАЧ""

Врятований лелека швидко звикає до людини

Викинутих пташенят люди часто підбирають, думаючи, що самі випали з гнізда. Іноді привозять їх до екологів до натуралістичних центрів. Щоб вигодувати лелеку, не потрібно шукати вужів і ловити жаб – у господарстві їх можна вигодувати вареною картоплею, перемішаною з відходами від риби, або рибою, нежирним м'ясом.

– Днів десять уручну годуються, потім самі. Вони швидко навчаються – у дзьобі піднімають корм, підкидають та ковтають, – каже еколог. – Лелека швидко адаптується і звикає до нових умов. Він розуміє, що йому допомагають.

Іноді таких домашніх лелек просять на якийсь час на дачі або на заміські ділянки, де розвелося багато вужів. За два тижні люди вже можуть жити спокійно.

– Змії не додають спокою господарю, навіть якщо це вужі, а не гадюки, – продовжує еколог. - Вужі розуміють, що з'явився хижак, який їх винищує, і покидають цю територію. Лелеки - це єдиний спосіб боротьби з ними - гуманний та екологічний.