Завантажити ще

Економічний паспорт: Кому і коли держава видаватиме по 600 тисяч гривень

Економічний паспорт: Кому і коли держава видаватиме по 600 тисяч гривень
Фото: president.gov.ua

Отримати від держави близько 600 тис. грн зможе кожен українець, народжений з 1 січня 2019 року, коли йому виповниться 18 років. Гроші накопичуватимуться на особистому рахунку дитини в спеціальному фонді, який поповнюватиметься щороку завдяки відрахуванням за використання надр. Таку ініціативу для підтримки молоді запропонував президент України Володимир Зеленський. І якщо парламент підтримає відповідні законопроекти, економічний паспорт стане реальністю.

Звідки гроші на виплати?

Ще в листопаді минулого року парламент підтримав важливий податковий законопроект №5600, який збільшує ренту: плату за використання природних ресурсів України. У результаті державний бюджет отримає значні додаткові надходження. Саме їх і планують спрямувати на українських дітей. По суті, тепер олігархи в нашій країні, які і сплачуватимуть цю ренту, в буквальному сенсі стануть справжніми інвесторами в майбутнє дітей.

«30 років нашими надрами користувалася невеличка купка людей, які давно стали олігархами. А українці не мали до них жодного доступу, незважаючи на те, що за Конституцією надра належать народу України», - зауважила голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Вона розповіла, що для накопичення та виплати грошей дітям створять окрему установу - Фонд майбутніх поколінь. У ньому кошти з’являтимуться за рахунок декількох надходжень:

  • по-перше, це 70% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (у 2023 році - 35% зі щорічним збільшенням на 5% до досягнення 70%);
  • по-друге, 95% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату (у 2023 році - 47,5 % зі щорічним збільшенням на 5 % (крім останнього року, у якому збільшується на 2,5 %) до досягнення 95 %);
  • по-третє, рентна плата за користування надрами в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (у 2023 році 50 % зі щорічним збільшенням на 5 % до досягнення 100 %).

Кошти не «згорять» і не зникнуть

Як пояснила очільниця партії «Слуга народу», у фонді зберігатимуться значні фінансові ресурси, які треба буде максимально захистити. І для цього держава направлятиме гроші на облігації внутрішньої державної позики - це державні цінні папери, які захищені від знецінення, на них можна буде отримуватися дохід у вигляді відсотків. Ці кошти будуть акумулюватися і працювати на економіку України, а з 2037 року почнуть виплачуватися українцям, які досягнуть повноліття.

«Тобто кошти Фонду примножуватимуться. Так ми показуємо бізнесу, що їхні податки спрямовані в правильне русло - на розвиток дітей, майбутнього України», - сказала Олена Шуляк.

До того ж автори законопроекту прогнозують, що збільшення суми гарантування вкладів зміцнить нашу банківську систему і покращить довіру до неї загалом.

Поширений світовий досвід

Стартуватиме відрахування грошей до Фонду вже з 2023 року. Річ у тім, що для того, аби економічний паспорт запрацював, треба ухвалити 4 закони: основний № 6394 та супутні: № 6395 - щодо державних внесків до системи економічного паспорта, № 6396 - щодо оподаткування коштів Фонду майбутніх поколінь та № 6397 щодо відповідальності за порушення інтересів учасників Фонду майбутніх поколінь. На це потрібен час, а бюджет на 2022 рік вже затверджений.

Проте є важливі переваги: після запуску цієї програми громадяни отримають компенсації за попередній період. Наприклад, дитина, яка народилася у 2019-му, одержить свої нарахування за 2019-2022 роки.

Як уточнив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, такі надходження передбачені у проекті державного бюджету на 2022 рік в розмірі 69 млрд грн. Перший річний державний внесок у 2023 році буде в розмірі 21,8 млрд грн.

Він також розповів, що така ініціатива - досить поширений світовий досвід. Сьогодні із 50 найбільших суверенних фондів світу 40% складають фонди, які формуються саме за рахунок надходжень від використання природних ресурсів.

Наприклад, у Норвегії Пенсійний фонд країни - це два окремих фонди. Один з них - збирає надприбутки з видобутку нафти та інвестує їх у іноземні компанії. З ним держава працює разом для підтримки одне одного: профіцит бюджету нараховують у Фонд, а дефіцит бюджету покривають коштами Фонду. 

Водночас в Об’єднаних Арабських Еміратах виплачують кошти з держбюджету: повнолітнім громадянам країни - близько $100 тис., родині - $20 тис. безвідсоткового кредиту на кожного, але при народженні дитини борги списують. «Дитячі фонди» забезпечуються завдяки надприбуткам з нафти, поділився досвідом Данило Гетманцев.

Президент виконує обіцянку

У партії «Слуга народу» неодноразово наголошували на тому, що запровадження економічного паспорта українця - одна з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Власне цим і пояснюють, чому програма поширюється на дітей, які народилися з 1 січня 2019 року.

Взагалі-то така підтримка юного покоління - перша в історії України, і вона дозволить допомогти дітям і їхнім батькам мати впевненість у майбутньому, забезпечити стартовий капітал для купівлі власного житла чи здобуття освіти. Так влада мотивуватиме молодь залишатися працювати та жити на батьківщині, що позитивно впливатиме на економіку та ринок праці. Адже всі накопичені і виплачені українцям кошти знову ж повертатимуться в економіку як платежі за навчання, лікування та житло, і це підтримуватиме та розвиватиме відповідні галузі.

Водночас, переконана лідерка руху «Зе!Жінки» та народна депутатка від партії «Слуга народу» Марина Бардіна, ухвалення законопроекту про економічний паспорт також сприятиме розвитку політики рівності в Україні.

«Власний капітал дасть певну економічну незалежність і хлопцям, і дівчатам. З повноліттям українці отримають стартовий капітал та самостійно вирішать, на що його витрачати: навчатися, започаткувати власну справу, інвестувати кошти тощо», - підсумувала вона.

ВАЖЛИВО

Хто отримає виплати?

У Фонді майбутніх поколінь планують відкривати іменні рахунки для кожного громадянина України, який народився з 1 січня 2019 року. Жодних заяв або звернень від батьків не потрібно. Все відбуватиметься автоматично - інформація про новонародженого вноситься в реєстр (на підставі свідоцтва про народження), створюється рахунок у Фонді майбутніх поколінь - і тоді запускається накопичення коштів.

Потім щороку держава перераховуватиме 2 мінімальні зарплати на кожен окремий рахунок. А як тільки дитині виповниться 18 років, можна буде отримати близько 600 тис. грн, які весь цей час накопичувались.