Завантажити ще

Чи готові жінки-депутати йти у військкомати?

Чи готові жінки-депутати йти у військкомати?
Фото: Гонтар Владимир/УНИАН

З 17 грудня набув чинності наказ Міністра оборони України, який зобов'язує багатьох жінок до 60 років стати на військовий облік. В оборонному відомстві уточнили : терміновості та поспіху в цьому немає, все відбуватиметься «планово».

У парламенті працюють 86 депутатів-жінок. За професійним «цензом» практично всі підходять під вимоги гучного указу №313. І лише однієї депутатки цей документ не стосується через вік (їй вже 61 рік, хоча зовні більше 45 і не даси).

Як виявилося, чимало парламентаріїв уже пройшли військові навчання, а дехто навіть перебуває в резерві.

Ліза Богуцька, фракція «Слуга народу»

Ліза Богуцька. Фото: facebook.com/liza.bogutskaya

Ліза Богуцька. Фото: facebook.com/liza.bogutskaya

«Військовозобов'язаний – це ще не військовослужбовець. Я закінчила медінститут. У нас військова кафедра була обов'язковою для всіх. І для хлопчиків, і дівчаток. Ми всі виходили з військовими званнями та з військовими квитками. В обов'язковому порядку ставали військовий облік. Більше того, я не практикую вже понад 20 років, але коли здавала свої документи у ВР, мене попросили принести диплом і поставили на військовий облік», - написала на своїй сторінці у Фейсбуці Ліза Богуцька. «Якщо військовозобов'язаними стане набагато більше за жінок, що від цього для них зміниться? Ну, крім того, звісно, що на випадок воєнного стану вони не зможуть виїхати з країни... Я, наприклад, і не збираюся нікуди виїжджати. Навіть якби не була військовозобов'язаною. І навіть попри свій вік. Я знаю, що мої руки знадобляться там, де вони будуть найпотрібніші. Вся моя сім'я захищатиме Країну. Іншого у нас немає».

Юлія Гришина, фракція «Слуга народу»

Юлія Гришина. Фото: facebook.com/j.gryshyna

Юлія Гришина. Фото: facebook.com/j.gryshyna

- Обов'язки народного депутата для мене безперечно схожі на військові: тут і самодисципліна, і партійна дисципліна, і чітка, злагоджена робота в команді на загальний результат. Тож у разі потреби я вже до цього готова та виконаю вимоги законодавства. Ухилисткою точно не буду.

Хочу наголосити, що до лав армії жінок тягнути завтра ніхто не буде! Список професій, за якими жінки підлягають військовому обліку, буде скорочено. Про це вчора я дізналася від голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Завітневича після його розмови з міністром оборони.

Тож почекаємо тут конкретики.

Що ж до мого ставлення до ідеї розширення кола військовозобов'язаних, то ця ідея і так давно лежала на поверхні. Почалася ця історія ще півтора роки тому навесні 2020 року. Тоді до Верховної Ради було внесено законопроект щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку. Його прийняли у березні цього року, щоб модернізувати систему нашої оборони та привести законодавство у відповідність до Конституції України та сучасних реалій.

За цей законопроект проголосували не лише «Слуги народу», а й більшість фракції «Європейської Солідарності» Петра Порошенка, «Батьківщини» Юлії Тимошенко, частково «Голоси» з депутатськими групами. Не голосувала хіба ОПЗЖ. Тепер цей закон просто набув чинності.

До того ж, це нормальна світова практика і ми маємо приклади багатьох інших невеликих країн, де давно запроваджено загальний військовий облік.

Роксолана Підласа, фракція «Слуга народу»

Роксолана Підласа. Фото: facebook.com/roksolana.pidlasa

Роксолана Підласа. Фото: facebook.com/roksolana.pidlasa

- Якщо моя спеціальність вимагатиме постановки на облік, то я обов'язково піду у військкомат і стану на облік, - зізналася Роксолана Підласа і зазначила, що, «за її інформацією», найближчим часом у Міноборони можуть скоротити перелік спеціальностей до розумних кордонів.

 

 

Оксана Дмитрієва, фракція «Слуга народу»:

Оксана Дмитрієва. Фото: facebook.com/OksanaDmytriieva.Official

Оксана Дмитрієва. Фото: facebook.com/OksanaDmytriieva.Official

- Раніше вимоги ставати на обов'язковий облік стосувалися переважно жінок-медиків, і це зрозуміло. Я також лікар, і вже багато років стою на військовому обліку, маю військовий квиток. Але з огляду на список професій у цьому наказі виникає враження, що автори цього документа взяли і просто переписали в нього все, що знайшли в національному Класифікаторі професій. Тут має бути якась логіка, військовий обов'язок має бути не для всіх жінок, а для тих, чиї професії пов'язані з необхідністю військового обов'язку. Тому такі спеціальності як музичне мистецтво, сценічне мистецтво, готельно-ресторана справа тощо. викликають багато питань.

Я переконана, що цей документ слід доопрацювати, адже якщо цим наказом у Міноборони прагнули підняти патріотичний дух нації, то досягли прямо зворотного ефекту.

А комунікаційна складова цього процесу взагалі відсутня в Міністерстві оборони, адже вони самі визнають, що на момент виходу наказу Міноборона не має розуміння щодо того, яким має бути алгоритм постановки жінок на облік.

Тому зараз – якщо навіть уявити, що ці сотні тисяч жінок наступного року підуть у військкомати, щоб стати на облік, це призведе до колапсу системи мобілізації. Або одразу – до розквіту побутової корупції через значні штрафи для жінок та роботодавців, запроваджених наказом.

Олена Вінтоняк, фракція «Слуга народу»:

Олена Вінтоняк. Фото: facebook.com/profile.php?id=100033800014995

Олена Вінтоняк. Фото: facebook.com/profile.php?id=100033800014995

- Як громадянка України, я живу та поступаю відповідно до законодавства країни. На військовий облік необхідно стати до 31.12. 22 роки, попередньо пройшовши медогляд. Відповідно, мені це також необхідно зробити до кінця 2022 року. У ВРУ є спеціалісти, які займаються обліком військовозобов'язаних осіб. До розширення кола військовозобов'язаних осіб належу спокійно. В Ізраїлі, Норвегії, Швеції та інших країнах жінки взагалі проходять обов'язкову військову службу.

 

Соломія Бобровська, фракція «Голос»

Соломія Бобровська. Фото: facebook.com/BobrovskaMP

Соломія Бобровська. Фото: facebook.com/BobrovskaMP

- Нічого страшного та складного в цьому (постановці на облік) немає. Стати на військовий облік - значить бути військовозобов'язаним. Вас ніхто не забере на війну, не змусить стріляти з артилерії. До вашої допомоги, можливо, вдадуться лише тоді, коли буде оголошено військове становище, – сказала у коментарі «КП в Україні» народний депутат Соломія Бобровська. - Більше того, цього року я стала резервісткою оперативного резерву №1 СЗГ. І у 2021 році вже двічі пройшла навчання.

 

 

 

Вікторія Гриб, мажоритарник

Вікторія Гриб. Фото: facebook.com/viktoria.grib.public

Вікторія Гриб. Фото: facebook.com/viktoria.grib.public

«Без тіні іронії вважаю: захист Батьківщини – велика місія кожного свідомого громадянина. Одне лише питання: ми все ще будуємо професійну армію чи повертаємось до моделі терміновиків?» - написала на своїй сторінці у Фейсбуці парламентарій.

 

 

 

 

 

Оксана Савчук, мажоритарник

Оксана Савчук. Фото: facebook.com/SavchukOks

Оксана Савчук. Фото: facebook.com/SavchukOks

- Я особисто вже проходила неформальне навчання із муніципальною обороною. Тепер я маю можливість зробити це офіційно – стати на облік, – сказала Оксана Савчук. - У нас були двотижневі навчання на полігоні. Нам розповідали і показували, які різновиди зброї є, як поводитися під час обстрілів, як надавати першу медичну допомогу та багато інших корисних навичок.

 

 

 

Лариса Білозір,народна депутатка, депутатська група «Довіра»

Чи готові жінки-депутати йти у військкомати? фото 9

Чи готові жінки-депутати йти у військкомати? фото 9

Якщо потрібно, то стану на облік! Я так розумію, що це робиться для обліку вже не Тільки чоловіків, а й жінок необхідних професій, які потрібні будуть не так на фронті, як в тилу на випадок повномасштабної війни, бухгалтера, лікарі, економісти, юристки, працівники харчової сфери.

Військовий облік для жінок  не означає, що їх призиватимуть на службу. Тим більше, що на сьогодні нікого без згоди не беруть на військову службу. Але це було потрібно донести до людей, а не створювати негативний резонанс в суспільстві!

Та чи впораються наші воєнкомати,   коли жінки прийдуть ставати на облік, чи є чіткий алгоритм, щоб не створити організаційний хаос і негативний резонанс з медоглядами, чергами в період пандемії, чи такі штрафи від 750 дл 1850 грн виправдані?! Чи всі професії (їх більше 100 в переліку), що визначені  в підзаконному акті Міністерства оборони мають бути. Міністерство  має якісно виписати підзаконний акт, продумати механізм реалізації, щоб все було чітко і не створювало бюрократичний хаос і колапс в військоматах. Також потрібно було б попрацювати інформаційно і донести це питання до суспільства, чи мають ставати на облік ті жінки, які мають малолітніх дітей, і для чого це робиться і як це надалі буде використовуватися.

У військкоматів поки немає чіткого плану дій, якщо кожен військкомат буде самостійно визначає алгоритм, як стати на облік, це буде невірно, будуть зловживання та незручності для людей. Думаю, що міністерство має розробимо алгоритм і він має бути  на сайті Міноборони і військкомату. Було б добре, щоб на облік можна було стати електронно, щоб можна було надсилати свої дані онлайн і не було тяганини з медоглядами.

Питання ребром

Чи можуть депутати мобілізувати?

У законі «Про військовий обов'язок та військову службу» зазначено 7 категорій громадян, які звільняються від термінової служби у мирний час. Але ж серед них немає народних депутатів.

А ось у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» сказано, що народні депутати та депутати АРК не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних.