Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Непростий опалювальний сезон: чи вистачить країні вугілля та газу

Непростий опалювальний сезон: чи вистачить країні вугілля та газу
Фото: Маковеєва Світлана

Цього року холодний зимовий подих Україна відчула як ніколи рано. Нічні заморозки в північних областях вже кілька тижнів покривають інеєм вранці траву і змушують щулитися від холоду ранніх перехожих, в міських квартирах досить свіжо, але опалювальний сезон влада багатьох міст поки починати не поспішає. Уряд каже, що цей опалювальний сезон буде досить складним.

Грітися - на дачу

На минулих вихідних можна було спостерігати цікаву картину - багато жителів столиці вирушили на свої заміські дачі. Якщо ви думаєте, що їх метою були садові роботи, відпочинок або збір грибів, то це не зовсім так.

- На цих вихідних до нашого дачного масиву приїхало людей більше, ніж приїжджає влітку. Розговорився з деякими сусідами, думав, що вони за грибами завітали, але виявилося, що люди приїхали грітися. У міських квартирах наразі холодно, а на дачі у всіх є грубки й запас дров - можна пару вихідних днів в теплі провести. А грибів з такою погодою поки дуже мало - дощів давно не було, та й ночами спостерігаються заморозки,

каже киянин Андрій

У Києві опалювальний сезон формально стартував, але тепло поки що подають тільки в лікарні, дитячі садки та школи. Коли почнуть підключати багатоквартирні будинки, досі невідомо. Хоча всі підстави для цього є - середньодобова температура вже впала нижче 8 градусів, що є сигналом для початку подачі опалення. Щоправда, найближчим часом нічні заморозки припиняться і середньодобова температура, швидше за все, підвищиться. Ось і думає влада - а може, ще почекати з початком опалення?

Буде важко

В уряді кажуть, що запасів газу в сховищах достатньо для проходження опалювального сезону. При цьому розповідають, що з усіх сил борються з труднощами.

- Цей опалювальний сезон, безумовно, буде складним, і він проходитиме на тлі міжнародної енергетичної кризи, - заявив міністр енергетики України Герман Галущенко. - Але урядом України вже вжиті заходи для забезпечення стабільного й безпечного енергопостачання і захисту населення від коливання тарифів.

Міністр заявив, що на сьогодні в газових сховищах 18,8 млрд куб. м газу, і цього має вистачити для проходження опалювального сезону. Але у виступі міністра прозвучали й тривожні сигнали. Наприклад, через подорожчання газу деякі виробники електроенергії, які раніше працювали з цим видом палива, змушені були зупинити енергоблоки. Це призводить до того, що різко зростає частка вугільної генерації. А з запасами вугілля у нас все не дуже добре.

За словами головного енергетика країни, для покриття попиту на електроенергію в оновленому прогнозному балансі передбачено збільшення виробництва електроенергії атомними електростанціями на 880 млн кВт * год. Міністр зазначив, що це еквівалентно економії близько 450 тис. тонн вугілля на складах ТЕС.

При цьому експерти говорять, що є ризики,  які в уряді вважають за краще замовчувати. Давайте розберемо, що може трапитися цієї зими.

Вугілля критично мало

Почнемо з запасів вугілля на українських ТЕС. Для тих, хто забув, як працює українська енергосистема, нагадаємо, що істотна частка вироблення електрики припадає на газові та вугільні теплоелектростанції ( ТЕС ). Коли в країні зростає споживання електрики, а найчастіше це в ранкові та вечірні години, коли працюють офіси, але частина людей вже прийшли додому або, навпаки, ще не покинули свою квартиру, в роботу включаються блоки ТЕС. Якщо вони не зможуть працювати, то частково доведеться відключати частину споживачів, і в країні почнуться блекаути.

Особливо сильно зростає споживання електроенергії в холодний період, коли люди починають гріти будинки обігрівачами та кондиціонерами. Щоб уникнути віялових відключень, на складах ТЕС має бути достатньо вугілля, адже від газу, як сказав міністр, ТЕС вже відмовилися. Але якщо подивитися на графіки накопичення вугілля, то відставання вже є критичним. За планом на 11 жовтня на складах мало бути 2,821 млн т палива, але фактично його в 3,6 рази менше - всього 800 тисяч тонн. Ексміністр енергетики Ольга Буславець каже, що за станом на кінець минулого тижня через брак палива були зупинені 17 блоків ТЕС.

І де брати вугілля в такій ситуації - незрозуміло. Адже через газову кризу в Європі зростає ціна і попит на вугілля, а для виробництва електрики нам потрібно імпортувати паливо. Експерти кажуть, що імпортні контракти можуть бути зірвані.

- Компанія СКМ обіцяла привезти багато імпортного вугілля з Польщі, Казахстану та США. Але думаю, що навіть обіцяні пару сот тисяч тонн буде неможливо привезти. Ціни зросли, і платити стільки за вугілля енергохолдингу буде складно. Зараз люди навіть в Києві налякані і звичайні технічні роботи з відключенням електрики вже сприймають за початок віялових відключень. Ні, це ще не віялові відключення, але не виключено, що вони почнуться, коли закінчиться вугілля на складах,

каже енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Звичайно, в критичній ситуації ми завжди можемо скасувати заборону на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, але чи захочуть ці країни постачати нам електроенергію в разі енергокризи - питання.

Ще один цікавий момент стосується обіцянки України про приєднання до енергосистеми ЄС. Для цього в лютому нам треба буде протестувати свою енергосистему щодо можливості роботи в автономному режимі. Тобто тиждень ми повинні будемо обійтися без будь-якого імпорту електрики. З такими запасами вугілля зробити це буде складно.

Газова математика

Якщо з вугіллям все так складно, то хоча б газу нам має вистачити. Принаймні так нас запевняють в уряді. Але й тут все не так просто. Справа в тому, що газу в підземних сховищах (ПСГ) хоч і більше, ніж в попередні роки, але належить він не державному «Нафтогазу», а різним компаніям, які через високі ціни в ЄС почали продавати його на експорт.

Близько трьох мільярдів кубометрів газу в ПСГ - це газ іноземних компаній, який знаходиться в режимі «митний склад». Тобто вони не планують продавати його в Україну.

- У ПСГ 2,8 млрд. кубометрів газу належить нерезидентам в форматі "митного складу", в тому числі 2,3 млрд - в режимі short-haul, - пояснює економіст Олексій Кущ. - Режим short-haul - це нова послуга оператора ГТС з надання вільних потужностей нашої системи для зберігання і переміщення газу між сусідніми міждержавними точками входу на західному кордоні: простими словами, перекидання газу між Угорщиною, Румунією, Польщею та Словаччиною. Ще близько 0,8 млрд на митному складі належить резидентам. Якщо відняти від загальних запасів цей газ і 4,8 млрд кубометрів так званого буферного газу, який забирати зі сховищ не можна, то там залишиться трохи більше 10 млрд. кубометрів. Для проходження опалювального сезону нам необхідно підняти зі сховищ приблизно 9 млрд. На перший погляд, запасів вистачає, про що і говорили представники держави, але ще ніколи ми не входили в зиму на тлі таких мізерних показників транзиту російського газу по нашій ГТС.

За словами експерта, вся нинішня модель опалювального сезону спирається на очікування, що з 1 січня 2022 року Росія продовжить виконувати свої зобов'язання за транзитом.

- А якщо вона зробить паузу в 10-20-30 днів? - задається питанням Олексій Кущ. - При цьому вони зможуть справно оплачувати неіснуючий транзит згідно з підписаним контрактом. У такій ситуації нам потрібно буде тільки сподіватися на теплу зиму. В іншому ж випадку для нас може стати критичним набір таких факторів: холодна зима; зниження або припинення транзиту російського газу; відмова Білорусі продавати нам електроенергію взимку; позапланове виведення з експлуатації атомних реакторів. У такій ситуації запаси газу з умовно достатніх перетворюються в критично низькі. І ймовірність збігу в часі негативних чинників не така вже й низька.

Щоправда, наразі «Нафтогаз» намагається викупити хоча б частину газу, який знаходиться в ПСГ, але чи вистачить для цього коштів, поки невідомо.