Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Від продуктів до цегли і ялинкових іграшок: що подорожчає через рекордні ціни на газ

Від продуктів до цегли і ялинкових іграшок: що подорожчає через рекордні ціни на газ
Фото: Прядко Денис/УНІАН

Незважаючи на рекордні ціни на газ в Європі, влада заспокоює простих українців - не переживайте, для вас тарифи на газ і тепло в цьому опалювальному сезоні не виростуть. Правда, мало хто говорить про те, що, на відміну від людей, промисловість змушена купувати блакитне паливо за «ринковими цінами». У жовтні ціни на газ для промислових підприємств піднімалися до 52-56 грн за кубометр. Для порівняння: ще рік тому газ коштував в 8-10 разів менше. У такій ситуації у виробників буде невеликий вибір - або зупиняти виробництво, або підвищувати ціну на свою продукцію.

Продукти можуть дорожчати два роки

Найбільше простого українця хвилюють ціни на продукти харчування. Витрати на їжу в нашому споживчому кошику займають від 40 до 50%. Тому почнемо саме з цієї категорії товарів.

Незважаючи на рекордний урожай, який зібрали аграрії, ціни на продукти харчування в цьому році не опускаються нижче торішніх. І найближчим часом вони будуть рости через подорожчання газу. Причому подорожчання буде розтягнуто більш ніж на рік.

Першими, хто відчує на собі високі ціни на газ, стануть пекарі та кондитери. Для виробництва борошна потрібно просушити зерно, а для цього процесу застосовується газ. Плюс саме виробництво хлібобулочних виробів вимагає високих витрат електроенергії та газу.

- Подорожчання газу в сім разів у порівнянні з цінами попереднього року і подвоєння вартості електроенергії призведе до збільшення їх частки в собівартості хліба. З урахуванням інших факторів це обернеться подорожчанням хліба на 10-25 відсотків,

заявили у Всеукраїнській асоціації пекарів.

Кондитери кажуть, що їх продукція теж різко подорожчає. Після того, як ціни на продукцію вже виросли на третину з початку року, нас чекає чергове підвищення вартості солодкого.

- Виробничі потреби кондитерського підприємства середнього розміру в газі становлять орієнтовно 300-600 тис. кубічних метрів газу на місяць, причому в опалювальний період потреба ця зростає, - пояснює математику президент асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк. - Отже, кожній компанії щомісяця потрібно буде додатково «знайти» близько 10-20 млн грн тільки через підвищення тарифів на газ, а цих коштів у більшості підприємств просто немає.

За його словами, через різке зростання вартості газу частка енергоносіїв у собівартості кондитерських виробів збільшилася в середньому з 4 до 12%, і тому вартість кондитерської продукції необхідно буде підвищити в середньому ще на 8-12%.

Після того, як виростуть ціни на зерно, подорожчають і корми для тварин, це в свою чергу призведе до зростання цін на м'ясну продукцію. Крім того, аналітики агарної галузі говорять, що дорогий газ потягне вгору вартість опалення курників для виробництва бройлерів і яєць. Тобто ця продукція подорожчає ще більше.

Дорогою в цьому холодному сезоні буде теплична продукція. Аналітики кажуть, що взимку нам доведеться їсти імпорт - вирощувати помідори в Україні буде невигідно. Але і в Європі теж закривають тепличні виробництва, а, отже, попит на турецькі помідори виросте, що потягне вгору і ціни на них.

Але найголовніше, що зараз лякає аграріїв - це високі ціна на добрива, в собівартості виробництва яких 80% займає газ. Якщо рік тому тонна карбаміду (азотне добриво, ще відоме як сечовина) коштувала близько 250 доларів, то зараз ціни злетіли до 800-900 доларів. Більшість аграріїв не розуміють, закуповувати їх зараз, поки добрива не подорожчали ще більше, або чекати падіння цін. Крім того, аграрії чекають, що через високі ціни на газ в новому сезоні подорожчають засоби захисту рослин. При їх виробництві також застосовується газ. Зростання цих витрат аграрії закладуть у вартість майбутнього врожаю. Так що дорогий газ цієї осені може відгукнутися через рік.

Перевезення і транспорт

Наступна складова подорожчання - підвищення вартості транспортних послуг. Дорогий газ штовхає вгору вартість нафти, а від неї безпосередньо залежать ціни на паливо для автомобілів і міського транспорту.

За минулий тиждень паливо на заправках уже виросло в ціні на 1 грн за літр, і на цьому подорожчання не зупиниться. До кінця місяця експерти чекають підвищення вартості літра палива ще мінімум на 50 копійок.

Зараз нафта марки Brent торгується біля позначки 85 доларів за барель. Однак, згідно з прогнозами, котирування можуть вирости і до 100 доларів за барель. Такий прогноз нещодавно озвучував Bank of America. В цьому випадку бензин може подорожчати ще на 5-10%..

Дорогий газ штовхає вгору вартість нафти

Звичайно, такі ціни на бензин і дизельне паливо відображаються на вартості перевезення всіх без винятку товарів і на транспортних тарифах.

Зараз багато де місцева влада або вже підвищує тарифи на перевезення в комунальному транспорті, або ж планує це зробити. Зокрема, на цьому тижні підвищити вартість проїзду пообіцяли в Києві.

Будівельні матеріали підуть вгору

Не пощастить і тим, хто в наступному сезоні планував будувати власне житло або ж купувати готову квартиру. Зростання цін на газ призведе до збільшення собівартості виробництва всіх категорій будівельних матеріалів, в першу чергу найбільш енерговитратних виробництв - цегли, цементу і газобетону.

- Зростання ціни на газ дійсно безпосередньо відіб'ється на кінцевих споживачах практично всієї палітри будівельних матеріалів - кожен виробник споживає газ. Поки на складах є товарні залишки продукції, для виробництва якої використовувався газ за колишніми цінами, є ймовірність, що її збут буде здійснюватися за колишніми цінами. Продаж продукції, виробленої з використанням більш дорогого газу, буде здійснюватися за пропорційно збільшеними цінами, - заявив президент Всеукраїнського союзу виробників будматеріалів Костянтин Салій.

За його словами, від ціни на газ найбільше залежать виробники керамічної плитки, цегли, цвяхів, метизів та арматури.

Ялинкові іграшки, ліки, посуд і сантехніка

Також найближчим часом можуть подорожчати й інші види продукції аж до скляних ялинкових іграшок. Адже при їх виробництві використовують газові пальники. Виросте собівартість виробництва керамічної і фарфоро-фаянсової продукції. Тобто, розбивши вдома унітаз або раковину, можна буде дуже сильно здивуватися їх новою ціною.

У разі зупинки підприємств багато ще і втратять робочі місця через закриття виробничих підприємств

Не позаздриш і виробникам. Якщо ціни на газ не впадуть, то частина виробництв треба буде просто зупинити і спробувати розпродати старі запаси - нова продукція буде не затребувана покупцем через занадто високі ціни.

У Федерації роботодавців України кажуть, що найбільше від високих цін на газ постраждає хімічна, скляна, керамічна галузь і сільгосппереробка.

- Українські товаровиробники вимушені реагувати на стрімке зростання ціни на природний газ, - кажуть в ФРУ. - Як наслідок відбудеться наступна хвиля зростання цін на кінцеву продукцію всіх українських виробників у всіх галузях. Тому в кінці кінців рядові українці будуть змушені сплатити різке зростання вартості газу. Це торкнеться продуктів харчування (таких чутливих, як хліб, сир, цукор і т.д.), ліків та інших товарів. При цьому в разі зупинки підприємств багато ще і втратять робочі місця через закриття виробничих підприємств.